Historia Wrocławia

Wrocław to nie tylko miasto spotkań…

Wrocław to miasto, w którym ścierają się różne nacje i kultury. Wielowiekowa historia Wrocławia, jest mieszaniną radości i smutku, uśmiechów i łez.

Poznaj historię Wrocławia razem z nami!

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. II

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. II

Mieszkańcy ze wschodu

Dane historyczne podają, że w 1947 roku, w samym tylko Wrocławiu mieszkało ponad 190 tysięcy Polaków. Trudno sobie, na pewno wyobrazić, co czuli Ci ludzie zmuszeni do opuszczenia swych domów, miast i wiosek na wschodzie, w których często mieszkali od pokoleń. Teraz z całym dobytkiem wysłani gdzieś na obce tereny „Ziem odzyskanych”.

Akcja przesiedleńcza

Akcja przesiedleńcza ludności Polskiej z Kresów Wschodnich rozpoczęła się jeszcze przed zakończeniem wojny. Duży procent ludności, szczególnie, jeśli nie posiadali rodziny w innych częściach Polski, trafiała na nowe ziemie, również Dolny Śląsk.

Według statystyk tylko 3% Wrocławskiej ludności pochodziła ze Lwowa, większość przesiedlanych osób pochodziła z małych miasteczek i wsi wschodnich, gdzie często nawet nie mieli w domu toalety (bez obrazy dla kogokolwiek). Trafiali oni często do miasta, gdzie byli zakwaterowywani w wielkich willach a nawet pałacach. Bardzo często nie zdawali sobie sprawy z wartości artystycznej nie tylko samego obiektu lecz również jego wyposażenia.

Dla nowych mieszkańców wszystko co znajdowało się na tych ziemiach było „niemieckie” kojarzyło się z wrogiem i wojną. W związku z tym dla większość nie było godne zainteresowania i nawet jeśli przedstawiało jakąś wartość, należało to zniszczyć.
Sytuacji nie poprawiała fatalna sytuacja lokalowa w zrujnowanym mieście. Brak mieszkań i ogromne przeludnienie, wymuszały „dostosowywanie” różnych obiektów architektonicznych do nowych celów, głównie mieszkaniowych. Prowadziło to, do niemal całkowitego zniszczenia wewnętrznej struktury budynku oraz wyposażenia wnętrza, by móc stworzyć lokale mieszkaniowe dla licznych rodzin. Przykładem może być wspaniały pałac Ballestremów z Pawłowic przy ul. Włodkowica, przekształcony w kamienice czynszową co przyczyniło się do całkowitej dewastacji jego wnętrza.

Niemieccy sąsiedzi

W roku 1946 we Wrocławiu mieszkało jeszcze ponad 110 tysięcy Niemców, którzy jeszcze nie zostali wywiezieni do Niemiec. Wiązało się to z wciąż z niepewną sytuacją polityczną, a także w dużej mierze brakiem polskich specjalistów do wykonywania wielu prac. Przybywający więc na te ziemie Polacy, nie tylko trafili do niemieckiego miasta, lecz również musieli żyć wśród niemieckiej ludności. Czasem zdarzały się sytuację, kiedy to Polacy zajmowali domy, w których mieszkali jeszcze ich niemieccy właściciele. Był to niezwykle trudny czas, kiedy rodziło się wiele napięć i dochodziło do aktów zemsty i rozbojów. Sytuacja ta trwała do końca 1948, kiedy to ukończono przesiedlenia ludności niemieckiej.

Powojenna polityka komunistycznego rządu

Na pewno sytuacji nie poprawiała polityka komunistycznego rządu. Powojennym władzom nie spieszyło się do ratowania „po niemieckiego” dziedzictwa kulturowego. Kładziono przede wszystkim nacisk na odbudowanie stołecznej Warszawy czy innych miast „prawdziwie polskich”. Starano się nie tylko zniszczyć niemieckie ślady, czasem nawet te najmniejsze lecz także wszystko co mogło kojarzyć się ze szlachtą oraz burżuazją. W związku z tym władza popierała i zalecała akcje „oczyszczania” miast by w miejsce historycznych zabudowań postawić „poprawne politycznie” budynki architektury socrealizmu.
Usunięte zostały w tym czasie wszystkie niemieckie pomniki, a także nazwy dzielnic, ulic a także stacji kolejowych. Ciekawostką może być fakt, że niektóre z nich utrzymały się do dziś np. stacja kolejowa Wrocław-Mikołajów. Zamazywano i usuwano również nazwy i napisy znajdujące się na fasadach sklepowych.

Brak pieniędzy i zaplecza technicznego i materiałowego

Kolejną istotną kwestią, która znacznie utrudniała porządkowanie powojennego Wrocławia i ratowanie uszkodzonych obiektów, które przetrwały wojnę to bardzo niewielkie nakłady pieniężne, jakie trafiały z centrali. W pierwszych latach powojennych próbowano jedynie „zaspokoić” najpilniejsze potrzeby na obiekty użyteczności publicznej takie jak: urzędy, szpitale, szkoły, przedszkola. Większość materiałów budowlanych jaka została w mieście jeszcze po Niemcach została wywieziona do Warszawy oraz na wschód, nagminnie brakowało oszkleń i papy do pokrycia dachów. Nikt nawet nie próbował zabezpieczać uszkodzonych obiektów architektonicznych co powodowało kolejne ich zniszczenia.
Nie łatwo było żyć w takich warunkach jeszcze trudniej było ratować to co zostało z przedwojennego Wrocławia.

