Wrocław, miasto o bogatej historii i niepowtarzalnym uroku, często staje się tłem dla literackich opowieści. Jego urokliwe uliczki, zabytkowe kamienice i niezwykła atmosfera inspirują pisarzy, którzy chętnie osadzają tutaj fabuły swoich książek. Oto lista pozycji, które przeniosą Cię w świat Wrocławia – tego dawnego i współczesnego.

Wrocławska Madonna – Jolanta Maria Kaleta
Wrocławska Madonna to sensacyjna powieść oparta na tajemnicach związanych z losami dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Jolanta Maria Kaleta wprowadza nas w świat konspiracji i walki o odnalezienie cennego obrazu – Madonny, która miała zniknąć podczas chaosu wojennego. Akcja rozgrywa się w powojennym Wrocławiu, co dodaje powieści unikalnego klimatu.

„Ciemno, prawie noc” – Joanna Bator

Joanna Bator w swojej nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike powieści zabiera nas do współczesnego Wrocławia. To historia dziennikarki Alicji Tabor, która wraca do rodzinnego miasta, by zgłębić tajemnicę zaginięcia dzieci. Powieść łączy elementy thrillera, reportażu i realizmu magicznego, a Wrocław jest tu niemal pełnoprawnym bohaterem.

Powrotny z Wrocławia – Artur Żurek
Artur Żurek w swojej powieści opowiada o losach bohatera, który powraca do Wrocławia, by zmierzyć się z przeszłością i własnymi demonami. Książka łączy w sobie elementy dramatu psychologicznego z wątkami obyczajowymi, a tło stanowi współczesny Wrocław, który Żurek opisuje z dużą dbałością o szczegóły.

Śmierć we Wrocławiu – Vlastimil Vondruska
Powieść kryminalna czeskiego autora, Vlastimila Vondruski, przedstawia śmierć, która wstrząsa całym miastem. Historia jest osadzona w historycznym Wrocławiu, a autor zręcznie łączy fakty historyczne z fikcją literacką, tworząc napięty klimat kryminału retro.

Pan Samochodzik i podziemia – Iga Karst
Iga Karst, nawiązując do kultowej serii o Panu Samochodziku, wprowadza bohatera do Wrocławia, gdzie czeka go przygoda związana z odkrywaniem tajemniczych podziemi miasta. Karst umiejętnie łączy konwencję powieści przygodowej z lokalnym kolorytem, oferując ciekawą lekturę dla miłośników Wrocławia i zagadek historycznych.

Złoto Wrocławia – Jolanta Maria Kaleta
Kolejna książka Jolanty Marii Kalety, w której autorka koncentruje się na legendzie o ukrytym złocie. Akcja toczy się w powojennym Wrocławiu, a bohaterowie stają przed wyzwaniem odnalezienia skarbów, które miały być ukryte przez nazistów podczas ich ucieczki z miasta. Powieść łączy w sobie wątki historyczne i sensacyjne, kreując fascynującą narrację.

Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście – Agnieszka Krawczyk, Marta Guzowska
Książka jest swoistym przewodnikiem po mrocznych zaułkach Wrocławia, gdzie historia spotyka się z kryminałem. Autorki prowadżą czytelnika po miejscach związanych z głośnymi zbrodniami, legendami i tajemnicami miasta, przy okazji opowiadając o mniej znanych aspektach jego historii.

Kryminalny Wrocław – Iza Michalewicz
To zbór reportaży, który ukazuje prawdziwe historie kryminalne, jakie miały miejsce we Wrocławiu. Michalewicz, dziennikarka śledcza, wnika w szczegóły zbrodni, przedstawiając czytelnikowi surowy obraz miasta od strony jego najciemniejszych sekretów.

Święty Wrocław – Łukasz Orbitowski
Łukasz Orbitowski kreuje w swojej powieści alternatywną rzeczywistość, w której na terenie Wrocławia dochodzi do tajemniczych zjawisk o quasi-religijnym charakterze. Powieść łączy elementy realizmu magicznego z horrorem, a miasto staje się tłem dla wydarzeń, które wymykają się racjonalnemu pojęciu.

Apokalipsa według Pana Jana – Robert J. Szmidt
Powieść postapokaliptyczna, w której Robert J. Szmidt osadza akcję we Wrocławiu po wielkiej katastrofie. Autor przedstawia wizję miasta pogrążonego w chaosie, gdzie bohaterowie walczą o przetrwanie w trudnych warunkach. To dynamiczna, pełna akcji opowieść, która ukazuje Wrocław w zupełnie nowym, dystopijnym świetle.

