Głowna

Nocleg w dobrej cenie we Wrocławiu? Gdzie nocować, by nie stracić majątku

Nocleg w dobrej cenie we Wrocławiu? Gdzie nocować, by nie stracić majątku

Wrocław znany jest ze swojej bogatej bazy noclegowej. Nocleg bez problemu znajdzie tu każdy bez względu na to, czy do stolicy Dolnego Śląska przybywa w celach turystycznych, czy biznesowych. Do wyboru ma się wiele opcji od luksusowych pięciogwiazdkowych hotelu przez wygodne apartamenty prywatne, aż do tanich hostelu. Czym charakteryzują się poszczególne opcje i którą wybrać, aby nie zbankrutować?

czytaj dalej…

Wrocław w czasie pandemii COVID-19 – co się zmieniło?

Wrocław w czasie pandemii COVID-19 – co się zmieniło?

Ostatni czas w naszym kraju a nawet na całym świecie był wyjątkowy, nieprzewidywalny i bardzo niepewny. To wszystko za sprawą pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Pandemia zmieniła nasze życie. Wiele aspektów naszej codzienności przeszło w inny wymiar. Niejako musieliśmy nauczyć się inaczej żyć, nabrać nowych nawyków, by pozostać zdrowym. Funkcjonowanie życia miejskiego również przeszło metamorfozę i dziś pozostały niektóre z wprowadzonych udogodnień z czego możemy się cieszyć.

czytaj dalej…

Wiodące branże przemysłu na Dolnym Śląsku

Wiodące branże przemysłu na Dolnym Śląsku

Polska to kraj, który się rozwija i na pewno dąży do osiągnięcia standardów i wyników, jakimi mogą się pochwalić kraje Europy Zachodniej. Już dzisiaj w naszym kraju można zauważyć regiony, gdzie np. przemysł jest bardzo rozwinięty. Województwo dolnośląskie należy właśnie do takich regionów i okolice Wrocławia oraz Lubina są uznawane za jedne z najbardziej uprzemysłowionych. Region ten plasuje się na czwartym miejscu w Polsce jeśli chodzi o udział w tworzeniu PKB. To wszystko sprawia, że ten region jest uznawany za bardzo atrakcyjny gospodarczo i bardzo rozwinięty. To na pewno wpływa także na reputacje miejscowych przedsiębiorstw ale i życie mieszkańców. Które branże na Dolnym Śląsku przynoszą największe zyski? Przekonajmy się.

czytaj dalej…

Tanie księgarnie we Wrocławiu

Tanie księgarnie we Wrocławiu

Spokojny wieczór to idealny czas na spokojny relaks przy kubku ulubionej herbaty. Któż z nas nie lubi tak spędzać czasu. To właśnie wtedy odpływamy w inny świat i zapominamy o wszelkich problemach. Do tego wszystkiego na pewno warto jeszcze dodać ciekawą książkę i mamy już wszystko, co jest potrzebne na wieczór. Teraz tylko wybrać ciekawą pozycję do czytania i przenosimy się do innego świata. Gdzie najlepiej kupić tanią książkę we Wrocławiu?

czytaj dalej…

Najlepsze kluby nocne we Wrocławiu – sprawdź TOP 5

Najlepsze kluby nocne we Wrocławiu – sprawdź TOP 5

Nie od dziś wiadomo, że duże miasta nie śpią nocą i właśnie tak jest z jednym z popularniejszych miast w Polsce czyli z Wrocławiem. W każdy weekend w licznych klubach znajdziemy tłumy wrocławian oraz turystów, którzy po prostu się bawią. Życie nocne dla imprezowiczów to istny raj i właśnie we Wrocławiu mamy możliwość poznać smak zabawy w niejednym klubie. Poznajmy najlepsze z nich.

