Jednodniowa wycieczka za miasto? Niedaleko od Wrocławia mieści się jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku to nie tylko parowozy i wagony. To właśnie tam możecie zobaczyć między innymi polski komputer ODRA 1305 i kolekcję motocykli Harley-Davidson i Indian.

Muzea skupiające eksponaty techniki są bardzo popularne wśród odwiedzających. Niezależnie od tego czy są to środki transportu, broń czy przedmioty codziennego użytku w dawnych fabrykach, niezmiennie budzą spore zainteresowanie. Jednym z takich obleganych muzeów jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej, na terenie powiatu świdnickiego.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku mieści się w zabytkowym budynku dawnej parowozowni wachlarzowej. Jak nie trudno się domyśleć, parowozownia zbudowana jest na planie wachlarza. Powstała w roku 1907, przebudowywano ją w kilkukrotnie, w latach 1914, 1943 i 1970. Dziś służy za miejsce postoju i ekspozycji zgromadzonych w muzeum eksponatów.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku powstało w roku 2004, kiedy przejęto od gminy Jaworzyna Śląska niszczejące obiekty i stojące w nich zabytkowe lokomotywy i wagony. Dziś w skład kolekcji wchodzi 50 parowozów, 100 wagonów i inne sprzęty związane z kolejnictwem.

Gala Parowozów

Od 2011 roku muzeum organizuje doroczną Galę Parowozów, w której poza eksponatami muzealnymi udział biorą zabytkowe lokomotywy z Czech i Niemiec. Gala cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających muzeum.

Trasa Parowozowa

Trasa Parowozowa jest specjalnie przygotowaną trasą przejazdu, podczas której można zwiedzać wiele miejsc. Oto ich lista:

  1. Żuraw węglowy
  2. Stacja Muzeum
  3. Olejarnia
  4. Piaskownia
  5. Żuraw wodny
  6. Kanał Oczystkowy
  7. Elektrowyciąg
  8. Obwodnica kolejowa
  9. Hala Parowozowni
  10. Zapadnia
  11. Stacja Park

Przejazdy odbywają się w wybrane weekendy w sezonie wiosenno-letnim oraz dla grup zorganizowanych. Wszystkie obiekty zebrane na trasie są istotnymi elementami techniki kolejowej. Skład prowadzony jest przez polską zabytkową lokomotywę Tkt48-18 lub przez czechosłowacki wagon szynowy Motorak.

Godziny otwarcia muzeum:

sezon letni (maj – wrzesień)

codziennie w godz. 10.00 – 18.00

sezon zimowy (październik – kwiecień)

pon. – pt. 8.00 – 16.00

sob. – nd. 10.00 – 16.00

święta 10.00 – 16.00.

Informacje o cenach biletów i szczegółowych warunkach zwiedzania można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeum – http://muzeumtechniki.pl/