Projekt Breslau – Magdalena Zarębska
Książka Magdaleny Zarębskiej opowiada o losach mieszkańców Breslau (dzisiejszego Wrocławia) w czasie ostatnich dni II wojny światowej. Zarębska koncentruje się na emocjach i dylematach bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z tragiczną rzeczywistością oblężonego miasta.

Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska
W tej powieści Agnieszka Lingas-Łoniewska zabiera nas do Wrocławia, by przedstawić historię miłości i rozpaczy, która rozgrywa się w cieniu przeszłości bohaterów. Autorka łączy elementy romansu z dramatem psychologicznym, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie.

Czy ta lista odpowiada Twoim oczekiwaniom, czy chcesz, żebym kontynuował opisy kolejnych książek z Twojej listy? Chętnie rozszerzę o dodatkowe informacje, jeśli będziesz zainteresowany.

Rozewrzeć światłem – Rafał Tumski
Powieść Rafała Tumskiego przenosi nas do Wrocławia, gdzie bohater, będący młodym naukowcem, odkrywa tajemnice ukryte w zakamarkach miasta. To książka, która łączy elementy thrillera z historią, tworząc atmosferę pełną napięcia i tajemnicy.

Widmo grzechu – Anna Szafrańska
Anna Szafrańska w swojej powieści prezentuje historię miłości pełnej przeciwności, rozgrywającą się na tle współczesnego Wrocławia. Bohaterowie muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i grzechami przeszłości, aby móc zbudować wspólną przyszłość. Powieść łączy w sobie elementy romansu z dramatem obyczajowym.

Poczet dziwów miejskich – Krzysztof Piskorski
Książka Krzysztofa Piskorskiego to zbiór opowieści o niezwykłych postaciach i wydarzeniach, które miały miejsce we Wrocławiu. Autor w humorystyczny sposób opisuje lokalne legendy i niezwykłe historie, tworząc swoisty bestiariusz miejskich dziwów, które kształtują niepowtarzalny klimat miasta.

Szczury Wrocławia. Chaos – Robert J. Szmidt
Robert J. Szmidt w swojej postapokaliptycznej powieści przedstawia wizję Wrocławia opanowanego przez epidemię zombie. „Szczury Wrocławia” to pełna akcji historia, która ukazuje walkę mieszkańców o przetrwanie w mieście ogarniętym chaosem. Autor zręcznie łączy elementy horroru z wątkami sensacyjnymi.

E.E. – Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk w powieści „E.E.” przedstawia historię młodej dziewczyny, której życie zmienia się w wyniku niezwykłych zdolności parapsychicznych. Akcja powieści rozgrywa się częściowo we Wrocławiu, a autorka umiejętnie splata ze sobą realizm i elementy nadprzyrodzone, tworząc intrygującą opowieść o poszukiwaniu tożsamości.

Dom dzienny, dom nocny – Olga Tokarczuk
Choć głównym miejscem akcji tej powieści jest Nowa Ruda, Wrocław również pojawia się na kartach książki. Tokarczuk tworzy tu przestrzeń pełną tajemnic, przenikającą granice czasu i przestrzeni, a miasto jawi się jako miejsce przepełnione historią i symboliką.

Szachista – Waldemar Lysiak

Ta powieść przenosi czytelnika do XIX-wiecznego Breslau. W centrum fabuły znajduje się tajemnicza rozgrywka szachowa, a akcja rozgrywa się wśród zabytkowych ulic miasta. Lysiak w mistrzowski sposób łączy fakty historyczne z fikcją.

Dom tęsknot – Piotr Adamczyk
Powieść Piotra Adamczyka to opowieść o wielokulturowości Wrocławia, który po wojnie staje się nowym domem dla ludzi z różnych zakątków Europy. „Dom tęsknot” ukazuje losy mieszkańców kamienicy, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, pełnej nostalgii za utraconym światem.

Nomen omen – Marta Kisiel
„Nomen omen” to pełna humoru powieść, w której Marta Kisiel wprowadza czytelnika w świat nieco ekscentrycznej rodziny mieszkającej we Wrocławiu. Główna bohaterka musi zmierzyć się z tajemnicami przeszłości i odkryć sekrety swojej rodziny. Książka łączy elementy komedii, fantastyki i wątki obyczajowe, tworząc lekką i zabawną opowieść.

