Atrakcje Wrocławia

Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu – wyjątkowe miejsce na mapie Europy

Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu – wyjątkowe miejsce na mapie Europy

Dzielnica Czterech Świątyń usytuowana jest zaraz przy Rynku Starego Miasta. Jest to niezwykłe miejsce, nie tylko w Polsce, lecz również w Europie. W niewielkiej przestrzeni miasta schodzą się ścieżki kulturowe i religijne różnych wyznań, poglądów i sposobów życia. Ta tętniąca życiem dzielnica zachowuje pamięć o wyjątkowych wydarzeniach historycznych. Dlaczego Dzielnica Czterech Świątyń jest tak niezwykła? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak powstała nazwa dzielnicy

Nazwa dzielnica Czterech Świątyń lub też Czterech Wyznań pojawiła się koło 1995 roku. W tym samym czasie odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo w murach zrujnowanej synagogi i powstawały pierwsze plany jej odnowienia. 10 lat później powstała specjalna ścieżka kulturalna i edukacyjna na planie miasta, łącząca wszystkie cztery świątynie. Dzielnica, po licznych remontach i rewitalizacjach zaczęła tętnić życiem i stała się doskonałym uzupełnieniem dla Wrocławskiego Rynku. Jest tu wiele klimatycznych restauracji, klubów i kawiarni, gdzie można się spotkać i w miłej atmosferze spędzić czas.

Obiekty sakralne w obrębie Dzielnicy Czterech Wyznań

Na niedużym obszarze w centrum miasta znajdują się cztery świątynie, w których prowadzone są obrządki różnych wyznań i religii. To właśnie od nich dzielnica wzięła swą nazwę. Tak bliskie sąsiedztwo różnych obiektów sakralnych, współpracujących przy wspólnych projektach kulturalnych, to zjawisko jedyne na skalę Europejską, które tworzą:

  • Kościół ewangelicko-augsburski imienia Opatrzności Bożej – usytuowany jest przy ulicy Kazimierza Wielkiego;
  • Katedra Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – mieści się w dawnym kościele katolickim, przy ulicy św. Mikołaja;
  • Kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy – przy ulicy św. Antoniego, obecnie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, prowadzonego przez Ojców Paulinów;
  • Synagoga pod Białym Bocianem – jedyna ocalała z pożogi wojennej świątynia żydowska, usytuowana na dziedzińcu, pomiędzy ulicami św. Antoniego a Pawła Włodkowica.

Dzielnica Czterech Świątyń – przestrzeń dla kultury

Jest to również przestrzeń dla wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Organizowane są tu liczne koncerty muzyki żydowskiej i festiwale, między innymi jeden z największych Festiwali Kultury Żydowskiej „Simcha”, festiwale filmowe – Festiwal Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, oraz spotkania, warsztaty i panele organizowane przez Fundacje Benthe Kahan oraz Fundacje Wzajemnego Szacunku Dzielnicy Czterech Wyznań, których celem jest szerzenie idei wzajemnego zrozumienia i tolerancji.

Pomiędzy starymi zabudowaniami mieści się również niezwykła galeria sztuki – galeria dawnych wrocławskich neonów. Inicjatorem jej powstania był Tomasz Kosmalski, twórca fundacji neon side Wrocław. Dzięki jego staraniom na podwórku ulicy Ruskiej 46 (pomiędzy ulicami Ruską a św. Antoniego) na ścianach budynków zainstalowano kilkanaście neonów, pochodzących z przestrzeni miasta. Te doskonałe przykłady sztuki użytkowej z dawnych lat, są nadal bliskie wielu Wrocławianom, można tu zobaczyć między innymi duży neon, który przez lata widniał nad głównym wejściem Dworca Głównego.

To tylko niektóre niezwykłe miejsca tej Dzielnicy, w których można poznać niesamowite historie i opowieści, miło spędzić z przyjaciółmi i dobrze się bawić. Więcej na temat historii dzielnicy oraz jej świątyń opowiemy w kolejnych częściach artykułu. Serdecznie zapraszamy!

Weekend z dziećmi we Wrocławiu. Gdzie się wybrać w chłodne dni.

Weekend z dziećmi we Wrocławiu. Gdzie się wybrać w chłodne dni.

