Chińska historia i kultura, choć egzotyczna i odległa, wzbudza zainteresowanie i ciekawość. Doskonałą okazją, by bliżej poznać arkana chińskiej kultury jest wystawa dotycząca dynastii Ming, którą od 12 grudnia można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Ekspozycja zawiera m.in. rzeźby sakralne, porcelanę oraz zapierające dech w piersiach malarstwo z okresu panowania dynastii Ming. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Stołecznego Muzeum Chin.

Zachwycająca wystawa

Stołeczne Muzeum Chin zostało utworzone w 1981 roku, znajdują się tam najcenniejsze zabytki sztuki chińskiej.
Na wrocławskiej wystawie można obejrzeć 106 eksponatów, z czego aż 97% to przedmioty najwyższej klasy, odzwierciedlające chińską tradycję i kulturę z czasów panowania dynastii Ming, jednej z najbardziej świetlanych dynastii chińskich (dynastia Ming panowała od 1388 do 1644 roku).
Czasy panowania dynastii Ming to tzw. chiński renesans, okres, w którym priorytetową funkcję spełniali ludzie. Znajdujące się na wystawie eksponaty odzwierciedlają kulturę i życie ówczesnych Chińczyków.

Urzędnik i Budda

Wystawa obejmuje trzy współistniejące części – pierwsza z nich dotyczy życia urzędników oraz ich wpływu na politykę, kulturę i standardy estetyczne renesansu chińskiego. Mowa tu przede wszystkim dyscyplinach, które powinien doskonale znać każdy Chińczyk dążący do doskonałości – były to: kaligrafia, malarstwo, poezja, gra na quqiun, jazda konna oraz strzelectwo.

Na wystawie zaprezentowane zostały kubki, podstawy na pędzle, pieczęcie, jadeitowe ozdoby, cytra ququin, zwoje pionowe, obrazy na wachlarzach itp.
Druga część wystawy to eksponaty związane z chińskimi wierzeniami, czyli konfucjanizmem oraz taonizmem. Obejrzeć można m.in. rzeźbę i malarstwo przedstawiające postaci z chińskiej mitologii taonistycznej oraz buddyjskiego panteonu (np. figurę uśmiechniętego Buddy Siakyamuniego, wykonaną z pozłacanego brązu).

Ostatnią, trzecią część wystawy stanowią dawne monety chińskie, a także przedmioty, które można była za za nie kupić, czyli chińską porcelanę, tkaniny czy biżuterię z jadeitu.