Zapach szkła – Andrzej Ziemiański
„Zapach szkła” to zbiór opowiadań science fiction, w których Ziemiański przenosi czytelników do alternatywnego świata pełnego technologicznych zagadek i intryg. Akcja niektórych opowiadań rozgrywa się we Wrocławiu, co nadaje im specyficznego, lokalnego kolorytu, podkreślając jednocześnie niezwykłą atmosferę miasta.

Ucieczka z Festung Breslau – Andrzej Ziemiański
Powieść „Ucieczka z Festung Breslau” przedstawia historię dramatycznej ucieczki z oblężonego Wrocławia podczas II wojny światowej. Ziemiański umiejętnie kreśli tło historyczne miasta, które staje się areną dla pełnej napięcia i dramatyzmu opowieści o przetrwaniu.

Breslau forever – Andrzej Ziemiański
Andrzej Ziemiański ponownie przenosi nas do Wrocławia, tym razem ukazując miasto jako miejsce pełne tajemnic i zaskakujących zdarzeń. Powieść „Breslau forever” to mieszanka thrillera i fantastyki, w której historia i współczesność splatają się ze sobą, tworząc niepokojącą, ale wciągającą narrację.

Zbrodniarz i dziewczyna – Michał Witkowski
Michał Witkowski w powieści „Zbrodniarz i dziewczyna” przedstawia historię śledztwa prowadzonego we Wrocławiu. Autor zręcznie łączy elementy kryminału z groteską, tworząc intrygującą i nietypową opowieść o mrocznej stronie miasta.

Z chirurgiczną precyzją – Błażej Przygodzki
„Z chirurgiczną precyzją” to kryminał, w którym Błażej Przygodzki ukazuje Wrocław jako miasto pełne zagadek i tajemnic. Główny bohater, chirurg-szpieg, musi rozwiązać serię brutalnych morderstw, a jego dochodzenie odkrywa przed czytelnikami najmroczniejsze zakamarki miasta.

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego – Norman Davies
Norman Davies i Roger Moorhouse przedstawiają „Mikrokosmos” jako szeroko zakrojoną opowieść o historii Wrocławia, ukazując losy miasta od czasów średniowiecza po współczesność. Autorzy koncentrują się na wielokulturowym charakterze Wrocławia, przedstawiając go jako miejsce spotkań różnych kultur i narodów. Książka jest bogatym źródłem wiedzy historycznej, pełnym fascynujących szczegółów.

Obce miasto. Wrocław 1945 i potem – Gregor Thum
Gregor Thum w swojej książce „Obce miasto” opisuje powojenną historię Wrocławia, kiedy miasto zostało przejęte przez Polaków po zakończeniu II wojny światowej. Thum przedstawia trudności związane z adaptacją mieszkańców do nowych realiów, proces odbudowy oraz zmianę tożsamości miasta. To ważna pozycja dla zrozumienia skomplikowanej historii Wrocławia.

Wypędzony – Jacek Inglot
„Wypędzony” Jacka Inglota to powieść opowiadająca o losach niemieckich mieszkańców Wrocławia, którzy po wojnie musieli opuścić miasto. Autor w realistyczny sposób oddaje dramatyzm wydarzeń oraz emocje ludzi, którzy tracili swoje domy, a jednocześnie kreśli obraz Wrocławia w czasie wielkich przemian.

Zawsze jakieś jutro – Janina Wieczerska
Janina Wieczerska w powieści „Zawsze jakieś jutro” przedstawia historię powojennego Wrocławia, w którym bohaterowie muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Książka ukazuje codzienne życie mieszkańców miasta, ich nadzieje i marzenia na przyszłość, w cieniu wielkich zmian społecznych i politycznych.

Miłość we Wrocławiu – Stefan Chwin, Irek Grin, Gaja Grzegorzewska, Inga Iwasiów, Ignacy Karpowicz, Wojciech Kuczok, Maciej Malicki, Łukasz Orbitowski, Joanna Pachla, Edward Pasewicz, Andrzej Pilipiuk, Marcin Świetlicki, Marta Syrwid, Krzysztof Varga, Andrzej Ziemiański
„Miłość we Wrocławiu” to antologia opowiadań różnych autorów, w której każdy z nich prezentuje swoją wizję miłości osadzonej w scenerii Wrocławia. Każde opowiadanie to inny styl, inne emocje i różne spojrzenia na miłość – od romantyzmu po tragizm, od realizmu po fantastykę. Wrocław, jako tło tych historii, staje się miejscem pełnym magii, emocji i niespodzianek, ukazując różnorodność relacji międzyludzkich.

