Pod koniec II Wojny Światowej podczas obrony Festung Breslau duża część centrum Wrocławia uległa zniszczeniom. Na szczęście takie dzielnice miasta jak Nadodrze, przedmieście Oławskie Sępolno, czy Biskupin w dużej części zachowały swoją przedwojenną zabudowę, która zyskuje coraz większą popularność wśród nabywców nieruchomości. Dlaczego? Takie miejsca cechują się niezwykłym klimatem i urokiem, mają dobrą lokalizację i dają ciekawe możliwości aranżacji. Oto kilka wrocławskich inspiracji na aranżacje wnętrz w starym budownictwie od KODO.

Aranżacje wnętrz w starym budownictwie?

  • Aranżacja kawalerki w przedwojennym budownictwie?
  • Metamorfoza małego mieszkania w kamienicy.
  • Eleganckie wnętrze w odrestaurowanej wrocławskiej kamienicy.

Kawalerka w starej kamienicy – jak praktycznie ją urządzić?

Zaaranżowane przez KODO niespełna 40-metrowe mieszanie zlokalizowane jest w budownictwie z początku XX wieku. Mieszkanie składa się z dwóch pomieszczeń :

  • pierwsze to duża otwarta przestrzeń łącząca kilka różnych funkcji: kuchnię, jadalnię, strefę odpoczynku oraz sypialnię i korytarz,
  • drugie to nieduża łazienka.

Przy aranżacji tego wnętrza szczególny nacisk położono na podkreśleniu elegancji starej kamienicy i zachowaniu oryginalnych, architektonicznych elementów z jednoczesnym wprowadzaniem nowoczesnych akcentów.

Zaletą i ozdobą mieszkania są wysokie okna o oryginalnej formie. Wpuszczają do wnętrza duże ilości światła, dzięki czemu sprawia wrażenie bardziej przestronnego. Efekt ten wzmacniają zastosowane w aranżacji szafek kuchennych lustra. Dodatkowo rozjaśniają wnętrze odbitym światłem i wpływają na optykę połączonych stref funkcyjnych. Elementami, które również podkreślają historyczny charakter wnętrza, są drewniana podłoga w klasyczną jodełkę francuską, a także sztukaterie ścienne i meblowe. Są to między innymi tapicerowane krzesła i kanapa w klasycznych formach z połowy XX wieku.

Nowoczesności i szyku nadają wnętrzu elementu wykonane z marmuru zastosowane w kuchni i łazienceproste i designerskie oświetlenie oraz dodatki, jak np. grafika na ścianie. Dzięki tak stworzonej aranżacji to nieduże wnętrza wygląda komfortowo i elegancko.

Funkcjonalizm i design – czyli metamorfoza małego mieszkania w kamienicy

Aranżacja wnętrz we Wrocławiu przeprowadzona przez pracownię projektowania i realizacji wnętrz KODO dotyczy nie tylko mieszkań zakupionych na rynku wtórnym przez nowych nabywców. Po profesjonalną pomoc w projektowaniu nowoczesnego i funkcjonalnego wnętrza zgłosił się właściciel mieszkania we wrocławskiej kamienicy, by nadać mu nowego wyglądu.

Projekt zakładał odnowienie strefy dziennej, kuchni i łazienki, których układ był trudny do aranżacji.

Przy nadawaniu nowego życia wnętrzom projektanci KODO skupili się na funkcjonalności. W związku z tym z wąskiej łazienki zniknęła wanna, która została zastąpiona eleganckim prysznicem w typie walk-inn. W kuchni zaś zastosowano podwieszane szafki sięgające sufitu, dzięki czemu utworzono dodatkową przestrzeń do przechowywania niezbędnych rzeczy.

Strefa dzienna zyskała całkiem odmienny charakter, z miejsca, które przypominało pokój biurowy, stała się strefą łączącą funkcje jadalni i salonu. Znalazła się tu przestrzeń na stół jadalniany, wygodną sofę i stolik kawowy, oraz elegancką komodę, czy witryny, a także biurko do pracy.

Piękno historycznej kamienicy zostało podkreślone we wnętrzu poprzez zastosowanie drewnianej, jodełkowej podłogisztukaterii przy suficie i oryginalnej ceglanej ściany w salonie, odsłoniętej podczas remontu. Charakteru aranżacji dodają zastosowane meble i dodatki takie jak: stylizowana zabudowa kuchennaszafka pod telewizor w stylistyce vintagetapicerowane fotel i kanapa oraz gięte meble do jadalni. Nowoczesnego sznytu dodają akcesoria i oświetlenie, dzięki czemu wnętrze zyskało całkowicie odmienną stylistykę.

Elegancja kolorów w aranżacji mieszkania w odrestaurowanej kamienicy

Coraz więcej firm dostrzega niezwykły potencjał przedwojennego budownictwa, dzięki czemu wiele kamienic odzyskuje swój dawny blask. Doskonałym przykładem są realizacje prowadzone w centrum miasta wzdłuż rzeki Odry między innymi w dzielnicy Śródmieście. Właśnie takie mieszkanie było jednym z projektów pracowni wnętrz KODO.

Prace obejmowały stworzenie eleganckiej i komfortowej przestrzeni mieszkania składającego się z holu, salonu z aneksem kuchennym, sypialni oraz łazienki. Projektanci postawili na eleganckie i jednocześnie wyraziste połączenie ciemnej zieleni i złota, nadającego poczucie luksusu. We wszystkich pomieszczeniach dominuje biel stanowiąca doskonałe tło dla zieleni i złota. Białe ściany i meble nadają wnętrzu wrażenie lekkości i przestronności. W wybranych strefach zastosowano głęboki odcień zieleni – fronty szafek kuchennych, niektóre fronty zabudowy garderoby, wybrane płaszczyzny ścian, nadając wnętrzu wyrazistość. Całość uzupełniają elementy w kolorze złota — lampy, ramy obrazów, uchwyty w meblach, czy armatura w łazience oraz kuchni przykuwające uwagę. Dzięki temu prosty niemal minimalistyczny wystrój wnętrza zyskał atmosferę wyrafinowania i luksusu.