Plac Solny to jeden z punktów w mieście wyglądający bardzo niewinnie. Na samym placu już od wielu lat istnieje znany targ kwiatowy. Jednak warto zagłębić się w to co znajduje się nie na placu a dokładnie pod samym placem. Znajdziemy tam pokaźnych rozmiarów poniemiecki schron przeciwlotniczy.

Schron dla Niemców pod Placem Solnym

Historia powstania tego schronu związana jest z II wojną światową oraz postacią Adolfa Hitlera. Przestraszył się on nalotów aliantów rozpoczętych w 1940 roku. Powierzył on Richardowi Kowniarzowi zaprojektowanie takiego schronu znajdującego się pod placem. Na jego potrzeby zostało wylanych tysiące litrów betonu. Budowa tego schronu rozpoczęłą się w roku 1942 i zakończyła się rok później. We wszystkich pomieszczeniach łącznie mogło schować się około 300 osób.

Wrocławski schron tylko dla wybranych

Nie każdy miał jednak prawo korzystać z takiego schronu podczas nalotów. Tylko wybrańcy mogli czuć się bezpiecznie w momencie wykonywania nalotów. Aby móc dostać się do schronu potrzebna była specjalna przepustka od organów policyjnych. Żeby ją dostać trzeba było mieć ogromne wpływy oraz bardzo dużą ilość pieniędzy. Osoby nie mające takiej przepustki musiały wykorzystywać własnoręcznie przygotowane schrony w swoich piwnicach lub w specjalnych szczelinach przeciwlotniczych.

Powierzchnia i legendy związane ze schronem

Samo wejście do podziemi jest mało widoczne. Wystarczy jednak udać się obok toalet publicznych. Po przekroczeniu bramy znajdujemy się w pomieszczeniach, gdzie wysokość ścian może osiągać nawet 2,4 metra. Do tego łącznie powstało tutaj 45 specjalnych izb. Tutaj wszyscy Niemcy mogli ze spokojem oczekiwać na uspokojenie ataku. W związku z tym, że schron ma już swoje lata wokoło niego powstało już kilka legend. Jedna z nich dotyczy zalanych kondygnacji całego schronu. Inni mieszkańcy wspominają o tajemnych przejściach. Dzięki temu można podobno znaleźć się w innych schronach zlokalizowanych na mapie Wrocławia.

Movie Gate we Wrocławiu

Pomysłów na zagospodarowanie schronu było kilka. Miały powstać tam biurowce, magazyny. Jednak nic z tych planów nie wyszło. Postanowiono jednak, że tak pokaźny teren nie może stać pusty. Od niedawna zostało tam więc otwarte Movie Gate. Muzeum Iluzji i Strojów Filmów z Hollywood jest nowym punktem na mapie miasta. Bilety w cenie 15 zł i 19 zł uprawniają nas do zwiedzenia całej wystawy. Znaleźć tam możecie stroje oraz rekwizyty z najróżniejszych filmów polskich oraz amerykańskich. Wszystkie stroje znajdujące się na wystawie są oryginalne. To samo dotyczy się rekwizytów. Ważną ciekawostką jest fakt, iż takie stroje można również zakupić na własność. Nie zapominajcie również o odwiedzeniu laboratorium Iluzji.