Zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Znajdują się w nich metale ciężkie i inne substancje, które wywierają szkodliwy wpływ na ludzi i zwierzęta. Nie mogą one więc trafiać do kosza na śmieci. Powinniśmy je zbierać w sposób selektywny.

Urządzenia zaliczane do elektrośmieci

Lista tych urządzeń jest bardzo długa. Znajdują się na niej między innymi:
lodówki, pralki, telewizory, zamrażarki i zmywarki do naczyń;
urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne;
świetlówki kompaktowe;
laptopy, komputery, drukarki;
telefony komórkowe.
We wszystkich tych urządzeniach może znajdować się azbest, brom, nikiel, kadm, rtęć, PCB, ołów. W lodówkach pochodzących sprzed 1998 (w tym roku zakazano jego stosowania w trosce o warstwę ozonową) roku może znajdować się także freon. Substancje te są toksyczne, mogą być przyczyną bardzo wielu chorób. O tym, że urządzenia elektroniczne i elektryczne nie mogą zostać wrzucone do śmietnika świadczy umieszczona na nich ikona przekreślonego kosza.

Jak pozbyć się elektrośmieci bez szkody dla środowiska?

Wiele osób zadaje sobie pytanie gdzie oddać elektro śmieci, aby nie stanowiły one zagrożenia dla ludzi i przyrody. Możliwości jest kilka. Jedną z nich jest punkt odbioru odpadów komunalnych w tym także elektroodpadów, który na swoim terenie ma obowiązek zorganizować każda gmina. Elektrośmieci możemy w takim punkcie zostawić w dowolnej ilości i do tego bezpłatnie. Możemy w takim punkcie zostawić także stary akumulator, zużyte baterie czy tonery od drukarki. Inna możliwość to zostawienie zużytej lodówki czy telewizora w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenia. Możemy jednak w tym przypadku zostawić tylko sprzęt tego samego typu, czyli oddamy starą lodówkę za nową. Jeszcze inna możliwość to skontaktowanie się z firmą, która zajmuje się utylizacją urządzeń zaliczonych do elektrośmieci. Firma odbiera większe ilości bezpłatnie. Na odbiór spod wskazanego adresu możemy umówić się telefonicznie. Firma odbierze od nas nie tylko urządzenia wielkogabarytowe, ale także zużyte świetlówki i inne elektrośmieci.

Co dzieje się z odebranymi elektrośmieciami?

Niebezpieczne odpady czyli elektrośmieci trafiają do firm, które zajmują się ich demontażem. Wiele elementów, które zawierają urządzenia elektryczne i elektroniczne można odzyskać i wykorzystać ponownie. Szkodliwe substancje, które zawierają te urządzenia są z kolei unieszkodliwiane. Nie stanowią więc niebezpieczeństwa.

W urządzeniach elektronicznych i elektrycznych znajdują się metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Kiedy urządzenia te są sprawne, substancje te nie są dla nas i przyrody groźne. Sytuacja ulega zmienia, kiedy są niesprawne. Niebezpieczne substancje mogą z takich urządzeń wydostać się i przeniknąć do powietrza, gleby oraz wód gruntowych. Nie możemy więc ich po prostu wyrzucić do śmietnika. Postępując w ten sposób zagrażamy nie tylko sobie, ale także innymi ludziom i zwierzętom. Do tego narażamy się na grzywnę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Elektrośmieci Wrocław

We Wrocławiu funkcjonuje kilka miejsc w których można oddać za darmo elektrośmieci. Na Wrocławskich Krzykach działa firma Ekokompan, która specjalizuje się w odbiorze i utylizacji elektrośmieci. Firma odbiera większe ilości elektrośmieci bezpłatnie. Usługa jest świadczona bezpłatnie po wcześniejszym uzgodnieniu warunków odbioru. Pojedyncze sztuki elektrośmieci można oddać w siedzibie firmy przy ulicy Buforowej 2.

EKO KOMPAN

Punkt Zbierania Odpadów Elektrycznych i Elektronicznych

ul. Buforowa 2,

52-131 Wrocław,

tel. (071) 322-50-55,

tel. kom. 0501-52-48-46,

e-mail: biuro@ekokompan.pl

Czynne w godzinach 8 -16