Wrocław, to piękne miasto z niebanalną historią i ciekawymi zabytkami. Dlatego warto przyjechać tutaj z dziećmi, na krótszy lub dłuższy pobyt. Zazwyczaj preferujemy wypady latem, lub późną wiosną. By uniknąć tłumów lub zobaczyć miasto w innej odsłonie można wybrać się tutaj zimą lub późną jesienią, wykorzystując jeden z długich weekendów. Nie należy również, obawiać się niepogody. Wrocław posiada wiele ciekawych miejsc, w których spędzimy miło  czas bez obawy o nudę. czytaj dalej…

Poznaj emocje towarzyszące lotom w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu!

Poznaj emocje towarzyszące lotom w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu!

We Wrocławiu nie można nudzić się nawet na chwilę. To właśnie tam na każdego czeka mnóstwo wciągających atrakcji – od wielowiekowych zabytków, poprzez muzea i galerie sztuki oraz ciekawe wydarzenia artystyczne, a skończywszy na rozrywkach takich, jak escape roomy. Doskonałym pomysłem dla żądnych wrażeń może być także tunel aerodynamiczny – aerotunel.

Tunele aerodynamiczne to dzisiaj coraz bardziej popularna rozrywka, która wybierana jest przez osoby poszukujące dużej dawki adrenaliny. Czym dokładnie jest tunel aerodynamiczny? Kto może skorzystać z takiej atrakcji? Z jakimi kosztami jest to związane? Zobacz już teraz i przygotuj się na niesamowite doznania!

 

Czym jest tunel aerodynamiczny do lotów?

Najczęściej tunele aerodynamiczne kojarzymy jako sposób na badanie aerodynamiki obiektów. Znajdujące się w nich wentylatory pozwalają na rozpędzenie powietrza do znacznych prędkości. Ta właściwość tuneli spowodowała, że znalazły one jeszcze jedno zastosowanie – jako symulator swobodnego spadania.

Swobodnym spadaniem nazywa się spadanie podczas skoku spadochronowego, gdy czasza spadochronu nie została jeszcze otwarta. To właśnie wtedy uczestnicy lecą w kierunku ziemi z zawrotną prędkością przekraczającą nawet 200 km/h. Teraz takie warunki można odtworzyć – w tym celu stosowany jest pionowy tunel aerodynamiczny.

W pionowym aerotunelu wykorzystuje się duże wentylatory, które są możliwe w regulacji i dzięki temu mogą wprawić powietrze w ruch nawet o prędkości 300 km/h. Taka prędkość jest wystarczająca do tego, aby unieść w górę dorosłego człowieka i dać wrażenie spadania w przestworzach!

 

Kto może polatać w tunelu aerodynamicznym?

Na początku tunele aerodynamiczne używane były przez skoczków spadochronowych – stanowiły i nadal stanowią one świetny sposób na trenowanie umiejętności w trakcie spadania. Jednak szybko odkryto, że to także kapitalna rozrywka dla każdego, kto chciałby przeżyć coś niesamowitego!

Dzisiaj aerotunele dostępne są praktycznie dla każdego, kto chciałby poczuć buzującą adrenalinę. Do wzięcia udziału w locie nie trzeba wówczas specjalnego przygotowania, na przykład szkoleń, treningów. Nie trzeba też przedstawiać aktualnych badań lekarskich.

Gdy osoba zainteresowana lotem nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportów, wtedy także może ona wziąć udział w takiej rozrywce. Warto jednak zaznaczyć, że tunel aerodynamiczny nie jest przeznaczony dla osób z wagą ciała przekraczającą około 110 kg.

 

Przebieg lotu w tunelu aerodynamicznym – krok po kroku

Aby wziąć udział w locie w tunelu aerodynamicznym, należy na początku wykonać swoją rezerwację. Teraz to możliwe na stronach internetowych organizatorów – wystarczy wybrać termin i godzinę.

W wybranym dniu przyjeżdżamy na miejsce. Tam odbieramy wyposażenie – kombinezon, kask z goglami oraz zatyczki do uszu. Następnie uczestnicy zapisani na daną godzinę lotu odbywają krótkie szkolenie z instruktorem.

Całkowity czas trwania podstawowego lotu w tunelu aerodynamicznym to 3 minuty, które dzielone są na dwie krótsze sesje po 1,5 minuty każda. W tym czasie instruktor przebywa stale z uczestnikiem lotu w tunelu i tam pokazuje mu, jak przyjąć odpowiednią pozycję i razem z nim wykonuje różnorodne ewolucje.

 

Wykonaj rezerwację na lot w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu!

