O tym, że wrocławskie zoo jest wyjątkowe chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale nie każdy wie, że ogród zoologiczny w stolicy dolnego śląska jest najstarszym ZOO w Polsce. Zdziwieni?

Już niedługo 153 rocznica otwarcia!

Dokładnie tak! To 153 lata temu, 10 lipca 1865 r. we Wrocławiu otwarte zostało pierwsze zoo na polskich ziemiach. Zostało utworzone nieopodal teraźniejszego mostu Zwierzynieckiego, jednak czasy powstania zoo są starsze niż most. Jak zatem dostawali się ludzie w te odludne jak na owe czasy obszary Wrocławia? Konnym omnibusem. A co to takiego? Specjalny pojazd, wykorzystywany do przewozu wielu osób, który zapewniał mieszkańcom regularną komunikację z różnymi miejscami miasta. Trochę jak dzisiejsze tramwaje. W dni świąteczne wrocławianie mogli dostać się do zoo także statkiem, który kursował po Odrze. Zoo we Wrocławiu funkcjonowało z dwoma przerwami. W latach 1921 – 1927 zostało zamknięte w wyniku zubożenia miasta, do jakiego doszło na skutek I wojny światowej. Druga przerwa miała miejsce od roku 1945 do 1948, kiedy to Wrocław był oblężony.

Początki

Pierwszy okres po uruchomieniu zoo nie był łatwy. W XIX w pozyskiwanie zwierząt do otwieranego ogrodu zoologicznego wcale nie było łatwe. Wiele wysiłku i starań wymagało od założycieli rozszerzenie oferty zoo o kolejne zwierzęta. Także kwestie logistyczne związane z umieszczaniem podopiecznych w klatkach nie było proste. Budowano proste budynki, które w dalszym etapie dostosowywano do potrzeb zamieszkujących w nim zwierząt. Z końcem XIX w wybudowane zostały pierwsze budynki dla zwierząt. Co ciekawe, część z nich do dzisiaj można podziwiać na terenie ogrodu zoologicznego, ponieważ w dalszym ciągu są wykorzystywane. Te zabytkowe obiekty to: Baszta Niedźwiedzi, Dom Dużych Drapieżców, Słoniarnia, dawny budynek restauracji, Pawilon Małp, Pawilon Ptaków, Domek Nutrii, Drewniana brama od strony Odry, zwana „Bramą Japońską”, wybiegi oraz schronienia dla fok i niedźwiedzi, pawianów, a także budynek gospodarczy zaadaptowany w późniejszym okresie na pawilon ryb, a także zabytkowa brama wejścia głównego.

Permanentny rozwój

Przez półtora wieku funkcjonowania w zoo funkcję dyrektora placówki pełniło ośmiu dyrektorów, z których najbardziej znanym jest Pan Antonii Gucwiński. Przez lata dyrektorzy stale zabiegali o to, by powierzony im pod opiekę ogród zoologiczny stale się rozwijał. Znacznie zwiększony został jego obszar, wybudowano nowe klatki i wybiegi dla zwierząt oraz starano się o pozyskanie nowych gatunków zwierząt. Obecnie na terenie ogrodu zoologicznego podziwiać można ponad 1000 gatunków zwierząt, przy czym liczba ta nie obejmuje bezkręgowców!).

Sukcesy

Wrocławskie zoo może również pochwalić się licznymi sukcesami hodowlanymi, notowanymi właściwie od początku funkcjonowania ogrodu. Już w roku 1897, jako pierwszy w historii urodzony w niewoli, właśnie we Wrocławiu urodził się tapir malajski. Na kolejny tak spektakularny sukces przyszło czekać długo, bo aż do roku 2010, kiedy to na świat przyszedł hipopotam karłowaty.

Wrocławskie ZOO niewątpliwie cieszy się bardzo dobrą opinią wśród mieszkańców Wrocławia, a także turystów. Tych polskich i zagranicznych. Każdego roku odwiedza mnóstwo osób, nie tylko dzieci.