Zakład o miłość – Agnieszka Brückner
Agnieszka Brückner w powieści „Zakład o miłość” opowiada historię pełną emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji, rozgrywającą się w scenerii Wrocławia. Główni bohaterowie, wplątani w zawiłe relacje i zmuszeni do podjęcia ryzykownego zakładu, odkrywają prawdziwe znaczenie miłości i poświęcenia.

Niskie Łąki – Piotr Siemion
„Niskie Łąki” Piotra Siemiona to powieść, która ukazuje życie we Wrocławiu w latach 80. i 90., w okresie transformacji ustrojowej. Autor z dużą wnikliwością przedstawia losy młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w dynamicznie zmieniającym się mieście, pełnym kontrastów i wyzwań.

Wszystko w swoim czasie – Krzysztofa Petka
Krzysztof Petka w powieści „Wszystko w swoim czasie” przedstawia losy bohaterów, których ścieżki krzyżują się we Wrocławiu. Książka ukazuje różne oblicza miasta, od codziennej gonitwy po momenty refleksji, w których bohaterowie muszą zmierzyć się z przeszłością i podejmować decyzje mające wpływ na ich przyszłość.

Narrenturm – Andrzej Sapkowski
„Narrenturm” to pierwszy tom trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, której akcja częściowo rozgrywa się na Dolnym Śląsku, w tym we Wrocławiu. Powieść łączy w sobie elementy fantasy z historią, przedstawiając losy Reynevana z Bielawy, młodego szlachcica, który wplątuje się w wir wydarzeń związanych z wojnami husyckimi.

Boży bojownicy – Andrzej Sapkowski
Drugi tom trylogii husyckiej Sapkowskiego kontynuuje przygody Reynevana, który przemierza Dolny Śląsk, w tym Wrocław, w okresie wojen husyckich. Autor zręcznie splata wątki historyczne z elementami magii i legend, tworząc barwną i wciągającą opowieść o walce, miłości i zdradzie.

Śmierć w Breslau – Marek Krajewski
„Śmierć w Breslau” to pierwszy tom cyklu o Eberhardzie Mocku, komisarzu policji w przedwojennym Wrocławiu. Krajewski kreuje mroczny klimat miasta, w którym Mock prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa. Powieść łączy w sobie elementy kryminału noir z bogatym tłem historycznym.

Koniec świata w Breslau – Marek Krajewski
Drugi tom serii o Eberhardzie Mocku przedstawia kolejne śledztwo komisarza, które tym razem prowadzi go przez mroczne zakątki Breslau. Marek Krajewski ponownie oddaje atmosferę miasta pełnego tajemnic, korupcji i zbrodni, tworząc intrygującą opowieść o ludzkich słabościach.

Widma w mieście Breslau – Marek Krajewski
„Widma w mieście Breslau” to kolejna część cyklu, w której Mock musi stawić czoła kolejnym zagadkom kryminalnym. Książka pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, a Wrocław jawi się jako miejsce pełne sekretów i niebezpieczeństw, co tworzy fascynujący klimat noir.

Festung Breslau – Marek Krajewski
„Festung Breslau” to powieść osadzona w 1945 roku, kiedy miasto było oblężone przez Armię Czerwoną. Eberhard Mock staje przed jednym z najtrudniejszych śledztw w swojej karierze, a Wrocław w stanie oblężenia staje się scenerią pełną dramatyzmu i niepewności. Krajewski mistrzowsko oddaje klimat końca wojny.

Dżuma w Breslau – Marek Krajewski
„Dżuma w Breslau” to kolejna część przygód Mocka, w której komisarz musi rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw w Breslau. Marek Krajewski kreuje atmosferę miasta ogarniętego strachem i niepewnością, gdzie każda ulica kryje swoje mroczne tajemnice.

Mock – Marek Krajewski
„Mock” to książka, w której Marek Krajewski ukazuje początki kariery Eberharda Mocka, prowadząc czytelnika przez jego pierwsze sprawy w przedwojennym Breslau. Powieść pełna jest mrocznych sekretów i korupcji, a Mock musi zmierzyć się z zagadkami, które zaważą na jego przyszłości jako komisarza.

Mock. Ludzkie zoo – Marek Krajewski
„Mock. Ludzkie zoo” to powieść, w której Eberhard Mock zostaje uwikłany w sprawę tajemniczego zaginięcia i odkrywa mroczne kulisy działalności przedwojennego Breslau. Krajewski tworzy atmosferę pełną napięcia, w której bohater staje w obliczu trudnych wyborów moralnych.

