O wrocławski ZOO słyszał chyba każdy, a wielu miało możliwość odwiedzenia najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce osobiście. Ci, którym nie udało się, mogli swego czasu podziwiać piękno i wyjątkowość tego miejsca dzięki programowi telewizyjnemu, w którym państwo Hanna i Antoni Gucwińscy przybliżali telewidzom zamieszkujące ZOO zwierzęta.

Wrocław – najstarsze polskie ZOO!

Ogród zoologiczny funkcjonuje we Wrocławiu od końca XIX w. Od początku swego istnienia ZOO dbało, aby odwiedzający je turyści mieli możliwość podziwiania najróżniejszych gatunków zwierząt. Oczywiście wraz z pojawianiem się nowych gatunków konieczne było rozbudowywanie wrocławskiego ogrodu. Należało bowiem zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki, związane z wyżywieniem, z zapewnieniem „dachu nad głową”, ale także odpowiedniego dla danego gatunku wybiegu. Ważnym elementem infrastruktury było również zagwarantowanie miejsca do przechowywania żywności dla zwierząt itp. Do dzisiaj na terenie ZOO oglądać można zabytkowe budynki.

Baszta niedźwiedzi

Jest najstarszym budynkiem, jaki znajduje się do dziś we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Została wybudowana na przełomie 1863 i 1864 r. Jest to charakterystyczny budynek, wykonany z czerwonej cegły. Jego nazwa nawiązuje do pierwotnego przeznaczenia, ponieważ po wybudowaniu baszty – jej lokatorami były właśnie niedźwiedzie. Dopiero w latach 70-tych i 80-tych XX w. budynek został przekształcony w mieszkanie dla wilków oraz dzików, a z początkiem XXI w. w baszcie niedźwiedzi zamieszkały sowy.

Dom dużych drapieżców

Jest budynkiem murowanym, który został wzniesiony w ZOO na przełomie 1874 i 1875 r. Pierwotnie budynek został przygotowany do zamieszkania przez duże gatunki zwierząt z rodziny kotowatych i w ten sam sposób jest wykorzystywany do dzisiaj. W wyniku ciągłego rozwoju, nie jest to jedyne miejsce przeznaczone dla dużych drapieżców, które od początku XXI w. umieszczane są już w nowych wybiegach.

Słoniarnia

Została wybudowana w 1888 r. W budynku tym początkowo zamieszkiwały razem różne gatunki zwierząt. Obok słoni podziwiać można było także hipopotamy oraz nosorożce. Również dzisiaj słoniarnia to nie tylko dom dla słoni, ponieważ podziwiać można tu także hipopotamy nilowe i karłowate oraz tapiry anta.

Pawilon małp

To murowany budynek, który powstał w roku 1887. Jest specyficzny, ponieważ wybudowano go w stylu mauretańskim, który łączy w sobie elementy charakterystyczne dla romantyzmu z motywami orientalnymi. Pawilon małp od początku swego istnienia aż do dziś, służy swym człekokształtnym mieszkańców.

Domek nutrii

To specyficzny budynek, pamiętający jeszcze czasy przedwojenne. Co ciekawe, jest on wybudowany z drewna i jako jeden z nielicznych zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Jego budowę datuje się na rok 1890 i od samego początku jego mieszkańcami są nutrie.

Brama w stylu japońskim

To szczególnie charakterystyczna i historyczna budowla we wrocławskim ZOO. Jest wybudowana z drewna. Wybudowana od południa, od strony Odry w 1912 r. brama jest do dnia dzisiejszego jednym z czynnych wejść do ogrodu zoologicznego.

Brama wejściowa

Znana chyba wszystkim brama główna do wrocławskiego ogrodu zoologicznego wybudowana została w 1935 r. Jej projektantem był Richard Koniwarz. Brama i jej wygląd nawiązują do berlińskiej Bramy Brandenburskiej.

Coś jeszcze?

Oczywiście! Wrocławskie ZOO ze względu na swoja długoletnią tradycję posiada także inne zabytki, które zwiedzający mogą do dziś dnia podziwiać. Budynek restauracji z 1885, w którym obecnie funkcjonuje herpetarium, pawilon ptaków z 1889 r. Obok tych XIX w. budowli w doskonałym stanie zachowały się i są wykorzystywane także wybiegi oraz schronienie dla niedźwiedzi (z 1937-1938 r.), dla pawianów (1939 r.), przedwojenny pawilon dla strusi, czy przedwojenny budynek, w którym obecnie mieści się pawilon ryb akwariowych.