czytaj dalej…

Potencjał gospodarczy Dolnego Śląska

Potencjał gospodarczy Dolnego Śląska

Na myśl o Dolnym Śląsku przychodzą ci do głowy tylko kopalnie? Nic bardziej mylnego. Właśnie ten region Polski uznaje się za jeden z najlepiej uprzemysłowionych. Właśnie tutaj prężnie działają zakłady, które oferują elektrotechnikę, elektromechanikę, samochody, tworzywa sztuczne. Dolny Śląsk ma ogromny wpływ na Polską gospodarkę. Czym jeszcze zachwyca ten region? Dlaczego inwestorzy z zagranicy są nim tak zainteresowani?

czytaj dalej…

Wrocław nietypowe atrakcje, które warto odwiedzić

Wrocław nietypowe atrakcje, które warto odwiedzić

Wrocław to piękne miasto, które kryje w sobie niesamowitą historię i posiada wiele zabytków. Właśnie w tym mieście znajduje się także ogrom atrakcji dla turystów. Nie wszystkie są oczywiste i tradycyjne. Jak najbardziej w tym mieście odkryjemy nieznane, będziemy zaskoczeni. Wrocław to miasto, które warto odwiedzać, bo co chwilę mamy możliwość wziąć tutaj udział w różnych wydarzeniach. Wakacje to idealny czas na zwiedzanie Wrocławia. Jakimi atrakcjami nas on zaskoczy?

czytaj dalej…

Idealne miejsce na sesje zdjęciowe we Wrocławiu

Idealne miejsce na sesje zdjęciowe we Wrocławiu

Lato w pełni i sezon sprzyja nie tylko wyjazdom wakacyjnym, ale także spacerom i podziwianiu okolicy. To także czas, w którym prężnie działają miłośnicy fotografii. Niejednokrotnie zobaczymy na ulicy wielkiego miasta pasjonata pstryknięć, który próbuje uwiecznić najładniejsze momenty z życia zakochanej pary, piękną architekturę czy rozkosznie biegające psiaki. Właśnie teraz latem jest czas na wykonanie sesji zdjęciowej. Jakie miejsca we Wrocławiu świetnie się nadają na takie przedsięwzięcie?

czytaj dalej…

Urlop na Dolnym Śląsku – jak go zaplanować

Urlop na Dolnym Śląsku – jak go zaplanować

Urlop na Dolnym Śląsku – jak go zaplanować? Wakacje to idealny czas na poznanie mniej znanych zakątków Polski. Jeśli masz już dość morza czy gór i marzy Ci się spokojny, ale nadal pełen atrakcji urlop, wybierz się na Dolny Śląsk. Czekają tu na ciebie zarówno zabytki architektury, jak i atrakcje przyrodnicze i bogate życie nocne. Dolny Śląsk nęci i kusi grupy przyjaciół, rodziny z dziećmi, seniorów. Zanim jednak wyruszy się na podbój Wrocławia i okolic, do urlopu warto się przygotować. Jak to zrobić? Zobacz, jak zaplanować urlop na Dolnym Śląsku? czytaj dalej…

Wrocław i najwspanialsze jego mosty

Wrocław i najwspanialsze jego mosty

Wrocław położony jest nad drugą co do wielkości polską rzeka Odrą, jednak przepływają przez niego również liczne mniejsze rzeki i rzeczki, między innymi: Ślęza, Oława, Bystrzyca i Widawa. Łączna liczba różnych mostów, mostków i kładek wynosi ponad 118, a przed wojną było ich 303. Właśnie dlatego miasto to nosi miano Wenecji północy. Wiele mostów ma długą i bogatą historię oraz nieodparty urok. Będąc więc we Wrocławiu, warto zwrócić również i na nie uwagę. Oto przykłady najciekawszych mostów tego miasta.

czytaj dalej…

Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu – wyjątkowe miejsce na mapie Europy

Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu – wyjątkowe miejsce na mapie Europy

Dzielnica Czterech Świątyń usytuowana jest zaraz przy Rynku Starego Miasta. Jest to niezwykłe miejsce, nie tylko w Polsce, lecz również w Europie. W niewielkiej przestrzeni miasta schodzą się ścieżki kulturowe i religijne różnych wyznań, poglądów i sposobów życia. Ta tętniąca życiem dzielnica zachowuje pamięć o wyjątkowych wydarzeniach historycznych. Dlaczego Dzielnica Czterech Świątyń jest tak niezwykła? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak powstała nazwa dzielnicy

