Weekend to dla wielu z nas czas targowisk, bazarów, giełd. Gdzie robić zakupy, co można kupić i czy w ogóle warto odwiedzać takie miejsca? Krótki przewodnik po tym, co dla jednych jest reliktem dawnych czasów a dla innych prawdziwym życiem miasta.

Dworzec Świebodzki -największy bazar we Wrocławiu

 

To zdecydowanie największe weekendowe targowisko w mieście. Wzbudza również skrajne emocje wśród mieszkańców miasta. Posiada wielu przeciwników, ale wciąż żyje, a wrocławianie tłumnie głosują nogami. Można tam kupić prawie wszystko, od odzieży po wygrzebane ze śmietników starocie. Odwiedzających przyciągają głównie niskie ceny, ale istnieje spora liczba ludzi przychodząca tam po prostu dla rozrywki, jaką jest przypadkowe odnalezienie naprawdę interesującej rzeczy.
Targowisko pojawiło się tutaj w połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy zlikwidowano połączenia kolejowe na Dworcu Świebodzkim i sprzedano plac targowy przy ulicy Szczytnickiej. Od tamtej pory nadal działa, choć co jakiś czas pojawiają się pogłoski o jego zamknięciu. Ostatnie pochodzą sprzed paru dni, podobno teren kupiła wrocławska firma deweloperska Archicom. Być może zatem niebawem targowisko przestanie istnieć.

Młyn Sułkowice – drugi pod względem wielkości bazar we Wrocławiu

 

Budynek zabytkowego młyna już co prawda został wyburzony, ale targowisko na terenie nadal świetnie funkcjonuje. Przeniosło się tutaj z Niskich Łąk, jednego z legendarnych miejsc targów w mieście. Kontynuacja tej tradycji widoczna jest nie tylko wśród sprzedających, ale także i kupujących. Dla wielu z odwiedzających to targowisko jest nieodłącznym elementem niedzielnego relaksu.

Wrocławskie giełdy staroci

 

Każde duże miasto ma takich giełd kilka i nie inaczej jest we Wrocławiu. Antykami handluje się w kilku miejscach, zazwyczaj też o stałych datach, poszczególne lokalizacje nie chcą wchodzić sobie w paradę i dopasowują terminy do siebie. Dokładne terminy wszystkich giełd można odnaleźć na stronie poświęconej giełdom staroci w całej Polsce.

Giełda pod Iglicą – to chyba najbardziej znana lokalizacja, jednocześnie także najstarsza. Giełda miała swoje upadki i wzloty, dziś działa regularnie. Nadal rejon przy Hali Ludowej zaludnia się w dni, w których giełda funkcjonuje.

Giełda na stadionie Ślęży – to również giełda cykliczna, położona w niedalekiej odległości od Hali Stulecia. Odbywa się w ten weekend, jej atrakcją są niedzielne wykłady, na których można dowiedzieć się naprawdę ciekawych informacji na tematy związane ze starociami. Giełda posiada własną stronę internetową.
Giełda przy Gnieźnieńskiej – na terenie giełdy samochodowej odbywa się bardzo nietypowa giełda staroci. Rusza w czwartki o 6 rano i trwa nieprzerwanie aż do sobotniego popołudnia. Jeśli ktoś chce zrobić tam zakupy lub po prostu przejść się wieczorem przed snem, to miejsce naprawdę idealne do tego celu. Tym bardziej, że właśnie trwa kolejna edycja tej imprezy.
Spotkania kolekcjonerskie – to z kolei chyba najmniej znana giełda staroci. Odbywa się w budynku Dworca Świebodzkiego, w Domu Kolejarza, do którego wejść można od strony ulicy Tęczowej. Łączy prawdziwych zapaleńców, którzy nierzadko są prawdziwymi ekspertami w swoich dziedzinach. Zawiązali w tym celu Stowarzyszenie Kolekcjonerów, ich pierwotnym miejscem spotkań był Dworzec Główny, od kilku lat spotkania odbywają się w nowej lokalizacji. Stowarzyszenie posiada własną stronę internetową.

Giełdy tematyczne we Wrocławiu

 

We Wrocławiu istnieją również liczne giełdy tematyczne, poświęcone przedmiotom z jednej dziedziny.
Giełda samochodowa – mieści się od 1989 roku przy ulicy Gnieźnieńskiej. Mimo że sporą część handlu samochodami przejął w dzisiejszych czasach internet, nadal można tam spotkać miłośników motoryzacji.
Giełda elektroniczna i zoologiczna – ta giełda, mieszcząca się przy ulicy Robotniczej, również lata największej świetności ma za sobą. Coraz mniejsza ilość osób zainteresowana jest kupowaniem płyt z muzyką, nielegalne oprogramowanie zdobywa się za pomocą sieci, ludzi zatem ubywa. Giełda pozostaje jednak nadal dobrym miejscem dla każdego, kto chce kupić jakieś części elektroniczne lub stary lampowy wzmacniacz.
Wrocławski Bazar Smakoszy – to prawdopodobnie najmłodszy bazar weekendowy w mieście. Od lipca 2013 coniedzielne spotkania w dawnym Browarze Mieszczańskim przy ulicy Hubskiej przyciągają coraz liczniejsze rzesze miłośników zdrowej i smacznej żywności. Polecamy i my, w każdą niedzielę.

Już niebawem przyjrzymy się istniejącym jeszcze targowiskom działającym w tygodniu.