O ważnej roli pszczół oraz o problemie z ich liczebnością na świecie w ostatnim czasie jest coraz głośniej w różnego typu mediach. Wiele osób zaangażowało się w projekty dotyczące ratowania pszczół, a poziom świadomości w społeczeństwie dzięki licznym prelekcjom i spotom stale wzrasta. Wiele organizacji stara się podejmować działania, dzięki którym liczba pszczół zdecydowanie zwiększy się.

Niecodzienny projekt we Wrocławiu

Również Wrocław włączył się w akcję pomagania pszczołom. Na dachu jednej z galerii handlowych, Wroclovii, zainstalowano ule, w których zamieszkało 5 pszczelich rodzin. Łącznie w pszczelich domkach zamieszkać może aż 300 000 pszczół. Ta pasieka, zainstalowana w tak niezwykłym miejscu powstała dzięki firmie Unibal-Rodamco-Westfield, która założyła już nie jedną pasiekę w centrach handlowych w Europie. W projekt wrocławski zaangażował się także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Udział uczelni jest szczególnie istotny, ponieważ specjalizuje się ona w badaniach dotyczących pszczół, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu tych małych owadów na środowisko.

Pasieka na dachu parkingu

A dokładniej, ule postawione zostały na dachu nad wjazdem na parking, od strony ulic Dyrekcyjnej oraz Joannitów. Dlaczego akurat tam? Ponieważ pszczoły mają tam spokój. Dach nad parkingiem nie jest dostępny dla osób postronnych. Do tego znajduje się w odpowiedniej odległości od biur i bloków. Jednym słowem cisza, spokój oraz odosobnienie od ludzi pozwalają pszczołom na spokojne życie. Już niedługo mieszkańcy będą mieli okazję spróbować miodu, który pochodził będzie z wrocławskiej, niezwykłej pasieki.

Czy tylko Wrocław?

Oczywiście, że nie! Wrocław stał się kolejnym miastem, w którym firma Unibal-Rodamco-Westfield, postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym. Ule zainstalowane zostały już wcześniej na dachach galerii handlowych również w innych miastach. W Warszawie funkcjonują aż trzy takie pasieki. W Arkadii, Galerii Mokotów oraz Galerii Wileńskiej. Ciężko na tę chwilę wyrokować ile ostatecznie miodu wytwarzać będzie wrocławska pasieka, ale w przypadku Warszawy, pozyskuje się od 200 do 500 kg rocznie tego złocistego nektaru. Centra handlowe, w których Unibal-Rodamco-Westfield rozpoczęło hodowlę pszczół na terenie Polski wybudowanych zostało łącznie 20 uli, w których zamieszkuje ok. 1,2 miliona owadów. Również Kraków może poszczycić się własną pasieką.

Czy takie hodowle są bezpieczne?

Oczywiście, że tak! Chociaż wiele osób pewnie ma co do tego wątpliwości i na samą myśl boją się, że pszczoły, które hodowane są w tak bliskim sąsiedztwie z ludźmi mogą stać się agresywne. Otóż nie. Hodowle, które zakładane są na dachach centrów handlowych to odpowiednio wybrane gatunki, które charakteryzuje duża łagodność.

Jakie korzyści?

Można by powiedzieć, że same korzyści. Oprócz dbania o podtrzymanie gatunku, to w miastach, w których rozpoczęto hodowlę zaobserwowano wyraźną poprawę zieleni miejskiej.