Wrocław to jedno z najpopularniejszych miast studenckich. Liczne uczelnie oferujące studia wyższe na wysokim poziomie oraz o różnej specjalizacji, przyciągają studentów z całej Polski i nie tylko. Ważną rolę w akademickiej codzienności odgrywają nie tylko uczelnie, ale również kultowe wrocławskie akademiki, w których zamieszkują studenci. Warto zatem poznać historię tych najbardziej popularnych.

Kredka i ołówek – najbardziej znane wrocławskie akademiki

Akademiki Kredka i Ołówek należą do najwyższych we Wrocławiu. Powstały w 1980 roku, a ich autorami byli specjaliści z zakresu architektury uczelnianej Krystyna i Marian Barscy. Warto zaznaczyć, że nie są to bliźniacze budynki. Kredka to akademik posiadający aż 25 kondygnacji, natomiast Ołówek jest nieco niższy i posiada 20 kondygnacji. Oba budynki nie tylko miały przyciągać wzrok swoją potężną wysokością, ale również oferować studentom najwyższy standard mieszkalny. Tak też się stało. Na każdym piętrze budynku znajdowały się pokoje dwu i trzyosobowe połączone w moduły ze wspólną łazienką oraz aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie zapewniało studentom większy komfort oraz prywatność w codziennym użytkowaniu pokoi. Mówi się, że oba akademiki różniły się nie tylko wysokością, ale również i osobami, które je zamieszkiwały. W Kredce atmosfera była bardziej spokojna. Lokatorzy na imprezy wybierali raczej puby niż pokoje akademika.

Z kolei Ołówek to akademik bardziej imprezowy. Ponadto w Ołówku często zamieszkiwali liczni obcokrajowcy z najróżniejszych Państw świata. Częste imprezy i mieszanka kulturowa to cechy charakterystyczne Ołówka. Oba akademiki znajdują się obok siebie i zostały zbudowane na planie sześcioboku, posiadają ścięty opadający na dwie strony dach oraz są bardzo smukłe. We wnętrzach akademików znajdują się nie tylko moduły z pokojami, ale również przestrzenie wspólne, jak świetlica, bufet, siłownia oraz pomieszczenia przeznaczone do nauki. Dodatkowo przy akademikach funkcjonowały dawniej liczne punkty ksero oraz druku. Obecnie ceny drukarek oraz materiałów eksploatacyjnych są na tyle tanie, że dużo bardziej opłaca się posiadanie własnej drukarki oraz kupno tuszów w sklepie internetowym, np. tonatuszu.pl.

Wittigowo akademiki Politechniki Wrocławskiej

Do kolejnych kultowych wrocławskich akademików zalicza się również Wittigowo. Jest to kompleks akademików Politechniki Wrocławskiej znajdujący się na osiedlu Dąbie. Określenie Wittigowo jest nieformalnym i pochodzi od ulicy, na której znajdują się domy studenckie – ulicy Edwarda Wittiga. W skład kompleksu wchodzą 4 duże budynki oraz 5 mniejszych, hotel Asystenta, w którym również wydzielono dwa piętra funkcjonujące jako akademik. Budowa kompleksu akademików Wittigowo rozpoczęła się w 1975 roku i zakończyła 5 lat później. W pobliżu domów studenckich znajdują się również boiska do koszykówki, siatkówki, wyznaczone miejsce do grillowania oraz sala do ćwiczeń, które wchodzą w skład kompleksu. Ponadto w każdym akademiku oprócz pokoi, aneksów kuchennych oraz łazienek znajdują się pokoje do nauki, oraz sale telewizyjne. W obrębie budynków Politechniki Wrocławskiej funkcjonują Klub Studencki Bajer oraz Telewizja Styk i organizacje międzynarodowe. Co więcej, co roku na terenach akademików organizowane są juwenalia Politechniki Wrocławskiej zwane Wittigaliami.

Dom Studencki „Pancernik” – dawny budynek WUWY

Znany w społeczeństwie akademickim był również akademik „Pancernik”. Jego historia jest znacznie starsza w porównaniu do poprzednich domów studenckich. Budynek został wybudowany jeszcze przed II Wojną Światową w 1929 roku i stanowił część wystawy pod tytułem „Mieszkanie i Miejsce Pracy” należącej do WuWA. Był to budek mieszkalny wielorodzinny o elastycznej koncepcji wnętrz według jego autora Adolfa Radinga. Po zakończonej wojnie budynek został kilkukrotnie wyremontowany oraz zaadaptowany, jako dom studencki. Początkowo był to akademik żeński, później dla małżeństw. Niestety obecnie budynek już nie pełni swojej funkcji i od 2012 roku pozostaje nieużywany. W 2014 roku Uniwersytet Wrocławski podjął decyzje o jego sprzedaży.