We Wrocławiu znajduje się wiele wspaniałych zabytków, jak również placówek muzealnych, które dostępna są dla zwiedzających praktycznie od ręki. Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie i Muzeum Architektury oraz wiele innych – one są zawsze dostępne dla wszystkich osób, również tych spoza miasta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest w tym mieście taka placówka, która nie jest tak łatwo dostępna.

Miłośnicy militariów

Dawne Muzeum Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu można odwiedzić tylko i wyłącznie przy organizacji “Dni Koszar”. Jednak warto właśnie wykorzystać te dni na odwiedzenie tej placówki, jeżeli jesteście prawdziwymi miłośnikami militariów. Każdy chętny musi udać się na ulicę Obornicką 108, gdzie do niedawna funkcjonowała jeszcze Wyższa Szkoła Oficerska Inżynierii Wojskowej. Muzeum powstało w tym miejscu w roku 1975, jednak dopiero od 1976 roku dostępne jest dla zwiedzających. Na bardzo dużym obszarze zgromadzono tutaj ponad trzy tysiące eksponatów, które pokazują jak rozwijała się współczesna sztuka militarna od czasów bardzo dawnych do czasów obecnych.

 

Hołd dla saperów

Jednym z najważniejszych fragmentów, jakie można znaleźć w tej placówce muzealnej jest hołd oddany wszystkim saperom. Misją tego muzeum jest zresztą uświadomienie faktu, że saperzy to nie tylko osoby zajmujące się rozbrajaniem ładunków wybuchowych. W dawnych czasach saperzy mieli również inne, bardzo ważne zadania, jak chociażby budowanie dróg, fortyfikacji, przepraw. To właśnie saperzy, którzy pojawili się już za czasów Stefana Batorego, bardzo często znajdowali się na pierwszej linii frontu. Na samym środku pawilonu historycznego znajduje się pomnik upamiętniający poległych saperów “Chwała Saperom”.

 

Cuda techniki militarnej

Żeby zwiedzić całą wystawę i wszystko obejrzeć bardzo dokładnie trzeba mieć naprawdę bardzo dużo czasu. Można tu znaleźć wiele wspaniałych zabytków, jak chociażby wykrywacze min, maski saperskie, zapalarki. Całkiem możliwe, że takie eksponaty rzuciły Wam się w oczy podczas oglądania dawnych filmów wojennych. Jednym z najbardziej ciekawych zabytków, jakie można tutaj znaleźć są izraelskie miny przeciwpiechotne, które są niewiele większe od pudełka zapałek.

 

Militarny świat

Na całej powierzchni muzeum można znaleźć kilka pawilonów, gdzie można obejrzeć chociażby rekonstrukcję dawnego mostu saperskiego. W żadnym innym miejscu nie znajdziecie tak wspaniałej i imponującej budowli za którą odpowiedzialni są saperzy. Dodatkowo możecie tutaj również obejrzeć odzież wojskową, która noszona była w dawnych czasach i noszona jest obecnie. Zwiedzających interesują również łodzie wojskowe, amfibie, pojazdy do kopania rowów. Uwagę przykuwa również niemiecki pług okopowy, który jest naprawdę unikalnym pojazdem. Warto wykorzystać “Dni Koszar”, aby móc zobaczyć niedostępną na co dzień placówkę.