Loty w tunelach aerodynamicznych są obecnie dostępne w wielu miastach w Polsce. Z takiej oferty mogą skorzystać także mieszkańcy Dolnego Śląska!

W miejscowości Sobótka niedaleko Wrocławia znajduje się tunel aerodynamiczny Profly – Flyspot – jeden z najnowocześniejszych tuneli tego typu w Polsce, który zaprasza każdego żądnego niezapomnianych wrażeń.

Koszt związany z lotem wcale nie jest bardzo wysoki! Za 3-minutową rozrywkę osoba mająca powyżej 18. roku życia zapłaci 259 złotych. Loty dla osób niepełnoletnich to koszt 229 złotych. Można także zdecydować się na wykupienie specjalnych pakietów lotów.

Rezerwacja na lot we Wrocławiu dostępna jest już teraz na stronie internetowej: wroclaw.profly.pl. Zapraszamy!

 

Wrocławska fontanna multimedialna

Wrocławska fontanna multimedialna

Największa w Polsce fontanna multimedialna zaprasza wszystkich na wspaniałe pokazy. 6 maja 2019 roku rozpoczął się nowy sezon pokazów. Z tego powodu warto zanurzyć się w cudowny pokaz wody, światła i dźwięku. Aby móc wziąć w nich udział należy udać się do parku Szczytnickiego. Ciekawostką jest fakt, że wrocławska fontanna należy również do jednych z największych w Europie. czytaj dalej…

Zegar Kluskowy We Wrocławiu

Zegar Kluskowy We Wrocławiu

Wrocław to takie miasto, gdzie można napotkać wiele fantastycznych zegarów. Znajdują się one w różnych częściach miasta. Niektóre osoby może zdziwić fakt, że chociażby na kościele św.Krzysztofa znajdował się specjalny zegar cukierników. Do najbardziej znanych zegarów w tym mieście należy jednak Zegar Kluskowy. czytaj dalej…

Muzem Farmacji we Wrocławiu

Muzem Farmacji we Wrocławiu

Dom Śląskiego Aptekarza to bardzo ważne miejsce na mapie Wrocławia. Turyści koniecznie powinni wejsć do miejsca, gdzie prezentowane są wystawy związane ze światem medycznym. W szczególności, że wstęp na wystawę jest bezpłatny. czytaj dalej…

Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

Kaplica Sykstyńska to jeden z najbardziej okazałych zabytków papieskich znajdujących się w Watykanie. Pewnie niektórzy z Was mogli ją odwiedzić we Włoszech. Jednak nie wszyscy mieli taką okazję. Pora więc to nadrobić. W tym celu jednak nie musimy kupować biletu do Włoch. Teraz Wrocław daje nam szansę przyglądnięcia się wspaniałym freskom Michała Anioła. czytaj dalej…

Escape Room we Wrocławiu

Escape Room we Wrocławiu

Pogoda we Wrocławiu nie zawsze dopisuje. Nie zawsze możemy cieszyć się wspaniałym powietrzem i słońcem na dworze. Nie oznacza to jednak, że mamy siedzieć w domu/pokoju hotelowym i nic nie robić. Możemy skorzystać ze wspaniałej i bardzo tajemniczej rozrywki. Dajmy się zamknąć dobrowolnie w pokoju i spróbujmy się z niego sami uwolnić. czytaj dalej…

Zobacz Ludkoland we Wrocławiu

Zobacz Ludkoland we Wrocławiu

Będąc we Wrocławiu koniecznie trzeba odwiedzić Ludkoland. Znajduje się on na ul.Wróblewskiego 9, zaraz obok ZOO. Jest to fantastyczna kraina. Powstała ona z miłości do historii i chęci zaprezentowania ważnych rzeczy ściśle związanych ze Śląskiem w zupełnie innej odsłonie. (więcej…)

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Od 1956 roku we Wrocławiu istnieje Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jest to jedyna taka placówka w naszym kraju gromadząca wszystkie eksponaty związane z działalnością poczty na ziemiach polskich. Co ciekawe, pierwsza siedziba tego muzeum znajdowała się w Warszawie od 1921 roku. W końcu postanowiono ją jednak przenieść do stolicy Dolnego Śląska. czytaj dalej…

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu

Od 1992 roku we Wrocławiu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną. To wydarzenie cieszące się ogromną popularnością wśród wielu osób. Co roku, przez te kilka weekendów majowych, na scenie można spotkać wielu znakomitych wykonawców. Fundują oni nam fantastyczną podróż muzyczną przez muzykę z dawnych epok. czytaj dalej…

