Wrocław znany jest ze swoich plenerowych pomników. Można zobaczyć tutaj wiele interesujących dzieł, które są na wyciągnięcie ręki. Zaliczają się do nich między innymi Grupa Zwierząt Rzeźnych na Jatkach, Pomnik Anonimowego Przechodnia czy Pociąg do nieba, aby wspomnieć o niektórych z nich.

 

We Wrocławiu możemy również zobaczyć dzieło Władysława Hasiora zatytułowane Płonący Pomnik. Znajduje się ono przy ulicy Bernardyńskiej 5.

 

Władysław Hasior – mistrz nowoczesnej rzeźby

Hasior był jednym z najbardziej znanych rzeźbiarzy w XX wieku w Polsce. Związany z Podhalem, ale jego dzieła można zobaczyć w wielu różnych miastach w Polsce. Jego twórczość wpisuje się w nowoczesne prądy artystyczne takie jak surrealizm, rzeźba abstrakcyjna, nowy realizm, ale również do rzemiosła udowego. Uważany również za pioniera asamblażu (forma artystyczna, odmiana kolażu w postaci trójwymiarowych kompozycji z przedmiotów gotowych) w Polsce. Galeria Władysława Hasiora znajduje się w Zakopanem.

 

Jednym z najbardziej znanych dzieł Władysława Hasiora są Organy, które znajdują się na przełęczy Snozka Kluszkowce. Inne jego dzieła to między innymi Ratownikom górskim w Zakopanem, Płomienne ptaki w Koszalinie, Ogniste ptaki w Szczecinie, Słoneczny rydwan w Södertälje (Szwecja) czy Płonąca Pieta koło Kopenhagi. Także jego dzieło można zobaczyć we Wrocławiu.

 

Płonący pomnik – dosłownie i w przenośni

Znajdujący się we Wrocławiu Płonący Pomnik autorstwa Władysława Hasiora staną w mieście w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To żelbetowe sylwetki w ekspresyjnym stylu, które stoją pod wrocławskim Muzeum Architektury.

 

Swoją nazwę rzeźba wzięła od tego, że może być podpalona, tworząc właśnie ów płonący pomnik. Znajdują się w niej specjalne rynienki będące elementem figur, do których wlewa się paliwo. Wtedy dzieło Hasiora w połączeniu z prawdziwym ogniem nabiera wyjątkowego wyrazu. Niestety, w takiej formie pomnik prezentowany jest bardzo rzadko. Na co dzień możemy zobaczyć go w jego standardowej wersji – bez płomieni.