Wrocław jest miastem, do którego chętnie przyjeżdżają młodzi ludzie studiować. W mieście funkcjonuje wiele uczelni wyższych, państwowych oraz prywatnych. Jedną z nich jest Politechnika Wrocławska. Dlaczego akurat o niej wspominamy? Ponieważ nieopodal Kampusu Głównego znajduje się niecodzienny środek lokomocji.

Wrocławska kolejka gondolowa

Pierwotne plany budowy kolejki łączącej oba brzegi Odry pojawiły się w roku 2011, jednak realizacja planu wykonana została dopiero później. Gotowa kolej uruchomiona została 1 października 2013 r. Nowy rok akademicki przyniósł pracownikom i studentom Politechniki Wrocławskiej zdecydowane udogodnienie komunikacyjne. Pomysłodawcą nazwy kolejki był jeden ze studentów mechatroniki Politechniki Wrocławskiej. Kolej gondolowa wykonana została przez Doppelmayr Garaventa Group.

Trochę techniki

Kolejka zwana Polinką posiada tylko dwie stacje. Jedna z nich mieści się przy głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej, która znajduje się przy nabrzeżu Stanisława Wyspiańskiego. Druga ze stacji znajduje się po drugiej stronie Odry, przy Geocentrum na ul. Grobli. Długość linii kolejki gondolowej wynosi 373 m, a czas przejazdu nad Odrą wynosi ok. 2 minut! Polinka, to dwa wagoniki, kursujące równolegle do siebie. Każdy z wagoników może pomieścić jednocześnie maksymalnie 15 osób. Tym samym, w ciągu godziny ten niewielki „skład” może pomóc w przemieszczeniu się na drugi brzeg rzeki aż około 370 osobom.

Polinka – nie tylko dla pracowników i studentów Politechniki

Wrocławska kolejka gondolowa nad Odrą nie służy wyłącznie pracownikom i studentom Politechniki, lecz stała się jedną z atrakcji turystycznych miasta. Obecnie przejazd nad Odrą możliwy jest w zasadzie dla każdego, oczywiście po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Opłaty te nie są duże, więc kolejka cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Atrakcja turystyczna

Już sam fakt dość szybkiego „przelotu” nad Odrą jest wystarczającym powodem, dla którego turyści często decydują się na niecodzienną przeprawę pomiędzy brzegami rzeki. Jednak w trakcie „podróży” można oglądać niezwykłe, wrocławskie widoki! Z gondoli kolejki rozciągają się widoki na Most Grunwaldzki oraz dom na wodzie. Dla wprawnego oka w oddali dostrzec można również panoramę Ostrowa Tumskiego, kolejnego bardzo chętnie odwiedzanego przez turystów zakątka Wrocławia. To tyle? Oczywiście, że nie! Podróżując Polinką można podziwiać również bulwar Politechniki, a także nieco odleglejszą wieżę ciśnień. Poza widokowymi walorami przejazdu warto dodać, że skorzystanie z wrocławskiej kolejki gondolowej może zdecydowanie skrócić trasę spaceru z dworca kolejowego lub autobusowego do zoo. Dla zainteresowanych dodamy, że korzystać z kolejki można każdego dnia, przy czym w weekendy, kolejka kursuje nieco krócej. Nie ma też co szukać stałego i sztywnego rozkładu jazdy kolejki, ponieważ kursuje ona zgodnie z potrzebami.