Nagroda Literacka Europy Środkowej Angelus ufundowana przez miasto Wrocław jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy ważne dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Kto otrzyma ją w 2017 roku? Zapraszamy do sprawdzenia nominowanych książek!

 

Angelus to jedna z nagroda literacka przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest to najważniejsza nagroda w tej kategorii. Stanowi ona nawiązanie do długoletnich tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław ze względu na swoje położenie oraz dzieje zawsze był miejscem ścierania się różnych kultur.

 

Nominowane książki dla 2017 roku:

  • Filip Florian, „Dni króla”, Wydawnictwo Amaltea, tłum. Radosława Janowska-Lascar
  • Andrij Lubka, „Karbid”, Warsztaty Kultury w Lublinie, tłum. Bohdan Zadura
  • Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, Wydawnictwo W.A.B.
  • Oleg Pawłow, „Opowieści z ostatnich dni”, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, tłum. Wiktor Dłuski
  • Faruk Šehić, „Książka o Unie”, Biuro Literackie, tłum. Agnieszka Schreier
  • Monika Sznajderman „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, Wydawnictwo Czarne
  • Andrea Tompa, „Dom kata”, Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym

 

Kto może otrzymać nagrodę Angelus?

Do nagrody wydawcy mogą zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z poniższych krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.

 

Początkowo wydawnictwa zgłaszają dwie książki, a mianowicie jedną książkę autorstwa pisarza polskiego i jedną autora obcojęzycznego w polskim przekładzie. Gdy publikacje spełnią kryteria, przygotowywana jest lista książek nominowanych do nagrody. Następnie jury selekcjonuje 14 książek, z których wybiera się 7 finałowych publikacji.

 

Nagroda przyznawana jest co roku jesienią, podczas uroczystej gali we Wrocławiu, wskazuje zwycięzcę. Nagrodą jest 150 000 złotych i statuetka autorstwa Ewy Rossario.

 

Od 2014 swoją nagrodę w głosowaniu internetowym mogą wybrać też czytelnicy. Zwycięska książka otrzymuje Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, która w latach 2006–2013 była przewodniczącą jury.