Nazwa dzielnica Czterech Świątyń lub też Czterech Wyznań pojawiła się koło 1995 roku. W tym samym czasie odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo w murach zrujnowanej synagogi i powstawały pierwsze plany jej odnowienia. 10 lat później powstała specjalna ścieżka kulturalna i edukacyjna na planie miasta, łącząca wszystkie cztery świątynie. Dzielnica, po licznych remontach i rewitalizacjach zaczęła tętnić życiem i stała się doskonałym uzupełnieniem dla Wrocławskiego Rynku. Jest tu wiele klimatycznych restauracji, klubów i kawiarni, gdzie można się spotkać i w miłej atmosferze spędzić czas.

Obiekty sakralne w obrębie Dzielnicy Czterech Wyznań

Na niedużym obszarze w centrum miasta znajdują się cztery świątynie, w których prowadzone są obrządki różnych wyznań i religii. To właśnie od nich dzielnica wzięła swą nazwę. Tak bliskie sąsiedztwo różnych obiektów sakralnych, współpracujących przy wspólnych projektach kulturalnych, to zjawisko jedyne na skalę Europejską, które tworzą:

  • Kościół ewangelicko-augsburski imienia Opatrzności Bożej – usytuowany jest przy ulicy Kazimierza Wielkiego;
  • Katedra Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – mieści się w dawnym kościele katolickim, przy ulicy św. Mikołaja;
  • Kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy – przy ulicy św. Antoniego, obecnie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, prowadzonego przez Ojców Paulinów;
  • Synagoga pod Białym Bocianem – jedyna ocalała z pożogi wojennej świątynia żydowska, usytuowana na dziedzińcu, pomiędzy ulicami św. Antoniego a Pawła Włodkowica.

Dzielnica Czterech Świątyń – przestrzeń dla kultury

Jest to również przestrzeń dla wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Organizowane są tu liczne koncerty muzyki żydowskiej i festiwale, między innymi jeden z największych Festiwali Kultury Żydowskiej „Simcha”, festiwale filmowe – Festiwal Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, oraz spotkania, warsztaty i panele organizowane przez Fundacje Benthe Kahan oraz Fundacje Wzajemnego Szacunku Dzielnicy Czterech Wyznań, których celem jest szerzenie idei wzajemnego zrozumienia i tolerancji.

Pomiędzy starymi zabudowaniami mieści się również niezwykła galeria sztuki – galeria dawnych wrocławskich neonów. Inicjatorem jej powstania był Tomasz Kosmalski, twórca fundacji neon side Wrocław. Dzięki jego staraniom na podwórku ulicy Ruskiej 46 (pomiędzy ulicami Ruską a św. Antoniego) na ścianach budynków zainstalowano kilkanaście neonów, pochodzących z przestrzeni miasta. Te doskonałe przykłady sztuki użytkowej z dawnych lat, są nadal bliskie wielu Wrocławianom, można tu zobaczyć między innymi duży neon, który przez lata widniał nad głównym wejściem Dworca Głównego.

To tylko niektóre niezwykłe miejsca tej Dzielnicy, w których można poznać niesamowite historie i opowieści, miło spędzić z przyjaciółmi i dobrze się bawić. Więcej na temat historii dzielnicy oraz jej świątyń opowiemy w kolejnych częściach artykułu. Serdecznie zapraszamy!

Wrocław online – czyli najciekawsze propozycje wydarzeń w Internecie

Wrocław online – czyli najciekawsze propozycje wydarzeń w Internecie

Czas pandemii COVID-19 zmusił wszystkich do siedzenia w domu. Wszystkie koncerty i wydarzenia kulturalne są odwołane. Zamknięto muzea, ZOO, kina, Operę i NFM oraz wszystkie inne miejsce, gdzie chętnie wychodziliśmy, by spędzać miło czas. By chociaż trochę umilić nam wszystkim ten trudny okres, wiele instytucji kulturalnych przygotowało specjalne programy dostępne w Internecie. Oto kilka wybranych przez nas propozycji Wrocław online.