Mock. Pojedynek – Marek Krajewski
„Mock. Pojedynek” przedstawia Eberharda Mocka w sytuacji osobistego kryzysu, który musi rozwiązać tajemniczą sprawę, aby odzyskać swoją reputację. Krajewski mistrzowsko buduje napięcie, prowadząc czytelnika przez skomplikowane ścieżki przedwojennego Wrocławia.

Mock. Golem – Marek Krajewski
„Mock. Golem” to kolejna część przygód Eberharda Mocka, w której musi on stawić czoła zagadce związanej z tajemniczym golemem. Wrocław staje się scenerią pełną grozy i niesamowitości, a Mock nie cofnie się przed niczym, by odkryć prawdę.

Moloch – Marek Krajewski
„Moloch” to powieść, w której Eberhard Mock zostaje wciągnięty w śledztwo dotyczące serii brutalnych morderstw. Wrocław lat 30. XX wieku jawi się jako miejsce pełne przemocy i niepokoju, a Mock musi zmierzyć się nie tylko z przestępcami, ale także z własnymi demonami.

Diabeł stróż – Marek Krajewski
„Diabeł stróż” to książka, w której Eberhard Mock musi rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa na terenie Wrocławia. Krajewski przedstawia mroczną atmosferę miasta, a Mock, walcząc z własnymi słabościami, staje przed najtrudniejszym wyzwaniem w swojej karierze.

Błaganie o śmierć – Marek Krajewski
„Błaganie o śmierć” to kolejna powieść z cyklu o Mocku, w której komisarz staje w obliczu brutalnych zbrodni i tajemniczych zagadek. Krajewski wprowadza czytelnika w świat przedwojennego Wrocławia, pełen napięcia, korupcji i mrocznych tajemnic.

Cykl o komisarzu Marku Zakrzewskim
Cykl opowiada o przygodach komisarza Marka Zakrzewskiego, który rozwiązuje zagadki kryminalne we Wrocławiu. Każda z książek ukazuje różne aspekty miasta oraz skomplikowane śledztwa, które wymagają od Zakrzewskiego pełnego zaangażowania i poświęcenia.

Martwy sad – Mieczysław Gorzka
„Martwy sad” to kryminał, w którym Mieczysław Gorzka przedstawia historię pełną tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Bohater, prowadząc śledztwo, odkrywa mroczne zakamarki Wrocławia, a każde odkrycie prowadzi go do coraz bardziej niepokojących wniosków.

Iluzja – Mieczysław Gorzka
„Iluzja” to druga część serii Mieczysława Gorzki, w której bohater ponownie musi zmierzyć się z tajemniczymi zbrodniami we Wrocławiu. Autor buduje atmosferę pełną napięcia i niepewności, prowadząc czytelnika przez skomplikowane śledztwo.

Totentanz – Mieczysław Gorzka
„Totentanz” to trzecia część serii, w której Mieczysław Gorzka ponownie przenosi nas do mrocznego Wrocławia. Bohater, rozwiązując kolejne zagadki, odkrywa prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca, niż mógłby się spodziewać.

Przygody początkującej detektyw Klary Schulz
Seria opowiada o losach młodej detektyw Klary Schulz, która rozpoczyna swoją karierę w przedwojennym Wrocławiu. Każda książka przedstawia inną sprawę kryminalną, a Klara, zmagając się z własnymi słabościami, staje się coraz bardziej doświadczoną detektyw.

Grande finale – Nadia Szagdaj
„Grande finale” to powieść, w której Nadia Szagdaj przedstawia kulminacyjny moment kariery Klary Schulz. Bohaterka musi stawić czoła swoim największym lękom, a jej śledztwo prowadzi do zaskakującego finału.

Zniknięcie Sary – Nadia Szagdaj
„Zniknięcie Sary” to kolejna część przygód Klary Schulz, w której bohaterka musi odnaleźć zaginioną dziewczynę. Śledztwo prowadzi ją przez mroczne zakamarki Wrocławia, a każde odkrycie przybliża ją do prawdy.

Sprawa pechowca – Nadia Szagdaj
„Sprawa pechowca” to historia, w której Klara Schulz musi rozwiązać sprawę zagadkowego wypadku. Szagdaj tworzy pełną napięcia opowieść, w której bohaterka staje przed trudnymi wyborami, a każde z nich ma swoje konsekwencje.

Prywatny detektyw Tomek Winkler – Beata i Eugeniusz Dębscy
„Prywatny detektyw Tomek Winkler” to seria opowiadająca o losach detektywa, który rozwiązuje zagadki kryminalne we Wrocławiu. Beata i Eugeniusz Dębscy przedstawiają pełne humoru i napięcia śledztwa, w których Winkler staje w obliczu coraz to trudniejszych spraw.

