Jedną z największych atrakcji turystycznych w rejonie Gór Sowich jest twierdza górska Srebrna Góra. Twierdza została zbudowana na wysokości 600 m n. p. m. w latach 1765-1777. Obecnie jest jednym z największych tego typu obiektów na terenie całej Europy. Warto wybrać się na wycieczkę do Srebrnej Góry, położonej zaledwie 80 kilometrów od Wrocławia… 

Srebrna Góra kilka słów o historii twierdzy

Budowę twierdzy rozpoczęto w roku 1765. Rozkaz jej budowy wydał król pruski Fryderyk II Wielki. Plany budowy twierdzy sporządził Wilhelm Regeler. Wzniesiono ją, aby broniła zdobytego przez Prusy Śląska. Już w XVIII wieku uznana została za jedną z najbardziej nowoczesnych europejskich twierdz. Składała się z ośmiu fortów nazwanych Dojonami oraz budowli o charakterze pomocniczym. Przy budowie tego olbrzymiego kompleksu pracowało cztery tysiące robotników przybyłych z Czech i zachodniej części Niemiec. Przy pracach budowlanych i transporcie pracowali także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zostali do tych prac zmuszeni w odróżnieniu od robotników czeskich i niemieckich. Tak naprawdę twierdza była przydatna tylko jeden raz: podczas wojen napoleońskich. Dnia 28 czerwca 1807 roku rozpoczęło się oblężenie srebrnogórskiej twierdzy. Twierdza nie poddała się oblegającym ją wojskom cesarza Napoleona. Oblężenie zakończyło się wraz z chwilą podpisania w traktatu pokojowego w Tylży. Traktat został podpisany 9 lipca 1807 roku. Sześćdziesiąt lat później twierdza przestała mieć znaczenie, jako obiekt militarny.

Twierdza Srebrna Góra w czasach nam współczesnych

Dzisiaj ta monumentalna twierdza robi ogromne wrażenie na zwiedzających ją turystach. Pewnej dawki adrenaliny dostarczają opowieści o śmiałkach, którzy zapuścili się w korytarze twierdzy i nigdy z nich nie wyszli. Czy opowieści te są prawdziwe nie wiadomo, jedno jest pewne: twierdzę Srebrna Góra można zwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika. Na przyjęcie turystów twierdza jest przygotowana celująco. Turyści są oprowadzani przez przewodnika w stroju z epoki napoleońskiej. Wiele czasu poświęcono, aby zrekonstruować Infanterie- Regiment von Alvensleben. Dzisiaj turyści zwiedzający srebrnogórską twierdzę mogą wziąć udział z żołnierzami tego zrekonstruowanego regimentu. Inne atrakcje czekające na turystów w twierdzy to między innymi salwy armatnie, strzelanie z karabinów skałkowych. Twierdzę można zwiedzać także nocą. Udostępniona została do zwiedzania również podziemna część twierdzy. Panuje w niej temperatura około 10 stopni Celsjusza, a więc wybierając się na zwiedzanie Srebrnej Góry nawet w największe letnie upały warto zabrać ze sobą okrycie wierzchnie. Latem turyści, którzy chcą zwiedzić twierdzę mogą dojechać do niej z Przełęczy Srebrnogórskiej kolejką Fort Fan Express. Przejście pieszo z przełęczy zajmuje około 15 minut. Korona twierdzy to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego pasma Sudetów.

Twierdza Srebrna Góra jest jednym z najbardziej ciekawych obiektów militarnych nie tylko na terenie Polski, ale także Europy. Budowana przez dwanaście lat za sumę 1 700 000 talarów nawet raz nie została zdobyta.

Autor: sowiagrapa.pl