Krakowski hejnał znany jest chyba wszystkim. Każdego dnia, w samo południe na wieży kościoła Mariackiego rozbrzmiewa hejnał. Upamiętnia on ważne dla miasta wydarzenie, kiedy to hejnalista oddał życie budząc ze snu mieszkańców przed niespodziewanym najazdem Tatarów. Ale nie każdy ma świadomość, że nie tylko Kraków ma swój hejnał! Hejnał we Wrocławiu może nie jest tak znany i rozpoznawalny, ale dla mieszkańców ma ogromne znaczenie!

Wrocław nie jest gorszy. Może nie jest to tak charakterystyczna wizytówka miasta jak w Krakowie, ale jednak jest! Tradycja nie jest niczym nowym, gdyż wrocławski hejnał grany jest już od ponad 400 lat! Hejnał we wrocławskim ratuszu wybrzmiewa w każdą niedzielę w samo południe. Nie każdy wie, ale w ratuszowej wieży wygrawerowane są inicjały każdego z kolejnych hejnalistów, a pierwszy pamiątkowy grawer pochodzi z roku… 1601! Kolejne, upamiętniające następnych hejnalistów znaki pojawiały się średnio co 20-30 lat.

We Wrocławiu na rynecku…

Obecny hymn Wrocławia powstał w oparciu o 4 pierwsze takty pieśni, powstałej pod koniec XIX w. To, że właśnie ta pieśń została uznana za hejnał miasta to wybór, którego dokonano w latach 50-tych w drodze konkursu. Cały hymn, zarówno jego zapis nutowy, jak też tekst dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Wrocławia, pod adresem http://bip.um.wroc.pl/artykuly/214/hejnal-wroclawia . Co więcej, można tam również wysłuchać hejnału.

Hejnalista

Ciekawostką jest fakt, że hejnalista we Wrocławiu to nie tylko praca, lecz zaszczyt. Obecnie hejnalistą jest p. Tadeusz Nestorowicz, który rozpoczął swoją przygodę z hejnałem w roku 1979. W każdą niedzielę, tuż przed południem, hejnalista wspina się po prawie 300 stopniach na ratuszową wieżę po to, aby mógł z niej wybrzmieć trwający zaledwie chwilę utwór.

Kiedy można usłyszeć wrocławski hejnał?

Oczywiście w każdą niedzielę, chociaż jest on grany także w ważnych dla miasta dniach. Jest sposobem na upamiętnienie wyjątkowych gości, którzy odwiedzili miasto. Wśród nich znalazł się nasz papież, Jan Paweł II, a także były prezydent Lech Wałęsa oraz Dlajlama.