Wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza na wyjątkową wystawę „Dawna grafika włoska”. To jeden z bardzo cennych fragmentów zbiorów – przyznaje Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Teraz można zobaczyć je na własne oczy. Wystawa będzie otwarta od 17 października do 17 grudnia 2017 roku.

 

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada w swoich zbiorach ponad 1330 różnych grafik, ale na wystawie pokazanych zostanie jedynie 10% dzieł wielkich mistrzów. Będzie można podziwiać prace Giovanniego Battisty Pergolesiego i Bernarda Bellotta zw. Canalettem i wielu innych włoskich artystów.

 

„Inwencja i naśladownictwo”

W dwóch salach będziemy mogli zapoznać się z przeszło 100 dziełami pochodzącymi z bogatej kolekcji włoskiej grafiki Muzeum Narodowego. Ekspozycja zatytułowana jest „Inwencja i naśladownictwo” i odzwierciedla podział twórczości graficznej na autorską czy oryginalną oraz interpretacyjną.

 

W pierwszej części wystawy będziemy mogli zapoznać się z grafikami oryginalnymi, które powstały na własnych pomysłach artystów. Możemy tam zobaczyć prace grafików XVI-wiecznej Bolonii, między innymi Giulia Bonasonego i Agostina Carracciego, mistrzów XVII-wiecznej akwaforty, w tym Giovanni Benedetto Castiglione, Pietro Testa, Salvatore Rosa czy Stefano Della Bella, a ponadto pejzaże twórców od XVII do XIX wieku w interpretacji Marca Ricciego, Giuseppe Vasiego czy Giovanniego Battisty Piranesiego.

 

Druga część wystawy prezentuje grafikę reprodukcyjną, która skupiona była na odtwarzaniu wzorów malarskich. Można przyjrzeć się bliżej różnym technikom pozwalającym na uzyskanie imitacji rysunku lub malowidła na przykładzie miedziorytów Marcantonia Raimondiego i jego uczniów z XVI wieku, drzeworytów światłocieniowych autorstwa Antonia da Trento i Bartolomea Coriolana z XVI i XVII wieku, czy też dzieł wykonanych techniką punktowaną Francesca Bartolozziego.

 

Dawna grafika włoska ze zbiorów Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

  1. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

 

Wystawa otwarta od 17.10.2017 do 17.12.2017

Wstęp biletowany: ceny od 5 do 15 złotych