Mieszkańcy miast, czy to tych dużych, czy mniejszych często zastanawiają się gdzie spędzić niedzielne czy jakiekolwiek popołudnie na świeżym powietrzu. O ile mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi raczej nie mają z tym problemu, bo miejsc do odpoczywania na łonie natury jest u nich dostatek, o tyle mieszkając na dużym osiedlu w dużym mieście nie jest to już takie oczywiste. A możliwości jest wbrew pozorom sporo i nie zawszę wiążą się one z koniecznością dalekiej wyprawy poza miasto.

Dla każdego, coś dobrego!

Świadomość władz niejednego miasta w Polsce staje się coraz większa i rządzący zazwyczaj zdają sobie sprawę, że ich przyszli wyborcy oczekują pewnych zmian. Również w sferze rekreacji i umożliwienia spędzania wolnych chwil np. w otoczeniu przyrody. W miastach coraz częściej powstają plaże miejskie, kąpieliska, boiska sportowe, ale także wiele uwagi przywiązuje się do utrzymania zieleni miejskiej, więc każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie!

Wrocławskie parki

Wrocław wiele uwagi przywiązuje do utrzymania zieleni miejskiej. W obrębie administracyjnym miasta znajduje się aż trzydzieści większych, bądź mniejszych parków i obszarów zielonych, w których można wypocząć i zregenerować siły w cieniu drzew. Roślinność jest bogata, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że we wrocławskich parka można obserwować rośliny charakterystyczne dla innych jednostek klimatycznych, które zostały z powodzeniem zaadaptowane do naszych warunków.

Park Szczytnicki

Jest największym i cieszącym się chyba największą popularnością wśród wrocławian parkiem. Każdy, kto choć raz odwiedził Park Szczytnicki wie, że jest on wyjątkowy! Zresztą, nie bez powodu został on wpisany w 1962 r. do rejestru zabytków. Obecnie park zajmuje obszar aż 115 ha. Pierwotnie został on zaprojektowany w stylu angielskim, jednak w projekcie uwzględnione zostały jego indywidualne uwarunkowania środowiskowe, w których rozwijała się specyficzna i charakterystyczna roślinność. Na obszarze parku znajdują się mniejsze kompleksy, jak np. Ogród Diany czy słynny Ogród Japoński.

Park Południowy

Jest charakterystycznym parkiem, w którym obserwować można liczne lipy, buki oraz graby. Obok tych rodzimych gatunków, w Parku Południowym obejrzeć można także gatunki dość specyficzne dla naszych warunków klimatycznych, jak np. tulipanowiec amerykański, grujecznik japoński oraz wiele innych, równie ciekawych.

Park Wschodni

Dla wielu wrocławian park ten kojarzy się z wodą, ponieważ duża jego część to tereny podmokłe, a spacerując po alejkach często napotkać się można na różne oczka wodne. Fakt, że w parku występuje wiele podmokłych terenów sprawia, że jest on doskonałym siedliskiem dla licznych gatunków ptactwa, szczególnie wodnego, ale także różnobarwne motyle czy ważki.

Park Zachodni

W ramach ciekawostki można zwrócić uwagę na fakt, że duża część Parku Zachodniego to obszar, który dawniej był terenem, na którym funkcjonował cmentarz. Obecny wygląd zupełnie nie przypomina pierwotnej funkcji terenu, a spacerujący wrocławianie mogą liczyć na  ulgę w cieniu licznych dębów, grabów, brzóz, klonów oraz buków.

To tyle?

Oczywiście, że nie! To dopiero przystawka, a ciąg dalszy nastąpi!