W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o ograniczaniu lub całkowitej rezygnacji z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto słyszał o wegetarianizmie, dziś w większości sklepów bez problemu kupimy roślinne pasztety, parówki czy zamienniki mleka. Przez wielu dieta roślinna nie jest traktowana jako wyłącznie sposób odżywiania, a cały styl życia. Pomimo częstej krytyki ze strony osób na diecie tradycyjnej, wegetarianie wciąż zachęcają do zmiany nawyków żywieniowych. 
O co w tym wszystkim chodzi i czy warto być wegetarianinem – pisz autor bloga https://sklepzsuplementami.com.pl/.

Etyka


Wątpliwości natury etycznej są dla wielu głównym czynnikiem decydującym o przejściu na dietę bezmięsną. Ludzie często dochodzą do wniosku, że nie można uznawać się za miłośnika zwierząt, a potem niektórych z nich zjadać. Dodatkowo należy mieć świadomość w jakich warunkach zwierzęta hodowlane przychodzą na świat, w jakich żyją i jak umierają. Nietrudno jest znaleźć informacje o kolejnych procesach wytaczanych pracownikom takich miejsc w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Podczas transportu żywych zwierząt nierzadko dochodzi do ich zranienia, odwodnienia czy skrajnego osłabienia. Produkcja zwierzęca, jak każdy biznes, nastawiona jest na zysk. Dobrostan zwierząt nie jest wysoki, a ich sytuacja często tragiczna. Wiele osób podziwia heroiczne ucieczki zwierząt z transportów czy inne niezwykłe zachowania. Nierzadko decydują się na rezygnację z mięsa po wzięciu udziału w wolontariacie w jednym z ośrodków, gdzie pokrzywdzone zwierzęta gospodarskie mogą znaleźć schronienie. 

Zdrowie


Według WHO dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest bezpieczna na każdym etapie życia. Mogą ją stosować również osoby ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi, zarówno dzieci, kobiety w ciąży jak i osoby starsze. Oczywiście przy wszelkich wątpliwościach należy skorzystać z pomocy dietetyka. Dieta roślinna jest zalecana przy leczeniu otyłości, cukrzycy, nadmiaru cholesterolu. W połączeniu z aktywnością fizyczną sprzyja ogólnej poprawie kondycji organizmu. Wiele osób chwali sobie poprawę stanu cery, włosów czy paznokci. Przy odpowiednim pokryciu potrzeb organizmu wegetarianie mogą pochwalić się dobrymi wynikami badań, często lepszymi niż na diecie tradycyjnej. 

Dobro środowiska


Często nie zdajemy sobie sprawy, jak przemysł mięsny działa na naszą planetę. W produkcji zwierzęcej zużywane są ogromne ilości wody. Według naukowców ze Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Wodnego (SIWI) wody nie wystarczy do produkcji żywności dla populacji przewidzianej do 2050 roku, jeśli nasza dieta wciąż będzie w znacznej mierze oparta o produkty pochodzenia zwierzęcego. Krowy emitują też spore ilości gazów cieplarnianych. Hodowla zwierząt gospodarskich przyczynia się do wycinania wielkich połaci lasów, zanieczyszczenia wód, wymierania gatunków dzikich zwierząt na skutek niszczenia ich siedlisk. Niektórym ciężko jest sobie wyobrazić tak liczne i daleko idące powiązania, ale nietrudno zdobyć te informacje. 

Smak


Kuchnia roślinna jest niezwykle zróżnicowana pod względem smaków i kolorów. Niektórzy są zaskoczeni próbując dań w wegetariańskich odsłonach, zarówno tych klasycznych, jak i nieco bardziej ekstrawaganckich. Wbrew pozorom niedzielny obiad nie musi składać się z rosołu i schabowego, aby był smaczny i sycący. Im dłużej praktykuje się dietę wegetariańską, tym większą wprawę ma się w łączeniu różnych składników i przypraw tak, by wyczarować pyszne i wartościowe danie. Tym, którzy nie lubią smaku mięsa z pewnością łatwiej jest zacząć przygodę z wegetarianizmem. Są jednak i tacy, którzy zdecydowali się na ten krok będąc wcześniej amatorami niedzielnego kotleta. W Polsce powstaje coraz więcej restauracji specjalizujących się w kuchni roślinnej, a niektóre dania do złudzenia przypominają mięso zarówno smakiem, jak i strukturą. Jest to na pewno duże ułatwienie dla początkujących i tych, którzy za mięsem tęsknią. 

Cena


Chyba każdy słyszał, że kuchnia wegetariańska może i jest dobra, ale za to droga. Częściowo faktycznie tak jest. Chodzi przede wszystkim o zamienniki mięsa, jaj i nabiału. Pasztety, parówki, mleka, steki, sery zrobione z roślin są w większości smaczne, lecz niestety dla wielu cenowo nieosiągalne. Spowodowane jest to niewątpliwie niezbyt dużym rynkiem zbytu. Nie trzeba jednak wszystkiego kupować. Znakomitą większość takich produktów jak pasztety, pasty, hummus można zrobić samemu, a drogie zamienniki jajek zastąpić choćby bananem czy siemieniem lnianym. Natomiast podstawa wegetarianizmu, czyli warzywa, owoce, kasze, makarony to produkty znacznie tańsze niż mięso. Przy odrobinie inwencji można z nich przygotować zbilansowany posiłek. 

Niedobory


Często można usłyszeć, że ludzie boją się niedoborów białka, żelaza, omega-3 czy witaminy B12 po przejściu na wegetarianizm. Tymczasem w roślinach znajdziemy większość potrzebnych nam składników, nie licząc właśnie witaminy B12. Należy ją suplementować. Na rynku bez problemu znajdziemy preparaty bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chodzi o białko, to rośliny strączkowe są jego bardzo dobrym źródłem, do tego dodać można pełnoziarniste produkty zbożowe i napoje roślinne. Trzeba pamiętać, żeby łączyć ze sobą różne rodzaje produktów, aby dostarczać sobie pełnego zestawu aminokwasów egzogennych. Bardzo dobre źródła omega-3 to siemię lniane, olej rzepakowy i orzechy włoskie, natomiast pietruszka to kopalnia żelaza. Na wszelkie pytania dotyczące składników odżywczych powinien odpowiedzieć dobry dietetyk. 

Podsumowując, dieta wegetariańska jest korzystna dla ludzi. Daje wymierne efekty zarówno indywidualnie, jak i globalnie. Nie ma większych przeciwwskazań do jej stosowania u większości populacji. Warto choć spróbować diety wegetariańskiej i przyczynić się odrobinę do zmienienia świata na lepsze.