Zapraszamy do Wrocławskiego ZOO

Wrocławskie ZOO zaprasza wszystkich miłośników zwierząt do spotkań na żywo. Dwa razy w tygodniu – w środy i piątki – o godzinie 12.00, pracownicy ogrodu przedstawiają widzom jeden wybrany gatunek zwierząt. Odwiedziliśmy już nosorożca, pingwiny, kotiki i wilki. Dzięki relacji na żywo widzowie mogą wysłać przez Facebooka pytania, na które prowadzący odpowiadają na bieżąco. Takie spotkania pozawalają na bliższe poznanie mieszkańców we wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Program skierowany jest do osób w każdym wieku, serdecznie polecamy.
Więcej informacji na oficjalnym funpage ZOO Wrocław.

NFM – Narodowe Forum Muzyki

NFM przygotowało specjalną ofertę dla młodszych i starszych. Seria programów muzycznych dla dzieci pt: „Muzyczna domówka”, została przygotowana przez Centrum Edukacyjne NFM. Podczas 20-30 minutowych spotkań dzieci uczą się podstaw emisji głosu i rytmiki. Jeśli dzieci, nie mogą brać udziału w zajęciach na żywo, wszystkie przygotowane programy można obejrzeć na kanale youtube NFM. Oczywiście jest również oferta dla dorosłych melomanów. NFM Online prezentuje  wydawnictwa płytowe i nagrania z koncertów, a instrumentaliści zespołów NFM przygotowują specjalne koncerty online. Więcej na temat koncertów dostępnych przez Internet, przygotowywanych przez Narodowe Forum Muzyki znajdziesz na fanpage’u na Facebooku.

Spotkania ze sztuką Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza wszystkich online na spotkania ze sztuką dawną #zoomnamuzeum w ramach akcji #zostanwdomu. Na fanpage’u Muzuem Narodowego można zaleźć opisy i ciekawostki dotyczące wybranych dzieł sztuki i historii z nimi związanych. Miłośnicy malarstwa mogą również sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość w serii quizów #odkryjsztukę, w których prezentowane są najbardziej znane obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego. Naszym zadaniem jest rozpoznanie dzieła, tylko po kilku widocznych fragmentach.

Działania online prowadzi również oddział sztuki współczesnej Muzeum Narodowego – Pawilon Czerech Kopuł. W ramach działań #e_edukacja prezentuje cykl spotkań ze sztuką dla starszych i młodszych. Na fanpage’u Pawilony Czterech Kopuł na Facebooku są publikowane między innymi:

  • sylwetki artystów oraz ich dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu;
  • quizy i teleturnieje o sztuce współczesnej online;
  • prezentacje omawiające różnorodne aspekty sztuki – ABC sztuki współczesnej;
  • w ramach cyklu muzealniki, prowadzi spotkania i prezentacje online dla najmłodszych, dzięki którym najmłodsi mogą się zapoznać z estetyką dzieł współczesnych twórców.

Kultura dostępna online

Jest to czas, kiedy specjalny projekt „Kultura dostępna” stał się niezwykle cenny. Projekt popularyzuje wydarzenia kulturalne online, takie jak: koncerty, spektakle teatralne, spotkania autorskie, a także filmy najlepszych i najbardziej znanych światowych reżyserów. Wiele wydarzeń jest darmowych, część kosztuje niewielkie pieniądze.
Więcej szczegółów na stronie https://kulturadostepna.pl/

To tylko niektóre propozycje jak miło spędzić czas w domu, pomimo że nie możemy odwiedzać ulubionych miejsc spotkań z kulturą. Dzięki temu sztuka i kultura mogą trafić do wszystkich.

Weekend z dziećmi we Wrocławiu. Gdzie się wybrać w chłodne dni.

