Wrocław ma wiele mostów, ale ten jest jedyny w swoim rodzaju – Most Milenijny, który nazywany jest też Mostem Tysiąclecia, jest jednym z ostatnich wybudowanych w mieście mostów. Co warto o nim wiedzieć?

 

Most Milenijny robi wrażenie – zarówno wtedy, gdy jedzie się po nim samochodem, jak i wtedy, gdy patrzy się na niego z oddali. Chociaż brakuje mu dużo do słynnego Golden Bridge z San Francisco, to jednak także zasługuje na uwagę.

 

Jest to drogowy most typu wantowego, czyli most podwieszany, który rozciąga się na długości prawie kilometra nad Odrą. Łączy ze sobą dwa osiedla, a mianowicie Popowice i Osobowice i wchodzi w skład obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia. Jest również fragmentem drogi krajowej nr 5 oraz trasy europejskiej E261.

 

Historia Mostu Milenijnego we Wrocławiu

Projektantem mostu został Piotr Wanecki, a projektantem wiodącym Marek Jagiełło. Ze względu na długość mostu zastosowano specjalną konstrukcję wantową, czyli podwieszaną. Jest ona podparta na dwóch pylonach o wysokości 50 metrów mających kształt litery H.

 

Most Milenijny został oddany do użytku 29 października 2004 roku i od tego czasu służy mieszkańcom Wrocławia oraz innych miejscowości w Polsce i za granicą, pozwalając na łatwiejszy przejazd, bez konieczności przedzierania się przez zatłoczone centrum miasta.

 

Przez most prowadzą dwie dwupasmowe jezdnie. Znajdują się na nim również drogi rowerowe oraz chodniki. Z mostu korzystają również autobusy miejskie.

 

Dane techniczne na temat Mostu Milenijnego:

  • długość całkowita z wiaduktami – 923,5 metra
  • długość właściwej części mostu nad rzeką – 289 metrów
  • długość przęsła nurtowego, w tym przypadku przęsła o największej rozpiętości – 153,0 metrów
  • wysokość pylonów – 50 metrów
  • szerokość – 25,12 metrów
  • masa – ok. 103 Gg (103 tysięcy ton)

 

Co ciekawe, w bezpośrednim sąsiedztwie mostu, a dokładnie na nasypie znajdującym się na północnym brzegu, po stronie osiedla Osobowice, zaznaczono przebieg 17. południka długości geograficznej wschodniej. Znajdziemy przy nim również ciekawy drogowskaz pokazujący odległości do różnych oddalonych punktów na mapie świata, między innymi na Biegun Północny, do Rzymu czy do Warszawy.