Wrocław w czasach apokalipsy
„Wrocław w czasach apokalipsy” to zbiór opowiadań, w których różni autorzy przedstawiają swoje wizje Wrocławia w obliczu globalnej katastrofy. Każde opowiadanie ukazuje inne oblicze miasta, pełne grozy, nadziei i walki o przetrwanie.

Miasto w płomieniach – Malwina Ferenz
„Miasto w płomieniach” to powieść osadzona we współczesnym Wrocławiu, który staje się areną dramatycznych wydarzeń. Malwina Ferenz w mistrzowski sposób ukazuje mieszkańców miasta, zmagających się z własnymi problemami na tle niezwykłych wydarzeń, które stopniowo pochłaniają miasto. To opowieść o ludzkiej odwadze i nadziei, która pozostaje żywa nawet w najtrudniejszych czasach.

Otchłań – Robert J. Schmidt
„Otchłań” to thriller, w którym Robert J. Schmidt przedstawia Wrocław jako miasto pełne mrocznych tajemnic i niebezpiecznych zaułków. Główny bohater staje przed wyzwaniem rozwikłania zagadki serii tajemniczych zaginięć, które łączą się z tajemniczym podziemnym światem miasta.

Wieża – Robert J. Schmidt
„Wieża” to powieść o Wrocławiu, w którym tytułowa wieża staje się symbolem tajemnicy i zagrożenia. Robert J. Schmidt snuje opowieść pełną zagadek i niebezpieczeństw, a bohaterowie muszą stawić czoła mrocznym siłom, które budzą się w cieniu tej niepokojącej budowli.

Riese – Robert J. Schmidt
„Riese” to książka nawiązująca do tajemniczego kompleksu Riese, ulokowanego w Górach Sowich, jednak akcja powieści częściowo rozgrywa się we Wrocławiu. Bohaterowie odkrywają powiązania między tym mrocznym miejscem a przeszłością miasta, co prowadzi ich do niezwykłych i niebezpiecznych odkryć.

Szczury Wrocławia. Kraty – Robert J. Schmidt
„Szczury Wrocławia. Kraty” to kontynuacja postapokaliptycznej serii, w której bohaterowie walczą o przetrwanie w zniszczonym przez epidemię zombie Wrocławiu. W tej części akcja skupia się na więzieniu, które staje się centrum walki o władzę i zasoby, a bohaterowie muszą zmierzyć się z bezwzględnymi przeciwnikami.

Szczury Wrocławia. Szpital – Robert J. Schmidt
„Szczury Wrocławia. Szpital” to trzecia część serii, gdzie akcja przenosi się do szpitala, który staje się bastionem obrony przed zombiakami. Robert J. Schmidt kreuje atmosferę pełną grozy i napięcia, ukazując desperacką walkę ocalałych o życie i nadzieję na lepsze jutro.

Lwowska kołysanka – Monika Kowalska
„Lwowska kołysanka” to nostalgiczna opowieść, w której Monika Kowalska przedstawia losy ludzi związanych zarówno z Lwowem, jak i Wrocławiem. Powieść ukazuje wspomnienia i marzenia bohaterów, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie po wojennej zawierusze.

Wrocławskie tęsknoty – Monika Kowalska
„Wrocławskie tęsknoty” to zbiór opowiadań, w których Monika Kowalska kreśli losy mieszkańców Wrocławia z różnych epok. Każde z opowiadań ukazuje inne spojrzenie na miasto, pełne tęsknoty za tym, co utracone, oraz nadziei na to, co jeszcze może przynieść przyszłość.

Pozdrowienia z Wrocławia – Monika Kowalska
„Pozdrowienia z Wrocławia” to książka, w której Monika Kowalska opowiada o codziennym życiu mieszkańców miasta. Bohaterowie jej opowiadań doświadczają radości, smutków i wyzwań, jakie niesie ze sobą życie w wielokulturowym Wrocławiu, pełnym sprzeczności i emocji.

Powrót do Lwowa – Monika Kowalska
„Powrót do Lwowa” to opowieść o ludziach, którzy po latach wracają do swoich korzeni. Monika Kowalska przedstawia losy bohaterów, którzy starają się odnaleźć dawne więzi i zrozumieć, jak wojenne doświadczenia wpłynęły na ich życie. To historia o poszukiwaniu tożsamości i pogodzeniu się z przeszłością.