Weekend z dziećmi we Wrocławiu. Gdzie się wybrać w chłodne dni.

Wrocław, to piękne miasto z niebanalną historią i ciekawymi zabytkami. Dlatego warto przyjechać tutaj z dziećmi, na krótszy lub dłuższy pobyt. Zazwyczaj preferujemy wypady latem, lub późną wiosną. By uniknąć tłumów lub zobaczyć miasto w innej odsłonie można wybrać się tutaj zimą lub późną jesienią, wykorzystując jeden z długich weekendów. Nie należy również, obawiać się niepogody. Wrocław posiada wiele ciekawych miejsc, w których spędzimy miło  czas bez obawy o nudę. czytaj dalej…

Muzyczne wydarzenia we Wrocławiu

Muzyczne wydarzenia we Wrocławiu

Choć „muzyka” to jedno krótkie słowo, mieści w sobie całe mnóstwo gatunków i zaskoczeń dla każdego, niezależnie od preferencji. Już na początku roku będzie można się o tym przekonać we Wrocławiu. Od wydarzenia prezentującego twórczość młodych polskich raperów, przez koncert jednego z najbardziej popularnych rodzimych zespołów rockowych, aż po klubowe brzmienia utalentowanych artystów. Kilka inspiracji w poniższym zestawieniu wrocławskich imprez godnych uwagi. czytaj dalej…

Poznaj emocje towarzyszące lotom w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu!

Poznaj emocje towarzyszące lotom w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu!

We Wrocławiu nie można nudzić się nawet na chwilę. To właśnie tam na każdego czeka mnóstwo wciągających atrakcji – od wielowiekowych zabytków, poprzez muzea i galerie sztuki oraz ciekawe wydarzenia artystyczne, a skończywszy na rozrywkach takich, jak escape roomy. Doskonałym pomysłem dla żądnych wrażeń może być także tunel aerodynamiczny – aerotunel.

Tunele aerodynamiczne to dzisiaj coraz bardziej popularna rozrywka, która wybierana jest przez osoby poszukujące dużej dawki adrenaliny. Czym dokładnie jest tunel aerodynamiczny? Kto może skorzystać z takiej atrakcji? Z jakimi kosztami jest to związane? Zobacz już teraz i przygotuj się na niesamowite doznania!

 

Czym jest tunel aerodynamiczny do lotów?

Najczęściej tunele aerodynamiczne kojarzymy jako sposób na badanie aerodynamiki obiektów. Znajdujące się w nich wentylatory pozwalają na rozpędzenie powietrza do znacznych prędkości. Ta właściwość tuneli spowodowała, że znalazły one jeszcze jedno zastosowanie – jako symulator swobodnego spadania.

Swobodnym spadaniem nazywa się spadanie podczas skoku spadochronowego, gdy czasza spadochronu nie została jeszcze otwarta. To właśnie wtedy uczestnicy lecą w kierunku ziemi z zawrotną prędkością przekraczającą nawet 200 km/h. Teraz takie warunki można odtworzyć – w tym celu stosowany jest pionowy tunel aerodynamiczny.

W pionowym aerotunelu wykorzystuje się duże wentylatory, które są możliwe w regulacji i dzięki temu mogą wprawić powietrze w ruch nawet o prędkości 300 km/h. Taka prędkość jest wystarczająca do tego, aby unieść w górę dorosłego człowieka i dać wrażenie spadania w przestworzach!

 

Kto może polatać w tunelu aerodynamicznym?

Na początku tunele aerodynamiczne używane były przez skoczków spadochronowych – stanowiły i nadal stanowią one świetny sposób na trenowanie umiejętności w trakcie spadania. Jednak szybko odkryto, że to także kapitalna rozrywka dla każdego, kto chciałby przeżyć coś niesamowitego!

Dzisiaj aerotunele dostępne są praktycznie dla każdego, kto chciałby poczuć buzującą adrenalinę. Do wzięcia udziału w locie nie trzeba wówczas specjalnego przygotowania, na przykład szkoleń, treningów. Nie trzeba też przedstawiać aktualnych badań lekarskich.

