Przybywając do Wrocławia na pewno możemy liczyć na najróżniejsze przygody, jakie mogą spotkać nas na każdym kroku. Sami również możemy zapisać się na wspaniałe spotkanie z wrocławskimi krasnalami, które zabiorą nas w podróż po całym mieście. Przyjeżdżając do Wrocławia koniecznie musicie poznać te małe i bardzo sympatyczne stworki.

Historia krasnali

Nie wszyscy jednak wiedzą, że historia powstania wrocławskich krasnali związana jest z działaczami antykomunistycznymi. Pierwsze krasnale powstały na murach, na plamach farby. Władze PRL-u zamalowały napisy i hasła antysocjalistyczne. Na takich właśnie malunkach powstawały sukcesywnie krasnale, które w pewien sposób miały ośmieszyć pokojowy system komunistyczny. Dzisiaj co prawda raczej się o tym nie wspomina, ale krasnale miały swój początek w latach 80 XX wieku. Brały udział w wielu happeningach. “Pomarańczowa Alternatywa” uważa, że krasnal stał się ich symbolem a Wrocław “porwał” ten symbol, aby wypromować swoje miasto w jeszcze lepszy sposób.

Przyjazne postacie

Dzisiaj te małe, sympatyczne stworki można spotkać w wielu nieoczekiwanych często miejscach. Wytyczona jest mapa, która powiedzie nas szlakiem krasnali wrocławskich. Wielu turystów przyjeżdża z gotową mapą do miasta i podążą całym szlakiem postawiwszy sobie za cel poznanie wszystkich 300 figurek. Można je znaleźć na ulicy, na dachach budynków, na fontannach – naprawdę w najróżniejszych, często dziwnych miejscach. W takich wycieczkach bardzo często przodują dzieci, które bardzo lubią odkrywać te figurki razem ze swoimi opiekunami przedszkolnymi, jak również ze szkoły podstawowej. Powstanie krasnali przypisuje się latom 80 XX wieku. Jednak potem zostały na bardzo długi czas zapomniane. Dopiero w 2005 roku na stałe powróciły do miejskiej przestrzeni. Jednak nie od razu na mapie miasta zagościło trzysta figurek. Pierwszy pomnik krasnala został ustawiony w 2001 roku. W sierpniu 2005 roku powstała pierwsza piątka komercyjnych krasnali – Szermierz, Rzeźnik, Pracz Odrzański oraz Syzyfki.  W roku 2014 na mapie miasta pojawił się krasnal numer 300 – Ósemek, którego z pewnością napotkamy spacerując przy VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego.

Krasnale dla ludzi

Krasnale to bardzo sympatyczne postacie, które zawsze rozchmurzą nasz dzień. Wystarczy spojrzeć na sympatyczne buźki tych wspaniałych skrzatów, a  z pewnością nawet najbardziej smutny dzień stanie się od razu wesoły. We Wrocławiu można znaleźć naprawdę bardzo dużo atrakcji oraz zabytków historycznych. Jednak warto poświęcić jeden dzień lub nawet dwie godziny, aby odnaleźć chociaż kilka takich krasnali. Od kilkunastu lat czuwają nad tym wspaniałym miastem, aby dobrze się w nim działo i żadna krzywda nie spotkała sympatycznych mieszkańców tego miasta.