To jedyna tego rodzaju okazja, aby zapoznać się ze skarbami archikatedry wrocławskiej. Wystawa „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, która będzie dostępna w dniach od 13 czerwca do 24 września 2017 roku jest zdecydowanie warta zobaczenia!

Wystawa „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” to pierwsza tak bogata ekspozycja zabytków złotnictwa sakralnego, które zostały wypożyczone z katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Skarbiec w tej właśnie świątyni posiada jedne z największych zasobów dawnego złotnictwa sakralnego w naszym kraju, a także w Europie.

Co możemy zobaczyć na wystawie?

Eksponaty w kolekcji praktycznie w całości ocalały podczas wojennej zawieruchy. Co więcej, została ona uzupełniona również o dodatkowe przedmioty, które były ewakuowane z licznych kościołów w okolicy. W ten sposób powstał niecodzienny zbiór, który zawiera wyroby złotnicze od czasów gotyku aż do najnowszych wyrobów z poprzedniego stulecia. Na wystawie „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” będziemy mogli zobaczyć między innymi monstrancje, relikwiarze, pastorały, kadzielnice, kielichy, figury, lampy wieczne. Ponadto wśród eksponatów znajdują się ceremonialne stroje liturgiczne oraz inne akcesoria, między innymi obuwie, rękawiczki.

Najciekawsze eksponaty wystawy

Jednym z najważniejszych elementów wystawy będzie pełnowymiarowa rekonstrukcja srebrnego ołtarza głównego katedry pochodzącego z 1591 roku. Ołtarz ten był nieznany mieszkańcom Wrocławia od końca II wojny światowej, ponieważ przed oblężeniem miasta dokonano jego demontażu. Będziemy mogli zobaczyć też inne słynne relikwiarze św. Jana Chrzciciela dzieło Caspara Pfistera z 1611 roku z przedstawieniem głowy św. Jana na misie czy relikwiarz ręki świętego Oswalda Rothe z roku 1512. Na uwagę zasługuje też kielich fundacji kanonika Johannesa Hoffmanna z 1501 roku.

Wystawa „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”

Muzeum Narodowe We Wrocławiu

Wrocław — Pl. Powstańców Warszawy 5PL

Cena biletów: 15 złotych