Historia Ogrodu Japońskiego sięga początku XX w. Został on założony przez hrabiego Fritza von Hochberga w latach 1909-1913. Park znajduje się w centrum Wrocławia, w obecnym parku Szczytnickim.
Dlaczego Ogród Japoński?
Swoją nazwę, ten urokliwy i wyjątkowy park znajdujący się w centrum miasta nieopodal wrocławskiego zoo, nosi właściwie od chwili jego założenia. Został on stworzony po to, aby można go było zaprezentować na odbywającej się w 1913 r. Wystawie Ogrodniczej, będącej częścią Wystawy Stulecia. Hrabia Fritz von Hochberg znany był ze swojego zamiłowania do orientalnych kultur, szczególnie kultury japońskiej, dlatego też wrocławski ogród nie był jedynym orientalnym projektem hrabiego. W posiadłościach hrabiego znalazły się również ogrody japoński i chiński w Iłowej, a także palmiarnia w Lubiechowie. Pierwotny projekt wrocławskiego ogrodu powstał dzięki wsparciu i pomocy mistrza japońskiego Mankichi Arai.
Historia Ogrodu
Koniec Wystawy to nie koniec ogrodu rodem z kraju Kwitnącej Wiśni. Co prawda, po wystawie część eksponatów, które zostały wypożyczone została usunięta z ogrodu, jednak sama orientalna koncepcja i roślinność pozostały w nienaruszonej formie. Koniec XX w. to czas, w którym podjęto działania, mające na celu renowację dotychczasowego ogrodu. W działania te zaangażowano prof. Ikui Nishikawę z Tokio, który uczestniczył aktywnie w opracowywaniu planów odnowienia ogrodu. W prace renowacyjne zaangażowała się również ambasada japońska oraz ogrodnicy z Wrocławia oraz Nagoi. Odpowiedzialność i nadzór nad prowadzonymi pracami objął Yoshiki Takamura.
Powódź stulecia
Wrocławianom nie dane było długo cieszyć się nową odsłoną ogrodu. Tuż po zakończonym remoncie Odra wystąpiła z brzegów, a cała Polska zmagała się z powodzią stulecia. Okres ten był szczególnie ciężki dla Ogrodu Japońskiego, który przez ponad trzy tygodnie znajdował się pod wodą. Wielka woda wyrządziła w ogrodzie na tyle dużo szkód, że niezbędna okazała się następna renowacja. W obecnym kształcie Ogród Japoński podziwiać można od roku 1999.
Unikat na skalę europejską
Obecnie Ogród Japoński jest jednym z miejsc na mapie turystycznej Wrocławia. O jego unikalnym charakterze mówi się w skali europejskiej. O wyjątkowości tego miejsca nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz odwiedził wrocławski ogród. Po przejściu przez Bramę Główną, zwaną Sukiya-mon, przenosimy się do zupełnie innego świata. Kompozycja ogrodu została przygotowana we współpracy z japońskimi specjalistami, dzięki czemu spacer po Ogrodzie Japońskim prezentuje nam cztery typy ogrodów występujących w Japonii. Są to: ogród publiczny, ogród wodny, ogród nawiązujący do ceremonii picia herbaty, a także ogrodu kamienistej plaży. Przechodząc przez główną bramę, wędrujemy po poszczególnych typach ogrodów, podziwiając charakterystyczną dla kraju Kwitnącej Wiśni roślinność, połączonej z wodą oraz budowlami o japońskim charakterze. W ogrodzie umieszczone zostały również liczne kamienne dekoracje, podkreślające orientalny styl ogrodu.