Iglica jest konstrukcją stalową, jedną z bardziej charakterystycznych budowli architektonicznych we Wrocławiu. Jej wysokość, to aż 96 metrów i 30 cm. A jej waga jest niebagatelna- 44 tony!

Iglica – symbol wolności

Gdy odwiedzimy Wrocław i będziemy chcieli zobaczyć słynną Iglicę, wówczas wystarczy udać się pod Halę Stulecia, gdzie od roku 1948 podziwiać można Iglicę- swego rodzaju pomnik, który upamiętnił Wystawę Ziem Odzyskanych. Projektantem tego wyjątkowego obiektu był profesor Stanisław Hempla. Budowa obiektu miała wymiar symboliczny, ponieważ nawiązywała do odradzającego się życia na Dolnym Śląsku. Cała konstrukcja opiera się na trójnogu, co również nie jest przypadkowe, gdyż stanowi symbol jedności narodowej.

Trochę historii

Początkowo obiekt był jeszcze wyższy, osiągał bowiem wysokość 106 m. Na jej szczycie zamontowano konstrukcję lustrzaną, jednak ta rozpadała się, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obiektu.  Element ten był tarczą, która pod wpływem napędu zamontowanego silnika elektrycznego obracała się. Kształtem tarcza ta przypominała parasol z lustrami. W historii Iglica pełniła rolę symbolu wolności. W roku 1982 jeden z działaczy Solidarności Walczącej wspiął się na Iglicę i zawiesił na niej flagę Solidarności.

Mała Iglica

We Wrocławiu, obok Iglicy z Parku Szczytnickiego, jest jeszcze druga, znacznie mniejsza- tzw. Mała Iglica. Znajduje się ona na Placu Solnym we Wrocławiu. Jest znacznie młodsza niż oryginał, ponieważ powstała w roku 1996. Jej projektantem jest rzeźbiarz, Adam Wyspiański. Mała Iglica jest wykonana z grafitu. Swoim kształtem przypomina płomień. Również ona ma symboliczny wydźwięk. Nawiązuje bowiem do wydarzenia jeszcze z czasów średniowiecza. Wówczas grupa Żydów została oskarżona o podejmowanie działań, mających na szkodzenie chrześcijaństwu. W miejscu, gdzie dziś znajduje się Mała Iglica, mieli oni zostać spaleni na stosie. Inna z legend głosi, że wybudowanie Małej Iglicy to efekt wydarzeń z XV w. kiedy to Jan Kapistran przeprowadzając kazania dla wrocławskich mieszczan skłonił ich do przyniesienia przedmiotów, które mogły być symbolem przepychu. Meble, odzież oraz inne przedmioty zostały oficjalnie spalone, na pamiątkę czego ustawiono w tym miejscu Małą Iglicę.