Wrocławskie ZOO. Nie raz pisaliśmy o jego wyjątkowości. W roku 2014 uruchomiony został nowy pawilon, afrykarium. Tuż po otwarciu w prasie głośno było w mediach o nowym, wyjątkowym pawilonie w ZOO. Afrykarium działa już od kilku lat, stale przyciągając rzesze nowych turystów.

Co zobaczymy w afrykarium?

Afrykarium to miejsce we wrocławskim ZOO, w którym można obserwować i podziwiać florę i faunę Afryki. Prezentowane są ekosystemy wodne – morskie oraz słodkowodne, ale także fauna żyjąca na lądzie, charakterystyczna dla Afryki. Cały kompleks podzielony został na dwie części: zewnętrzną oraz wewnętrzną. Część zewnętrzna zostało zaprojektowane na wzór wybrzeża Namibii, składa się z plaży oraz dwóch basenów. Pierwszy z nich został zaadaptowany na potrzeby kotików afrykańskich, natomiast drugi – przeznaczony został dla pingwinów przylądkowych.

W budynku afrykarium

Wnętrze budynku podzielone zostało na cztery obszary, w których prezentowane są poszczególne biotopy, charakterystyczne dla Afryki. Pierwszy z nich przedstawia przepiękną faunę Morza Czerwonego, a odwiedzający afrykarium mogą podziwiać przepiękne i kolorowe rafy koralowe oraz ryby, które żyją w sąsiedztwie rafy. W drugiej części można podziwiać charakterystyczne dla Afryki Wschodniej hipopotamy nilowe, a także ryby występujące w jeziorach Malawi oraz Tanganika. Trzeci prezentowany biotop to charakterystyczna fauna kanału Mozambickiego, w którym podziwiać można małe rekiny oraz płaszczki. Ostatnim jest fauna dżungli Konga oraz manaty i krokodyle nilowe, ale także liczne gatunki ptaków afrykańskich.

Charakterystyczny tunel

Bardzo ciekawym rozwiązaniem było utworzenie tunelu pod akwarium. Wchodząc do wnętrza afrykarium obserwować możemy, jak dookoła nas pływają ryby wszelkiej maści, ale także rekiny czy płaszczki. Te ostatnie są szczególnie ciekawe, ich kształt ciała, a przez to sposób pływania sprawiają wrażenie, że – płaszczka lata! Jak ptak machający skrzydłami. Do tego rewelacyjne wrażenie sprawia oglądnięcie płaszczki od spodu, z jej charakterystycznymi otworami. Duże wrażenie mogą wywoływać także rekiny, które pływają odwiedzającym nad głowami, albo podpływają do bocznych ścian akwarium bacznie obserwując to, co dzieje się dokoła nich.

Rodzina mrówek

Nie każdy ma świadomość, że w obrębie afrykarium utworzone zostało również formikarium. A co to właściwie jest? To dom dla mrówek, dokładniej mrówek żniwiarek. Tym małym pracusiom stworzone zostały idealne warunki życia. Temperatura w granicach 23 stopni i bardzo duża wilgotność powietrza, sięgająca 95%. Początkowo rodzina mrówek liczyła około 100 osobników, jednak sprzyjające warunki sprawiły, że liczebność mrówek znacznie się powiększyła.

Karmienie zwierząt

Tradycją wrocławskiego ZOO jest karmienie zwierząt. Każdy z gatunków zamieszkujących ogród zoologiczny karmiony jest co dzień o tej samej porze. Co więcej, pory karmienia to czas, kiedy opiekunowie danych zwierząt pozostają przy wybiegach bądź na wybiegach chwilę dłużej i karmiąc swoich podopiecznych opowiadają najważniejsze informacje na ich temat. Nie inaczej wygląda kwestia w przypadku afrykarium. Również tutaj przyjęte zostały  i podane do wiadomości godziny, w których karmione są zwierzęta.