Gdy osoba zainteresowana lotem nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportów, wtedy także może ona wziąć udział w takiej rozrywce. Warto jednak zaznaczyć, że tunel aerodynamiczny nie jest przeznaczony dla osób z wagą ciała przekraczającą około 110 kg.

 

Przebieg lotu w tunelu aerodynamicznym – krok po kroku

Aby wziąć udział w locie w tunelu aerodynamicznym, należy na początku wykonać swoją rezerwację. Teraz to możliwe na stronach internetowych organizatorów – wystarczy wybrać termin i godzinę.

W wybranym dniu przyjeżdżamy na miejsce. Tam odbieramy wyposażenie – kombinezon, kask z goglami oraz zatyczki do uszu. Następnie uczestnicy zapisani na daną godzinę lotu odbywają krótkie szkolenie z instruktorem.

Całkowity czas trwania podstawowego lotu w tunelu aerodynamicznym to 3 minuty, które dzielone są na dwie krótsze sesje po 1,5 minuty każda. W tym czasie instruktor przebywa stale z uczestnikiem lotu w tunelu i tam pokazuje mu, jak przyjąć odpowiednią pozycję i razem z nim wykonuje różnorodne ewolucje.

 

Wykonaj rezerwację na lot w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu!

Loty w tunelach aerodynamicznych są obecnie dostępne w wielu miastach w Polsce. Z takiej oferty mogą skorzystać także mieszkańcy Dolnego Śląska!

W miejscowości Sobótka niedaleko Wrocławia znajduje się tunel aerodynamiczny Profly – Flyspot – jeden z najnowocześniejszych tuneli tego typu w Polsce, który zaprasza każdego żądnego niezapomnianych wrażeń.

Koszt związany z lotem wcale nie jest bardzo wysoki! Za 3-minutową rozrywkę osoba mająca powyżej 18. roku życia zapłaci 259 złotych. Loty dla osób niepełnoletnich to koszt 229 złotych. Można także zdecydować się na wykupienie specjalnych pakietów lotów.

Rezerwacja na lot we Wrocławiu dostępna jest już teraz na stronie internetowej: wroclaw.profly.pl. Zapraszamy!

 

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. II

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. II

Mieszkańcy ze wschodu

Dane historyczne podają, że w 1947 roku, w samym tylko Wrocławiu mieszkało ponad 190 tysięcy Polaków. Trudno sobie, na pewno wyobrazić, co czuli Ci ludzie zmuszeni do opuszczenia swych domów, miast i wiosek na wschodzie, w których często mieszkali od pokoleń. Teraz z całym dobytkiem wysłani gdzieś na obce tereny „Ziem odzyskanych”.

Akcja przesiedleńcza

Akcja przesiedleńcza ludności Polskiej z Kresów Wschodnich rozpoczęła się jeszcze przed zakończeniem wojny. Duży procent ludności, szczególnie, jeśli nie posiadali rodziny w innych częściach Polski, trafiała na nowe ziemie, również Dolny Śląsk.

Według statystyk tylko 3% Wrocławskiej ludności pochodziła ze Lwowa, większość przesiedlanych osób pochodziła z małych miasteczek i wsi wschodnich, gdzie często nawet nie mieli w domu toalety (bez obrazy dla kogokolwiek). Trafiali oni często do miasta, gdzie byli zakwaterowywani w wielkich willach a nawet pałacach. Bardzo często nie zdawali sobie sprawy z wartości artystycznej nie tylko samego obiektu lecz również jego wyposażenia.

