Od 1992 roku we Wrocławiu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną. To wydarzenie cieszące się ogromną popularnością wśród wielu osób. Co roku, przez te kilka weekendów majowych, na scenie można spotkać wielu znakomitych wykonawców. Fundują oni nam fantastyczną podróż muzyczną przez muzykę z dawnych epok.

Idea Festiwalu Maj

Trzeba powiedzieć, że jest to jedyne takie wydarzenie organizowane nieprzerwanie od tylu lat. Głównym założeniem całego festiwalu jest prezentacja muzyki średniowiecza, renesansu i baroku, podczas którego muzycy wykonują ją na instrumentach będących wierną kopią dawnych instrumentów. Ponadto zdarzają się nawet takie sytuacje, że muzycy mają przyjemność użytkowania oryginalnych, dobrze zachowanych instrumentów ze wspomnianych epok. Do tego cała muzyka prezentowana jest z autentycznych tabulatur i partytur. Prawdziwi znawcy tak wspaniałej muzyki docenią fakt, iż wszystko wzorowane jest na dawnych technikach wykonawczych.

Miejsce na koncert muzyki dawnej

Koncerty odbywają się przez wszystkie weekendy majowe. W związku z tym w 2019 roku cały festiwal rozpoczął się 5 maja i potrwa aż do 2 czerwca 2019 roku. Pełny wykaz koncertów zaplanowanych na ten rok można poznać wchodząc na główną stronę organizatora tego festiwalu. Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu ma przyjemność organizować to wydarzenie. Miejsca odbywania koncertów są najróżniejsze jednak są one ściśle związane z historycznymi i zabytkowymi wnętrzami. Organizatorzy zapraszają do Ratusza, Oratorium Marianów, Muzeum Architektury, Klubu Muzyki i Literatury, Kościoła św.Michała Archanioła. W 2018 roku odbywa się już 28 edycja tego festiwalu. Wszystkie koncerty są biletowane, dodatkowo dokładna cena podana jest przy odpowiednich koncertach dlatego warto sprawdzać stronę internetową organizatora.

Artyści na wrocławskiej scenie

Na festiwalu prezentują się najróżniejsze zespoły muzyczne będące specjalistami w temacie muzyki dawnej. Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego i Kapela Sarmacka , zespół Maius Consort, zespół muzyki dawnej RDS Trio – to tylko mała część kapel występujących podczas festiwalu.W tym roku odbyło się bardzo ważne wydarzenie odnoszące się do tragedii jaka wydarzyła się całkiem niedawno we francuskiej katedrze – “Requiem dla organów Katedry Notre Dame”. Na Festiwalu Maj z Muzyką Dawną występują również zespoły ze szkół podstawowych i średnich, których uczniowie z tychże placówek kształcą się na kierunkach muzycznych. Podczas festiwalu można również usłyszeć laureatów kaliskiego konkursu muzycznego “Schola Cantorum”. Ponieważ organizatorzy wrocławskiego festiwalu już od 8 lat prowadzą współpracę z Kaliszem. Ponadto uczestnicy tego wydarzenia muzycznego mają okazję wzięcia udziału w spotkaniach ze znanymi muzykologami. Organizowane są również wystawy dawnych instrumentów.