Historia Wrocławia

Wrocław to nie tylko miasto spotkań…

Wrocław to miasto, w którym ścierają się różne nacje i kultury. Wielowiekowa historia Wrocławia, jest mieszaniną radości i smutku, uśmiechów i łez.

Poznaj historię Wrocławia razem z nami!

Wrocławskie legendy

Wrocław to miasto, które przez cały rok przyciąga do siebie wielkie rzesze turystów. Jest tutaj mnóstwo atrakcji, zabytków. Szczególnie wiosną oraz latem organizowane są tutaj najróżniejszego rodzaju wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu. Wybierając się do tego miasto warto jednak poznać jego mroczne sekrety, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. czytaj dalej…

Strajki z marca ’68 we Wrocławiu

W godzinach popołudniowych 14 marca 1968 roku we Wrocławiu rozpoczęły się masowe protesty środowisk akademickich. W pięciu szkołach wyższych  ogłoszono 48-godzinny strajk okupacyjny. Dzień później dołączyły jeszcze trzy uczelnie. Doszło również do masowej manifestacji, w której udział wzięło ponad tysiąc osób. Zgromadzenie zostało przerwane w brutalny sposób przez MO. W cały mieście kolportowano ulotki oraz obwieszono okupowane budynki transparentami. Wszystko to było pokłosiem zakazu wystawiania Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.

czytaj dalej…

Herb miasta jaka jest jego historia?

Wiele dużych i mniejszych miast w Polsce posiada własne herby. Niektóre są bardziej znane, inne mniej. Niektóre kojarzone są w całym kraju, inne znane są wyłącznie społeczności lokalnej. Z częścią herbów wiążą się różnego rodzaju legendy, a czasem także tajemnice. Jak to jest z herbem Wrocławia?

czytaj dalej…

Legendy Wrocławia

Legendy to opowieści o jednej postaci lub kilku, zazwyczaj historycznych lub tylko za takie uważane. Przez wiele lat legendy były przekazywane w formie ustnej, dopiero od niedawna są zapisywane. Zazwyczaj bohaterowie to osoby uczone, święci, królowe lub inni władcy, wojownicy lub po prostu znane postacie w regionie. Często w opowieści pojawiają się sytuacje nieprawdopodobne, nierealne, a nawet magiczne. Trochę mogą przypominać mity, jednak w mitach mówi się o o bogach, a tutaj są to ludzie. Legendy posiadają zazwyczaj jakieś ziarenko prawdy. Każde miasto ma swoją legendę i Wrocław również do takich miast należy. czytaj dalej…

Gdzie trafiały rozpustne niewiasty? Czyli słów kilka o Moście Pokutnic

We Wrocławiu znaleźć można wiele punktów widokowych, z których podziwiać można wyjątkową panoramę miasta. A jest na co popatrzeć. Szczególny urok ma w sobie Ostrów Tumski, który pamięta jeszcze czasy panowania Piastów. Dzisiaj poznamy jeden z ciekawszych punktów widokowych na terenie Wrocławia, Most Pokutnic. Zwany również Mostem Czarownic.

czytaj dalej…

Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali?

O tym, że Wrocław jest miastem Krasnali wiedzą chyba wszyscy. Ale skąd właściwie wzięły się one we Wrocławiu? I dlaczego właśnie Wrocław? I ile krasnoludów można spotkać na ulicach Wrocławia?

Sprawa nie jest łatwa. Hipotez na temat wrocławskich krasnali bywa wiele, a wszystko zależy od tego, czy wysuwają je historycy, dziennikarze, czy po prostu mieszkańcy Wrocławia lub turyści.

czytaj dalej…

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najstarszych miast w Polsce. Piękne miasto. Z duszą i długoletnią historią. Nie bez powodu wielu mówi o nim – Wroclove! Wrocław jest specyficzny, urokliwy i magiczny! Wrocław, to jednak nie tylko kościoły i inne zabytki architektoniczne. Wielu kojarzy miasto z krasnalami czy zoo, w którym pracowali i nagrywali cieszący się dużą popularnością program przyrodniczy państwo Gucwińsy.

czytaj dalej…