„Warkot” – Jarosław Rybski

„Warkot” to kryminał osadzony w realiach Wrocławia lat 50. XX wieku. Seria tajemniczych morderstw paraliżuje życie mieszkańców miasta. Jarosław Rybski łączy wątki kryminalne z elementami paranormalnymi, tworząc intrygującą opowieść o mrocznych zakamarkach powojennego Wrocławia.

„Gdzie mól i rdza” – Paweł Pollak

„Gdzie mól i rdza” to klasyczny kryminał, w którym miastem wstrząsa seria tajemniczych morderstw seniorów. Paweł Pollak przedstawia pełne napięcia śledztwo, prowadzące do nieoczywistego rozwiązania, ukazując Wrocław jako tło dla zbrodni i intryg.

„Chodź ze mną” – Konrad Możdżeń

„Chodź ze mną” to debiutancka powieść Konrada Możdżenia, w której główny bohater zmaga się ze złem przenikającym umysł i duszę, prowadzącym do szaleństwa. Książka osadzona we Wrocławiu łączy elementy horroru z psychologiczną głębią, tworząc przerażająco dobrą historię.

„Garnitur na słupie” – Aneta Wybieralska

„Garnitur na słupie” to komedia kryminalna, która w przewrotny sposób igra z czytelnikiem i bawi się konwencją. Aneta Wybieralska przedstawia historię napisaną z przymrużeniem oka, idealną dla tych, którzy lubią opowieści nie do końca na serio.

„Saga Dwa miasta” – Monika Kowalska

„Saga Dwa miasta” to opowieść o lwowskiej rodzinie przesiedleńców, która przybywa do powojennego Wrocławia. Wśród zgliszczy Festung Breslau muszą poukładać swoje życie na nowo. Historia przepełniona jest smutkiem i tęsknotą, jej bohaterowie noszą w sobie ślady wojennej traumy, ale także nadzieję i niezłomną wolę życia.

„Splątanie” – Maciej Lewandowski

„Splątanie” to powieść, której akcja przenosi nas do mniej popularnej dzielnicy Wrocławia – Leśnicy. Zdegradowany policjant Jakub Kempner trafia do leśnickiego komisariatu, gdzie seria dziwnych wydarzeń rozpoczyna się od sprawy, która miała być rutynowym samobójstwem, a okazuje się czymś o wiele bardziej skomplikowanym.

„Poczet dziwów miejskich” – Krzysztof Piskorski

„Poczet dziwów miejskich” to książka z gatunku szalonej fantastyki, w której autor przedstawia Wrocław pełen niezwykłych stworzeń, takich jak płytniki, bankomatony czy bazyliszki. Bohaterowie, posiadający zdolność dostrzegania tych dziwoludów, przeżywają liczne przygody w alternatywnej rzeczywistości miasta.

„Zaraza” – Jerzy Ambroziewicz

„Zaraza” to fabularyzowany reportaż o epidemii czarnej ospy, która wybuchła we Wrocławiu w 1963 roku. Autor przedstawia klaustrofobiczną atmosferę zamkniętego miasta, w którym nocami kursują karetki, a po chorych przychodzą lekarze w kombinezonach, zamykając ich w naprędce tworzonych izolatoriach. Książka stanowi nie tylko historię epidemii, ale także studium psychologiczne wrocławskiej społeczności w obliczu zagrożenia.

„Dzieci z Wilczego Kąta” – Wacław Grabkowski

„Dzieci z Wilczego Kąta” to powieść, której akcja dzieje się w Wilczym Kącie, czyli w pobliżu Niskich Łąk, nad Odrą i Oławą. Mali bohaterowie, pochodzący z różnych stron świata lub urodzeni w powojennym Wrocławiu, bawią się i spędzają wspólnie czas, tworząc barwną mozaikę powojennego miasta.

„Wrocław jakiego nie znacie” – Wojciech Chądzyński

„Wrocław jakiego nie znacie” to książka, która zabiera czytelnika w niesamowitą podróż po Wrocławiu. Autor snuje ciekawe opowieści związane z różnymi realnymi miejscami w mieście, wzbogacając je o legendy, ciekawostki oraz historyczne fakty.

„Śmierć we Wrocławiu” – Vlastimil Vondruška

„Śmierć we Wrocławiu” to kryminał historyczny, w którym wysłannik czeskiego króla znika w tajemniczych okolicznościach we Wrocławiu. Prokurator królewski Oldřich wraz z żoną Ludmiłą i giermkiem Otą prowadzą śledztwo w XIII-wiecznym mieście, pełnym intryg i niebezpieczeństw.