Dla nowych mieszkańców wszystko co znajdowało się na tych ziemiach było „niemieckie” kojarzyło się z wrogiem i wojną. W związku z tym dla większość nie było godne zainteresowania i nawet jeśli przedstawiało jakąś wartość, należało to zniszczyć.
Sytuacji nie poprawiała fatalna sytuacja lokalowa w zrujnowanym mieście. Brak mieszkań i ogromne przeludnienie, wymuszały „dostosowywanie” różnych obiektów architektonicznych do nowych celów, głównie mieszkaniowych. Prowadziło to, do niemal całkowitego zniszczenia wewnętrznej struktury budynku oraz wyposażenia wnętrza, by móc stworzyć lokale mieszkaniowe dla licznych rodzin. Przykładem może być wspaniały pałac Ballestremów z Pawłowic przy ul. Włodkowica, przekształcony w kamienice czynszową co przyczyniło się do całkowitej dewastacji jego wnętrza.

Niemieccy sąsiedzi

W roku 1946 we Wrocławiu mieszkało jeszcze ponad 110 tysięcy Niemców, którzy jeszcze nie zostali wywiezieni do Niemiec. Wiązało się to z wciąż z niepewną sytuacją polityczną, a także w dużej mierze brakiem polskich specjalistów do wykonywania wielu prac. Przybywający więc na te ziemie Polacy, nie tylko trafili do niemieckiego miasta, lecz również musieli żyć wśród niemieckiej ludności. Czasem zdarzały się sytuację, kiedy to Polacy zajmowali domy, w których mieszkali jeszcze ich niemieccy właściciele. Był to niezwykle trudny czas, kiedy rodziło się wiele napięć i dochodziło do aktów zemsty i rozbojów. Sytuacja ta trwała do końca 1948, kiedy to ukończono przesiedlenia ludności niemieckiej.

Powojenna polityka komunistycznego rządu

Na pewno sytuacji nie poprawiała polityka komunistycznego rządu. Powojennym władzom nie spieszyło się do ratowania „po niemieckiego” dziedzictwa kulturowego. Kładziono przede wszystkim nacisk na odbudowanie stołecznej Warszawy czy innych miast „prawdziwie polskich”. Starano się nie tylko zniszczyć niemieckie ślady, czasem nawet te najmniejsze lecz także wszystko co mogło kojarzyć się ze szlachtą oraz burżuazją. W związku z tym władza popierała i zalecała akcje „oczyszczania” miast by w miejsce historycznych zabudowań postawić „poprawne politycznie” budynki architektury socrealizmu.
Usunięte zostały w tym czasie wszystkie niemieckie pomniki, a także nazwy dzielnic, ulic a także stacji kolejowych. Ciekawostką może być fakt, że niektóre z nich utrzymały się do dziś np. stacja kolejowa Wrocław-Mikołajów. Zamazywano i usuwano również nazwy i napisy znajdujące się na fasadach sklepowych.

Brak pieniędzy i zaplecza technicznego i materiałowego

Kolejną istotną kwestią, która znacznie utrudniała porządkowanie powojennego Wrocławia i ratowanie uszkodzonych obiektów, które przetrwały wojnę to bardzo niewielkie nakłady pieniężne, jakie trafiały z centrali. W pierwszych latach powojennych próbowano jedynie „zaspokoić” najpilniejsze potrzeby na obiekty użyteczności publicznej takie jak: urzędy, szpitale, szkoły, przedszkola. Większość materiałów budowlanych jaka została w mieście jeszcze po Niemcach została wywieziona do Warszawy oraz na wschód, nagminnie brakowało oszkleń i papy do pokrycia dachów. Nikt nawet nie próbował zabezpieczać uszkodzonych obiektów architektonicznych co powodowało kolejne ich zniszczenia.
Nie łatwo było żyć w takich warunkach jeszcze trudniej było ratować to co zostało z przedwojennego Wrocławia.

