Wrocławskie krasnale są wyjątkowe, wie o tym każdy, kto choć raz był we Wrocławiu. Ale nie każdy wie, że krasnale mają też swoje zwyczaje!
Zadania krasnoludków w gospodarstwie domowym
Krasnoludki postrzegane są jako duszki opiekuńcze, pełne życzliwości i troskliwe. Ich największym zadaniem jest pomoc człowiekowi w pracach domowych, a także zadbanie o majątek człowieka. Dom, w którym mieszkały krasnoludki postrzegany był jako miejsce dobrobytu i porządku. Sposób, w jaki krasnale pomagały swoim domownikom bywał różny. Wszystko zależało bowiem od temperamentu danego pomocnika. O zamieszkujących w domu pomocnikach ludzie najczęściej nie mieli pojęcia. A wszystko dlatego, że krasnale pozostawały w ukryciu. Dbając o dom i pomagając ludziom pod osłoną nocy lub wtedy, gdy gospodarzy nie było w domu. Zwyczaj nakazywał, aby krasnoludkom zamieszkującym w domu nadawać imiona. W jaki sposób były one wybierane? Każdy krasnal miał swoje zadanie oraz zakres obowiązków, w których miał pomagać człowiekowi. Imiona krasnoludków nadawały były w zależności od miejsca, którym się opiekowały.
Szczególna rola Skarbnika
Skarbnik to szczególny duch opiekuńczy. Jednak nie mieszkał on w zaciszu domowego ogniska, a jego zadaniem było strzeżenie kopalni. Wśród jego podstawowych zadań wymienia się dbanie o bezpieczeństwo górników. W razie niebezpieczeństwa, miał on ostrzegać pracujących górników. Skrzat ten był zatem bardzo ceniony przez górników, którzy wierzyli, że w razie problemów Skarbnik przyjdzie im z pomocą i pomoże w opałach. Mimo tego, Skarbnik postrzegany jest też jako wyjątkowo złośliwa istota. Mściwa i zawzięta. Nikt nie chciał mieć go za wroga. Źródła podają, że Skarbnik był szczególnie nieprzychylnie nastawiony do wszystkich, którzy próbowali zakłócić spokój w kopalni.
Gdzie mieszkają krasnale?
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Krasnoludki, jako maleńkie istoty mogły zmieścić się dosłownie wszędzie. W szparach i szczelinach, ale także norach i zapadlinach skalnych, czyli wszędzie tam, gdzie było na tyle ciasno, że ludzie nie mogliby ich znaleźć. Niektórzy twierdzą natomiast, że krasnoludki wolały trzymać się na uboczu, dlatego mieszkały w lasach, gdzie posiadały swoje własne domki. O zamieszkaniu z człowiekiem na stałe pod jednym dachem, krasnoludki decydowały się wyłącznie wtedy, gdy miały pewność, że zamieszkają z dobrym człowiekiem.
Pomoc krasnoludka, a co w zamian?
Za swoją pomoc krasnale nigdy nie oczekiwały żadnej zapłaty. Mało tego, próba zapłaty odczytywana była przez krasnoludki jako zniewaga. Jedyne co powinni robić ludzie w zamian za pomoc i obecność krasnoludków, to dbać o nie. Głównie poprzez zapewnienia małym mieszkańcom pożywienia. Jeśli człowiek nie dbał wystarczająco o swojego małego pomocnika, ten opuszczał jego dom.