Wysokie budynki, wieżowce mieszkalne i biurowce są wizytówką Stanów Zjednoczonych. Wiele osób myśląc Nowy Jork widzi oczyma wyobraźni wieżowce, z których widok na panoramę miasta jest zadziwiający i zapiera dech w piersiach. Nie trzeba jednak jechać do USA, żeby podziwiać tak piękne widoki. Wystarczy wybrać się do Wrocławia!

Sky Tower

Panoramę Wrocławia, przepiękny Ostrów Tumski, liczne parki, wysepki na Odrze i jej dopływach oraz kanałach, a także mosty, których we Wrocławiu jest naprawdę dużo – można oglądać ze Sky Tower.

Sky Tower jest najwyższym w Polsce budynkiem i to w dwóch kategoriach: wysokość do całkowita, do dachu oraz wysokość do najwyższego piętra. Sky Tower, którego „wzrost” całkowity wynosi aż 215 m!

Budowa Sky Tower była nie lada wyzwaniem. Pierwsze prace rozpoczęły się w grudniu 2007 r. a ukończono w maju 2012 r. W wieżowcu znajduje się łącznie 52 kondygnacji. Pod kątem architektonicznym Sky Tower składa się z trzech budynków, zwanych B1, B2 oraz B3. Budynek B1  jest czterokondygnacyjny, w którym mieszczą się obiekty handlowe i usługowe. Budynek B2 to charakterystyczny, 51-kondygnacyjny wieżowiec, królujący nad miastem. W tej części znajdują się biura, a na wyższych piętrach – apartamenty, a na samym szczycie umieszczona została klatka meteorologiczna oraz taras widokowy. Ostatni z budynków, B3, to miejsce, gdzie znajdują się apartamenty oraz biura.

Taras widokowy

Na 49 piętrze tego kolosa znajduje się najwyższy w Polsce, umieszczony na budowli, taras widokowy w Polsce. Przeszklona przestrzeń pozwala podziwiać panoramę całego Wrocławia. Warto wiedzieć, że początkowo taras ten nie był dostępny dla wszystkich. Możliwość podziwiania widoków Wrocławia z góry stała się możliwa dopiero na początku 2014 r.

Wątpliwości wokół Sky Tower

Tak wysoki budynek, który powstał w centrum pięknego, pełnego historycznych budynków miasta wzbudzał od początku liczne kontrowersje. Najczęściej zarzucano, że taki kolos zupełnie nie pasuje do dotychczasowej architektury miasta. Budowa Sky Tower spowodowała, że pojawiające się plany odtworzenia historycznej ul. Kruczej stało się niemożliwe.

Kilka ciekawostek

O kompleksie budynków wchodzących w skąd Sky Tower mówi się, że są to: podest (budynek B1, z galerią handlową), wieża (najwyższy z budynków) oraz żagiel (w którym znajdują się apartamenty. Wszystkie wymienione budynki mieszczą w sobie aż 236 apartamentów, a jeden z nich o powierzchni prawie 300 m², znajduje się w pierwszej trójce najwyżej położonych apartamentów w Europie!

SKy Tower dostarcza również mieszkańcom sporo atrakcji, co roku w budynku organizowany jest bieg na Sky Tower. Uczestnicy biegu rozpoczynają wyścig z poziomu ulicy, pędząc co sił w nogach po schodach aż na 49 piętro. To właśnie na tarasie widokowym znajduje się meta tego niecodziennego wyścigu! Śmiałkowie mają do pokonania w sumie 1142 schody! Wyczyn ten wymaga na pewno nie lada kondycji! Dla turystów, mieszkańców oraz pracowników biur w budynku zainstalowane zostały oczywiście windy, które ułatwiają codzienne przemieszczanie się po tym kolosie!