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. I

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. I

cz. I Obraz zniszczeń

Rok 1945 i podpisanie przez Niemców aktu kapitulacji przyniosło zakończenie wojny. W wielu miejscach Polski, mieszkańcy powracali do „normalnego” życia i odbudowywali swoje miasta. Nie wszędzie jednak było tak różowo. Ludność ziem wschodnich, często przymusowo przesiedlona na „Ziemie odzyskane”, czekało nie lada wyzwanie. W obcym miejscu, na ziemi wroga musieli zbudować swój nowy „Polski” dom. Wyrwani ze swojego otoczenia, w którym mieszkali od pokoleń nie potrafili się znaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości. Jak wyglądało miasto i nowe życie jego mieszkańców?

czytaj dalej…

Blog o Wrocławiu

Witam serdecznie na naszym blogu poświęconym Wrocławiowi. Na blogu będę poruszał tematy mniej lub bardziej powiązane z tym miastem, jego przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Na bieżąco będzie można sprawdzić, co dzieje się ważnego czy ciekawego we Wrocławiu i okolicach. Jakimi problemami żyją wrocławianie, jakie tematy są na językach, z czego się śmieją, a co ich oburza. Tematyka bloga będzie więc różnorodna, przez to – mam nadzieję, ciekawa dla wszystkich i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Misją jest więc oddanie tego, co jest ważne we Wrocławiu? i czym on żyje. Tu będzie można wychwycić wewnętrzny puls tego miasta.

Historia i kultura miasta

Znajdziecie tu szereg artykułów o skomplikowanej historii Wrocławia, jego bogatej kulturze oraz współczesnych wydarzeniach. Obok cyklu artykułów, opowiadających burzliwą, o wielu momentach zwrotnych, historię tego pięknego miasta z zachowaniem chronologii, pojawią się artykuły tematyczne. Warto bowiem wspomnieć nieco o słynnych wrocławianach z dalekiej przeszłości, jak Angelus Silesius, Edmund Halley, Ferdynand Lassalle, Jan Brzechwa, Ignacy Daszyński, Władysław Nehring von Schardacheli, Max Berg, jak i tej bliższej: Zbigniew Cybulski, Lech Janerka, Jerzy Grotowski, Edyta Stein czy Tadeusz Różewicz. Dodatkowo na blogu pojawi się sporo ciekawostek. Ciekawostki będą obejmowały nie tylko nietuzinkowe czy tajemnicze miejsca we Wrocławiu, ale również zdarzenia z nimi związane.

Wydarzenia i imprezy kulturalne w stolicy Dolnego Ślaska

Jak przystało na blog o Wrocławiu, nie zabraknie tu oczywiście również zaproszeń na wydarzenia kulturalne i rozmaite imprezy artystyczne i sportowe. Wrocław jako przyszła Europejska Stolica Kultury w tej materii ma sporo do zaoferowania, dlatego łatwo jest przegapić interesujące ewenty. Blog więc aspiruje trochę do miana mariażu informatora kulturalnego z przewodnikiem turystycznym. Więc znajdzie się na pewno miejsce na zaprezentowanie oferty wrocławskich muzeów, galerii sztuki, kin czy teatrów – również tych niezależnych. Ponadto nie można pominąć choćby krótkiego opisu wrocławskich festiwali jak Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Era Nowe Horyzonty, Dialog, Wratislavia Cantans, Spotkanie Teatrów Jednego Aktora czy choćby te bardziej niszowe jak Festiwal Ambientalny czy Wrocław Industrial Festival. Mimo sporej konkurencji na tym poletku, myślę że bogactwo kulturalne i artystyczne pomoże w utrzymaniu oryginalnej i unikalnej treści na mym blogu.

Co robić we Wrocławiu?

Adres bloga „Co we Wrocławiu?” jest nieprzypadkowa, a jednocześnie zobowiązująca. Będę starał się podpowiedzieć, co zrobić z wolnym czasem we Wrocławiu, gdzie dobrze zjeść, jaką restaurację czy jadłodajnie wybrać, gdzie można napić się dobrego piwa, jaka knajpa oferuje najciekawszy klimat, na co zwrócić uwagę, odwiedzając Wrocław, gdzie pytać o nocleg we Wrocławiu, jak znaleźć dobry apartament na naszą kieszeń. Na te i na wiele innych pytań będę się starał odpowiedzieć. Nie będzie to zadanie łatwe, ponieważ Wrocław to wielka aglomeracja o tysiącach miejsc, ulic, knajp i sklepów i milionach ludzi przemierzających Rynek miesięcznie.