“Emocje-Sport-Kultura” – pod takim hasłem odbywają się spotkania w ramach Parki ESK. Jest to stosunkowo młode wydarzenie związane z miastem ponieważ odbywa się ono od 2015 roku. Początkowo miała to być zapowiedź dla Europejskiej Stolicy Kultury, jednak od 2017 roku wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach wspomnianego hasła ESK.

Wrocławska akcja Emocje-Sport-Kultura i jej misja

Głównym założeniem całej akcji jest zachęcenie ludzi do wyjścia na zewnątrz. W dobie, kiedy wynalazki technologiczne opanowały nasz dom, ludzie mało czasu spędzają na dworze. ESK chce to właśnie zmienić. Co roku na początku mają zaczynają być organizowane różne wydarzenia na przestrzeni zieleni miejskich. Trwają one przez cały sezon ciepły. W 2019 roku ESK rozpoczęło się 11.05.2019. Potrwa aż do 29.09.2019 roku.

Wizyta w miejskim parku

Sam Wrocław może pochwalić się pięknymi parkami o dużych rozmiarach. To właśnie w nich organizowane są wydarzenia w ramach ESK. Ich autorami są…mieszkańcy tego miasta. Jeżeli ktoś pochodzi spoza miasta także może zostać autorem danej imprezy. W tym przypadku nie ma ograniczeń. Chodzi tylko o zjednoczenie wszystkich na świeżym powietrzu przy specjalnie do tego ustanowionych kontenerach. Wszystkie zabawy odbywają się w weekendy. Dzięki temu wszyscy mają okazję do dołączenia. Rady osiedla, firmy, organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się jako organizatorzy akcji poprzez specjalny formularz znajdujący się na stronie organizatora ESK.

ESK opanuje parki we Wrocławiu

W 2019 roku 5 już edycja ESK będzie odbywać się w 10 parkach na terenie całego Wrocławia. W związku z tym wszyscy chętni mogą stawić się w parkach:  Grabiszyńskim, Słonecznym na Gaju, Tołpy, Tarnogajskim, Strachocińskim, Staszica, Leśnickim, Południowym, park im. Marii Dąbrowskiej na Karłowicach. Organizatorzy zapraszają również na skwer św. Damiana de Veuster na Szczepinie. W każdą sobotę oraz niedzielę od 14 do 20, w sierpniu możecie odwiedzić pawilony. We wrześniu pawilony będą otwarte w godzinach od 14 do 19

Harmonogram ESK

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego odpowiedzialne jest za całą inicjatywę  ESK. Kalendarz wydarzeń jest cały czas aktualizowany i dostępny na bieżąco w zakładce harmonogramy. Aby zorganizować dany event wystarczy wyrazić chęć. Wszystkie pawilony na czas trwania udostępniane są nieodpłatnie od organizatorów. Do tego samo WCRS nie otrzymuje za to żadnego wynagrodzenia. Dzięki temu mieszkańcy miasta za to mogą za darmo wziąć we wszystkim udział. Wszystkie pawilony mają konstrukcję recyklingową i są otwarte na uczestników. Można w nich znaleźć chociażby krzesełka, stoliki, specjalne nagłośnienie. Dla chętnych dostępnych jest również drobny sprzęt sportowy, jak rakietki do badmintona i piłki. Wszystkie dzieci mogą korzystać także z kredek i specjalnych kolorowanek.