„Wrocławskie dekady. Miasto jak Feniks” – Beata Maciejewska

„Wrocławskie dekady. Miasto jak Feniks” to książka, która przedstawia historię Wrocławia od czasów powojennych do współczesności. Autorka ukazuje, jak miasto podnosiło się z ruin, przechodząc przez kolejne dekady przemian społecznych, politycznych i kulturalnych.

„Wrocłownik” – Aleksandra Górak

„Wrocłownik” to ilustrowana książka dla dzieci, która wprowadza najmłodszych czytelników w świat Wrocławia. Zawiera legendy, ciekawostki oraz biografie znanych osób związanych z miastem, zachęcając do odkrywania jego tajemnic.

„Warkot” – Jarosław Rybski

„Warkot” to kryminał osadzony w realiach Wrocławia lat 50. XX wieku. Seria tajemniczych morderstw paraliżuje życie mieszkańców miasta. Jarosław Rybski łączy wątki kryminalne z elementami paranormalnymi, tworząc intrygującą opowieść o mrocznych zakamarkach powojennego Wrocławia.

„Gdzie mól i rdza” – Paweł Pollak

„Gdzie mól i rdza” to klasyczny kryminał, w którym miastem wstrząsa seria tajemniczych morderstw seniorów. Paweł Pollak przedstawia pełne napięcia śledztwo, prowadzące do nieoczywistego rozwiązania, ukazując Wrocław jako tło dla zbrodni i intryg.

„Chodź ze mną” – Konrad Możdżeń

„Chodź ze mną” to debiutancka powieść Konrada Możdżenia, w której główny bohater zmaga się ze złem przenikającym umysł i duszę, prowadzącym do szaleństwa. Książka osadzona we Wrocławiu łączy elementy horroru z psychologiczną głębią, tworząc przerażająco dobrą historię.

„Garnitur na słupie” – Aneta Wybieralska

„Garnitur na słupie” to komedia kryminalna, która w przewrotny sposób igra z czytelnikiem i bawi się konwencją. Aneta Wybieralska przedstawia historię napisaną z przymrużeniem oka, idealną dla tych, którzy lubią opowieści nie do końca na serio.

„Saga Dwa miasta” – Monika Kowalska

„Saga Dwa miasta” to opowieść o lwowskiej rodzinie przesiedleńców, która przybywa do powojennego Wrocławia. Wśród zgliszczy Festung Breslau muszą poukładać swoje życie na nowo. Historia przepełniona jest smutkiem i tęsknotą, jej bohaterowie noszą w sobie ślady wojennej traumy, ale także nadzieję i niezłomną wolę życia.

„Splątanie” – Maciej Lewandowski

„Splątanie” to powieść, której akcja przenosi nas do mniej popularnej dzielnicy Wrocławia – Leśnicy. Zdegradowany policjant Jakub Kempner trafia do leśnickiego komisariatu, gdzie seria dziwnych wydarzeń rozpoczyna się od sprawy, która miała być rutynowym samobójstwem, a okazuje się czymś o wiele bardziej skomplikowanym.

„Poczet dziwów miejskich” – Krzysztof Piskorski

„Poczet dziwów miejskich” to książka z gatunku szalonej fantastyki, w której autor przedstawia Wrocław pełen niezwykłych stworzeń, takich jak płytniki, bankomatony czy bazyliszki. Bohaterowie, posiadający zdolność dostrzegania tych dziwoludów, przeżywają liczne przygody w alternatywnej rzeczywistości miasta.

„Zaraza” – Jerzy Ambroziewicz

Zaraza” to fabularyzowany reportaż o epidemii czarnej ospy, która wybuchła we Wrocławiu w 1963 roku. Autor przedstawia klaustrofobiczną atmosferę zamkniętego miasta, w którym nocami kursują karetki, a po chorych przychodzą lekarze w kombinezonach, zamykając ich w naprędce tworzonych izolatoriach. Książka stanowi nie tylko historię epidemii, ale także studium psychologiczne wrocławskiej społeczności w obliczu zagrożenia.

Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego – Michał Karczmarek
Przewodnik Karczmarka jest dedykowany fanom cyklu Marka Krajewskiego o Eberhardzie Mocku, komisarzu przedwojennej policji w Breslau. Autor przeprowadza czytelnika przez Wrocław oczami literackiego bohatera, podkreślając miejsca, które stanowiły tło dla wielu scen z powieści Krajewskiego. To ciekawa forma połączenia literatury z realiami historycznymi miasta, pozwalająca zobaczyć Wrocław z innej perspektywy.