Pełna nazwa to Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, został założony na początku XIX w. Ogród znajduje się w samym centrum miasta i sąsiadując częściowo z zabytkowym Ostrowem Tumskim, a od wrocławskiego rynku dzieli go odległość zaledwie około 2 km!

Trochę historii

W pierwszych latach od powstania Ogrodu Botanicznego funkcje kierownicze spoczywały na jego założycielach.  Prof. Heinrich Friedrich Link oraz prof. F. Heyde kierowali ogrodem przez pięć pierwszych lat po jego założeniu. Tuż po powstaniu ogrodu zamówiono u jednego z oleśnickich ogrodników 427 roślin, które dały początek dzisiejszej kolekcji botanicznej. Pierwotnie uniwersytecki ogród botaniczny zlokalizowany był na obszarze podarowanym Uniwersytetowi przez króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma III, gdzie od roku 1812 rozpoczęto budowę pierwszych szklarni oraz palmiarni. W tym samym roku w ogrodzie botanicznym pojawiła się pierwsza grupa zwiedzających! W kolejnych latach dyrektorzy ogrodu regularnie dbali o to, by sukcesywnie uzupełniać kolekcje roślinności. Wraz z rozwojem dostępnej w ogrodzie roślinności konieczna była także reorganizacja miejsca, budowa nowych elementów infrastruktury etc.

Ogród botaniczny współcześnie

Liczne przebudowy, reorganizacja miejsca konieczna dla rozwoju nowych roślin sprawiły, że w obrębie ogrodu wyszczególnione zostały określone miejsca, w sposób tematyczny roślinność uprawianą w ogrodzie. Obecnie w ramach ogrodu botanicznego wyodrębnionych jest dziesięć działów: alpinarium, arboretum, gruntowe rośliny ozdobne, systematyka, rośliny szklarniowe, dydaktyka i morfologia roślin, rośliny pnące, rośliny wodne i błotne, dział dokumentacji oraz panorama natury.

Ogród botaniczny – nie tylko rośliny

Obecnie oferta ogrodu botanicznego we Wrocławiu to nie tylko możliwość podziwiania niecodziennych okazów roślinności czy możliwość spędzenia czasu na wśród zieleni. W ogrodzie organizowane są liczne imprezy, warsztaty, kiermasze oraz wydarzenia cykliczne. Organizowane są także koncerty muzyczne. Większość propozycji wiąże się z zajęciami, wykładami czy warsztatami, podczas których jest możliwość bliższego poznania pewnych zagadnień, nie tylko tych, związanych z botaniką i roślinami. W ofercie wrześniowej pojawiają się propozycje muzyczne z cyklu „Muzyka w ogrodzie” oraz warsztaty „Wrocławskie święto mąki”. Część imprez organizowana jest w sposób cykliczny, przez co na stałe wpisały się one w wizerunek uniwersyteckiego ogrodu botanicznego.

Arboretum w Wojsławicach

Obecnie wrocławski ogród botaniczny ma swoją filię w Wojsławicach, niewielkiej miejscowości w gminie Niemcza. Znajduje się tam ogród dendrologiczny, słynący ze wspaniałych okazów różaneczników, azalii, liliowców, bukszpanów oraz innych różnych gatunków drzew i krzewów. Obecnie w Wojsławicach znajduje się 4650 gatunków roślin drzewiastych, 4885 gatunków bylin, 900 gatunków różaneczników, 3100 gatunków i odmian liliowców oraz 80 gatunków bukszpanów.