Historia Wrocławia

Wrocław to nie tylko miasto spotkań…

Wrocław to miasto, w którym ścierają się różne nacje i kultury. Wielowiekowa historia Wrocławia, jest mieszaniną radości i smutku, uśmiechów i łez.

Poznaj historię Wrocławia razem z nami!

Strajki z marca ’68 we Wrocławiu

W godzinach popołudniowych 14 marca 1968 roku we Wrocławiu rozpoczęły się masowe protesty środowisk akademickich. W pięciu szkołach wyższych  ogłoszono 48-godzinny strajk okupacyjny. Dzień później dołączyły jeszcze trzy uczelnie. Doszło również do masowej manifestacji, w której udział wzięło ponad tysiąc osób. Zgromadzenie zostało przerwane w brutalny sposób przez MO. W cały mieście kolportowano ulotki oraz obwieszono okupowane budynki transparentami. Wszystko to było pokłosiem zakazu wystawiania Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.

czytaj dalej…

Herb miasta jaka jest jego historia?

Wiele dużych i mniejszych miast w Polsce posiada własne herby. Niektóre są bardziej znane, inne mniej. Niektóre kojarzone są w całym kraju, inne znane są wyłącznie społeczności lokalnej. Z częścią herbów wiążą się różnego rodzaju legendy, a czasem także tajemnice. Jak to jest z herbem Wrocławia?

czytaj dalej…

Legendy Wrocławia

Legendy to opowieści o jednej postaci lub kilku, zazwyczaj historycznych lub tylko za takie uważane. Przez wiele lat legendy były przekazywane w formie ustnej, dopiero od niedawna są zapisywane. Zazwyczaj bohaterowie to osoby uczone, święci, królowe lub inni władcy, wojownicy lub po prostu znane postacie w regionie. Często w opowieści pojawiają się sytuacje nieprawdopodobne, nierealne, a nawet magiczne. Trochę mogą przypominać mity, jednak w mitach mówi się o o bogach, a tutaj są to ludzie. Legendy posiadają zazwyczaj jakieś ziarenko prawdy. Każde miasto ma swoją legendę i Wrocław również do takich miast należy. czytaj dalej…

Gdzie trafiały rozpustne niewiasty? Czyli słów kilka o Moście Pokutnic

We Wrocławiu znaleźć można wiele punktów widokowych, z których podziwiać można wyjątkową panoramę miasta. A jest na co popatrzeć. Szczególny urok ma w sobie Ostrów Tumski, który pamięta jeszcze czasy panowania Piastów. Dzisiaj poznamy jeden z ciekawszych punktów widokowych na terenie Wrocławia, Most Pokutnic. Zwany również Mostem Czarownic.

czytaj dalej…

Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali?

O tym, że Wrocław jest miastem Krasnali wiedzą chyba wszyscy. Ale skąd właściwie wzięły się one we Wrocławiu? I dlaczego właśnie Wrocław? I ile krasnoludów można spotkać na ulicach Wrocławia?

Sprawa nie jest łatwa. Hipotez na temat wrocławskich krasnali bywa wiele, a wszystko zależy od tego, czy wysuwają je historycy, dziennikarze, czy po prostu mieszkańcy Wrocławia lub turyści.

czytaj dalej…

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najstarszych miast w Polsce. Piękne miasto. Z duszą i długoletnią historią. Nie bez powodu wielu mówi o nim – Wroclove! Wrocław jest specyficzny, urokliwy i magiczny! Wrocław, to jednak nie tylko kościoły i inne zabytki architektoniczne. Wielu kojarzy miasto z krasnalami czy zoo, w którym pracowali i nagrywali cieszący się dużą popularnością program przyrodniczy państwo Gucwińsy.

czytaj dalej…

Epitafium Sebalda Saurmanna w kościele Świętej Elżbiety we Wrocławiu

Bazylika pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, która określana jest też Farą Elżbietańską lub kościołem Garnizonowym, jest jednym z większych i cenniejszych zabytków sakralnych w mieście. To gotycki kościół mający wysokość aż 91,46 metra, który znajduje się w północno-zachodnim narożniku rynku. To właśnie w nim możemy zobaczyć epitafium Sebalda Saurmanna – wyjątkowe świadectwo mieszczańskiego epitafium obrazowego z początku XVI wieku. czytaj dalej…