Wieża matematyczna znana jest we Wrocławiu również pod nazwą Wieża Astronomiczna. Znajduje się ona w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, będąc częścią ówczesnego gmachu głównego. Dawniej w wieży znajdowało się obserwatorium astronomiczne, stąd pojawia się druga z nazw. Obok obserwacji astronomicznych, była ona również wykorzystywana do obserwacji meteorologicznych, a w wieku XIX obserwacje zostały jeszcze rozszerzone o badanie pojawiających się komet. Obserwacje prowadzone były jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W trakcie wojny wieża uległa częściowemu zniszczeniu, a po jej odbudowie nie przywrócono jej pierwotnego stanu użytkowania. Przez wiele lat pełniła rolę zaplecza magazynowego i biurowego.  

Dzisiejsza Wieża Matematyczna

Z końcem XX wieku rola wieży zmieniła się. Renowacja budynku Uniwersytetu doprowadziła także do zmiany wykorzystania wieży, którą odnowiono i urządzono w niej miejsce, przeznaczone do ekspozycji wystaw muzealnych.

Taras widokowy

Wieża to jedno, ale jest ona połączona z Tarasem Widokowym, który stanowi nie lada gratkę dla zwiedzających. Jest to miejsce lubiane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Skąd to zainteresowanie? Otóż z Wieży Matematycznej, a dokładnie z otaczającego ją tarasu, rozpościera się przepiękny i wyjątkowy widok na całe miasto. Delektując się nieprawdopodobnym widokiem mamy możliwość podziwiać zabytkowe gmachy tak licznych we Wrocławiu kościołów. Podziwiając wrocławską panoramę warto również zwrócić uwagę na umieszczone w rogach tarasu posągi, gdyż są one symboliczne. Przedstawiają cztery fakultety nauk, dyscypliny akademickie. Jakie? Pierwsza z rzeźb, trzymająca krzyż oraz księgę przedstawia teologię. Druga, z cyrklem oraz globusem symbolizuje filozofię. Następnie podziwiać możemy Temidę, dzierżącą w ręku wagę szalkową oraz tiarę papieską. Ostatni z posągów symbolizuje medycynę, gdyż w jej ręku podziwiać można laskę Eskulapa.

Wieża matematyczna czy astronomiczna?

Skąd bierze się podwójne nazewnictwo? Otóż w czasie, gdy wznoszony był gmach uniwersytecki, zgodnie z przyjętymi planami, budynek miał posiadać aż trzy wieże. Jednakże realizacja projektu doczekała się wyłącznie jednej, matematycznej. Porzucenie planu o wybudowaniu kolejnej, astronomicznej wieży sprawiło, że pracownia astronomiczna urządzona została w wybudowanej, wieży matematycznej. To właśnie z jej podwójnej roli wynika dzisiejsze podwójne nazewnictwo.