Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Wrocław to nie tylko centrum wydarzeń kulturalnych związanych ze współczesnymi gwiazdami. Stolica Dolnego Śląska to również miejsce, w którym podkreśla się współpracę między ludźmi oraz równe traktowanie obywatela bez względu na jego rasę, wyznanie, wiek czy też inne warunki.

Dzielnica kilku wyznań

Mówiąc dzielnica mamy na myśli obszar, który zaakceptowany jest w systemie prawno – urbanistycznym. We Wrocławiu znajduje się jednak taki obszar, który nazywany jest dzielnicą, jednak jej istnienie nigdy nie zostało zatwierdzone w prawie. Mowa o Dzielnicy Czterech Wyznań, Czterech Świątyń lub też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, które ma za zadanie pokazać, że nawet różnorodne wyznania mają szansę współpracować ze sobą na równych warunkach. Podkreśleniem tego faktu jest Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, do której należą poszczególni przedstawiciele różnych wyznań.

 

Cztery Świątynie

Tą wspaniałą dzielnicę, która składa hołd wyznaniom religijnym, znajdziecie pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, Św.Mikołaja, Pawła Włodkowica, św.Antoniego. Oficjalna nazwa tego miejsca funkcjonuje tutaj zaledwie od 24 lat. Warto dodać, że w tym właśnie historycznym miejscu, gdzie 4 wyznania nawiązały ze sobą wzajemną współpracę znajdują się przepiękne i majestatyczne zabytki architektury sakralnej. Należą do nich cztery świątynie w których do dzisiaj ludzie wznoszą swoje modły. Mianowicie chodzi tutaj o synagogę pod Białym Bocianem, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Wrocław uznał, że jest to na tyle wspaniałe miejsce, że w obecnym czasie Dzielnicę Czterech Świątyń można spotkać na liście formalnie zarejestrowanych zarejestrowanych zabytków.

 

Wydarzenia kulturalne

O wadze i randze tego miejsca stanowi fakt, że bardzo często urządzane są tu najróżniejszego rodzaju wydarzenia oraz imprezy kulturalne. Włodarze i przedstawiciele tych 4 wyznań chcą postawić na promocję każdej wiary. Nie są to jednak osobne imprezy, które chwalą wyznania prawosławne, żydowskie lub też chrześcijańskie. Chodzi tutaj o pokazanie tej wspólnej jedności, która pomimo innej wiary potrafi jednak łączyć. W szczególności synagoga jest miejscem, gdzie urządzana jest impreza “Lato w synagodze Pod Białym Bocianem”, która co roku cieszy się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem.

 

Chwila zadumy

Jeżeli tylko będziecie w tej okolicy, to koniecznie musicie pojawić się w Dzielnicy, gdzie również znajduje się wiele kawiarni, pubów, klubów muzycznych. W tym miejscu gromadzi się wielu mieszkańców miasta, którzy zgodnie twierdzą, że ta Dzielnica ma wspaniały i unikalny charakter.