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. I

Na „obcej ziemi” – nowe życie w mieście Wrocław, cz. I

cz. I Obraz zniszczeń

Rok 1945 i podpisanie przez Niemców aktu kapitulacji przyniosło zakończenie wojny. W wielu miejscach Polski, mieszkańcy powracali do „normalnego” życia i odbudowywali swoje miasta. Nie wszędzie jednak było tak różowo. Ludność ziem wschodnich, często przymusowo przesiedlona na „Ziemie odzyskane”, czekało nie lada wyzwanie. W obcym miejscu, na ziemi wroga musieli zbudować swój nowy „Polski” dom. Wyrwani ze swojego otoczenia, w którym mieszkali od pokoleń nie potrafili się znaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości. Jak wyglądało miasto i nowe życie jego mieszkańców?

czytaj dalej…

Wrocławskie legendy

Wrocławskie legendy

Wrocław to miasto, które przez cały rok przyciąga do siebie wielkie rzesze turystów. Jest tutaj mnóstwo atrakcji, zabytków. Szczególnie wiosną oraz latem organizowane są tutaj najróżniejszego rodzaju wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu. Wybierając się do tego miasto warto jednak poznać jego mroczne sekrety, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. czytaj dalej…

Strajki z marca ’68 we Wrocławiu

Strajki z marca ’68 we Wrocławiu

W godzinach popołudniowych 14 marca 1968 roku we Wrocławiu rozpoczęły się masowe protesty środowisk akademickich. W pięciu szkołach wyższych  ogłoszono 48-godzinny strajk okupacyjny. Dzień później dołączyły jeszcze trzy uczelnie. Doszło również do masowej manifestacji, w której udział wzięło ponad tysiąc osób. Zgromadzenie zostało przerwane w brutalny sposób przez MO. W cały mieście kolportowano ulotki oraz obwieszono okupowane budynki transparentami. Wszystko to było pokłosiem zakazu wystawiania Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.

czytaj dalej…

Herb miasta jaka jest jego historia?

Herb miasta jaka jest jego historia?

Wiele dużych i mniejszych miast w Polsce posiada własne herby. Niektóre są bardziej znane, inne mniej. Niektóre kojarzone są w całym kraju, inne znane są wyłącznie społeczności lokalnej. Z częścią herbów wiążą się różnego rodzaju legendy, a czasem także tajemnice. Jak to jest z herbem Wrocławia?

czytaj dalej…

Legendy Wrocławia

Legendy Wrocławia

Legendy to opowieści o jednej postaci lub kilku, zazwyczaj historycznych lub tylko za takie uważane. Przez wiele lat legendy były przekazywane w formie ustnej, dopiero od niedawna są zapisywane. Zazwyczaj bohaterowie to osoby uczone, święci, królowe lub inni władcy, wojownicy lub po prostu znane postacie w regionie. Często w opowieści pojawiają się sytuacje nieprawdopodobne, nierealne, a nawet magiczne. Trochę mogą przypominać mity, jednak w mitach mówi się o o bogach, a tutaj są to ludzie. Legendy posiadają zazwyczaj jakieś ziarenko prawdy. Każde miasto ma swoją legendę i Wrocław również do takich miast należy. czytaj dalej…

Gdzie trafiały rozpustne niewiasty? Czyli słów kilka o Moście Pokutnic

Gdzie trafiały rozpustne niewiasty? Czyli słów kilka o Moście Pokutnic

We Wrocławiu znaleźć można wiele punktów widokowych, z których podziwiać można wyjątkową panoramę miasta. A jest na co popatrzeć. Szczególny urok ma w sobie Ostrów Tumski, który pamięta jeszcze czasy panowania Piastów. Dzisiaj poznamy jeden z ciekawszych punktów widokowych na terenie Wrocławia, Most Pokutnic. Zwany również Mostem Czarownic.

czytaj dalej…

Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali?

Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali?

O tym, że Wrocław jest miastem Krasnali wiedzą chyba wszyscy. Ale skąd właściwie wzięły się one we Wrocławiu? I dlaczego właśnie Wrocław? I ile krasnoludów można spotkać na ulicach Wrocławia?

Sprawa nie jest łatwa. Hipotez na temat wrocławskich krasnali bywa wiele, a wszystko zależy od tego, czy wysuwają je historycy, dziennikarze, czy po prostu mieszkańcy Wrocławia lub turyści.

czytaj dalej…

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się we Wrocławiu

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najstarszych miast w Polsce. Piękne miasto. Z duszą i długoletnią historią. Nie bez powodu wielu mówi o nim – Wroclove! Wrocław jest specyficzny, urokliwy i magiczny! Wrocław, to jednak nie tylko kościoły i inne zabytki architektoniczne. Wielu kojarzy miasto z krasnalami czy zoo, w którym pracowali i nagrywali cieszący się dużą popularnością program przyrodniczy państwo Gucwińsy.

czytaj dalej…