Coraz częściej słyszy się o tym, że jakość żywności jest coraz gorsza.  Wiele osób zastanawia się gdzie kupować warzywa, owoce, mięso czy jajka, aby były to produkty naturalne, do produkcji których nie wykorzystano zbyt wielu środków chemicznych?

Zdrowe odżywianie zyskuje w ostatnim czasie coraz większe znaczenie. Ludzie coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na to co jedzą. To, że chipsy czy słodycze nie należą do najzdrowszych to wie chyba każdy. Ale o tym, że nie wszystkie warzywa i owoce mają faktycznie wartości odżywcze ważne dla organizmu – to już nie każdy ma świadomość. Gdzie kupować warzywa i owoce, aby kupować produkty najwyższej jakości i faktycznie zdrowe?

Ekobazar

Coraz większą popularność zyskują tzw. ekobazary. Są to miejsca, w których kupić można warzywa, owoce, ale i inne zdrowe produkty, do wytworzenia których nie używano środków chemicznych, w tym nawozów.  Wśród głównych idei przyświecających uruchomieniu ekobazarów wskazać można stworzenie miejsca, w którym możliwe będzie sprzedawanie towarów ekologicznych, posiadających niezbędne certyfikaty. Szacuje się, że w ten sposób propagowany jest zdrowy tryb życia wśród społeczeństwa. Co ważne, w takim miejscu swoje produkty oferują tu głównie mali producenci oraz gospodarstwa rolna, dzięki czemu wspierana jest lokalna sprzedaż.

Certyfikat ekologiczny

Jest to specjalny certyfikat, który uzyskuje każdy, kto chce, aby jego produkty zostały uznane za produkt ekologiczny. Potwierdza on, że produkt, który kupujemy spełnia normy przewidziane przez Unię Europejską by mógł zostać zaklasyfikowany jako żywność ekologiczna. Co to znaczy dla nas, kupujących? To, że certyfikat daje gwarancję, że żywność została wyprodukowana w sposób naturalny. Gospodarstwo lub producent, aby uzyskać certyfikat musi bowiem spełnić bardzo restrykcyjne i rygorystyczne zasady.

Ekobazar we Wrocławiu

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mają możliwość, aby zakupić produkty oznaczone certyfikatem w każdą sobotę między godziną 8 a 15. W Browarze Mieszczańskim, przy ul. Hubskiej 44-48. Ci, którzy nie mogą przyjść osobiście na zakupy w sobotę, mogą skorzystać ze strony internetowej bazaru, https://sklep.bio-garden.pl/ i zrobić zakupy przez Internet.