Parki ESK we Wrocławiu

Parki ESK we Wrocławiu

“Emocje-Sport-Kultura” – pod takim hasłem odbywają się spotkania w ramach Parki ESK. Jest to stosunkowo młode wydarzenie związane z miastem ponieważ odbywa się ono od 2015 roku. Początkowo miała to być zapowiedź dla Europejskiej Stolicy Kultury, jednak od 2017 roku wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach wspomnianego hasła ESK. czytaj dalej…

Lalki i Bajkobus we Wrocławiu

Lalki i Bajkobus we Wrocławiu

Wrocławski Teatr Lalek to wspaniałe miejsce. To jeden z najważniejszych punktów w mieście. W jego zbiorach znajduje się ponad tysiąc lalek i cały czas dołączają do nich kolejne grające w różniejszych przedstawieniach. Teatr zaprasza do zapoznania się ze swoim bogatym repertuarem dostępnym na jego stronie internetowej. czytaj dalej…

Tajemnice Placu Solnego we Wrocławiu

Tajemnice Placu Solnego we Wrocławiu

Plac Solny to jeden z punktów w mieście wyglądający bardzo niewinnie. Na samym placu już od wielu lat istnieje znany targ kwiatowy. Jednak warto zagłębić się w to co znajduje się nie na placu a dokładnie pod samym placem. Znajdziemy tam pokaźnych rozmiarów poniemiecki schron przeciwlotniczy. czytaj dalej…

Wieża ciśnień na wrocławskim Brochowie

Wieża ciśnień na wrocławskim Brochowie

We wrocławskiej dzielnicy Brochów można znaleźć historyczną wieżę ciśnień. Dzięki miłośnikom i mieszkańcom miasta Wrocław ta wieża w dzisiejszych czasach zalicza się do grona zabytków. Trudno sobie wyobrazić, że gdyby nie ich starania, tej wieży dzisiaj by już mogło nie być. czytaj dalej…

Wyjazd z Wrocławia – Auto Stop Race 2019

Wyjazd z Wrocławia – Auto Stop Race 2019

Przyjazd do Wrocławia to pewność, że zawsze będziemy mieli co robić. Zawsze jest tutaj coś do zwiedzenia, ponieważ możemy pójść do Aquaparku lub zobaczyć Hydropolis – wystawę związaną z wodą. Jednak jak się okazuje, tak chętnie jak ludzie przyjeżdżają do tego miasta, tak równie chętnie z niego wyjeżdżają i to w konkretnych dniach. czytaj dalej…

Wycieczka do Zoo

Wycieczka do Zoo

Z czego znany jest Wrocław? Z wielu zabytków, które są ściśle związane z historią naszego kraju. Również wiele psotliwych krasnali wpisało się na stałe jako symbol tego wspaniałego i dumnego miasta. Jednak “wizytówką” tej dolnośląskiej stolicy jest również jeden z najsłynniejszych ogrodów zoologicznych, który można tutaj odwiedzać już od wielu, wielu lat. czytaj dalej…

Wróżby i czary we Wrocławiu

Wróżby i czary we Wrocławiu

W samym sercu Wrocławia znajduje się historyczny rynek, gdzie bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne. Wiosną, latem jesienią oraz zimą – kalendarz kulturalny Wrocławia jest zawsze bardzo ciekawie zaplanowany. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, nawet jeżeli nie pochodzi z tego miasta. czytaj dalej…

Wrocławska przygoda z krasnalami

Wrocławska przygoda z krasnalami

Przybywając do Wrocławia na pewno możemy liczyć na najróżniejsze przygody, jakie mogą spotkać nas na każdym kroku. Sami również możemy zapisać się na wspaniałe spotkanie z wrocławskimi krasnalami, które zabiorą nas w podróż po całym mieście. Przyjeżdżając do Wrocławia koniecznie musicie poznać te małe i bardzo sympatyczne stworki. czytaj dalej…

Atrakcje Wrocławia

Mieszkasz we Wrocławiu lub planujesz odwiedzić nasze miasto! Tutaj znajdziesz opis  najważniejszych i najciekawszych miejsc w naszym mieście! Zapraszamy serdecznie do lektury i komentowania! Jeszcze dziś poznaj atrakcje Wrocławia!