Nie tylko Wrocław kusi ciekawymi atrakcjami dla zwiedzających. Wiele wspaniałych propozycji znajdziemy również poza jego granicami. Jedną z przyciągających atrakcji jest Zamek na wodzie w Wojnowicach, który pochodzi z XIV wieku.

Zamek w Wojnowicach jest gotycko-renesansowym zamkiem nawodnym, który w prze szóści pełnił rolę obronnej siedziby rycerskiej. Jest to jedna z nielicznych budowli tego rodzaju, która dotrwała do dnia dzisiejszego. Znajduje się około 25 kilometrów od Wrocławia.

Historia i architektura zamku w Wojnowicach

Wojnowice mogą pochwalić się wielowiekową historią. Od XIII wieku figurują w dokumentacji jako majątek, a potem folwark. Początki zamku to wiek XIV. Budowla należała między innymi do rodów śląskich takich jak von Schellendorf oraz von Krickov, jego właścicielem był też poeta Achatius Haunold.

W XVI wieku zamek został poddany przebudowie w stylu renesansowym. Ostatnim właścicielem prywatnym była rodzina von Livonius, do której należał on w latach 1940–1945. W latach sześćdziesiątych przeprowadzono na zamku prace restauracyjne. Od 2014 roku jego dysponentem jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Od roku 2015 zamek został udostępniony dla turystów.

 

Zamek w Wojnowicach zachwyca swoim stylem architektonicznym, który nawiązuje do kultury późnośredniowiecznego Wrocławia. Został wzniesiony na planie prostokąta i otoczony fosą z ceglanym mostem.

Noclegi i restauracja na zamku w Wojnowicach

W zamku dostępne są miejsca noclegowe w pokojach 1-osobwych, 2-osobowych oraz rodzinnych do 4 osób. To wyjątkowa okazja dla każdego, kto chciał od zawsze dowiedzieć się, jak to jest, gdy nocuje się w prawdziwym zamku. Działa tutaj także restauracja serwująca liczne specjały. Restauracja czynna jest w każdą sobotę i niedzielę oraz w święta z wyjątkiem Wielkanocy, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Godziny otwarcia zamku:

  • od 1 października do 30 kwietnia – 12:00 – 18:00
  • od 15 maja do 30 września – 10:00 – 21:00

Zamek na wodzie w Wojnowicach nie jest czynny w następujących dniach:

  • Wielki Piątek i Wielka Sobota
  • Święta Wielkanocne
  • Boże Narodzenie
  • Nowy Rok

Źródło fotografii https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SM_Wojnowice_pa%C5%82ac_(10)_ID_597199.jpg#metadata