Hala Ludowa we Wrocławiu jest perełką architektoniczną samą w sobie, ale warto odwiedzić ją nie tylko z tego powodu. Dostępna jest tutaj też Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa – wyjątkowa makieta dawnego Lwowa, która prezentuje jego widok w drugiej połowie XVIII wieku.

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa jest własnością Ossolineum od 2006 roku. Autorem tego niezwykłego eksponatu jest Janusz Witwicki, ale przygotowało ją razem z nim przeszło 20 osób. Makieta ma wymiary 4 metry na 3,6 metra i wykonana jest w skali 1:200. Została stworzona w latach 1929-1946.

Dzieje Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa

Na makiecie dawnego Lwowa możemy zobaczyć różnorodne budowle i ulice prowadzące przez to miasto, znajdujące się w obrębie murów obronnych. Panorama została przygotowana z naciskiem na najdrobniejsze szczegóły. Do jej wykonania wykorzystano między innymi takie materiały jak brystol, blacha miedziana, ołów, drut. Efekt patyny na dachach uzyskano poprzez użycie farb i specjalnych kwasów.

Panorama tworzona była w Lwowie, dokładnie przy ulicy Ormiańskiej 23, nawet w latach wojennych, chociaż brakowało wówczas wystarczających środków na jej wykonanie w całości. Także jej twórca w 1943 roku został aresztowany, ale za sprawą dużej łapówki został zwolniony.

Po zakończeniu działań wojennych Janusz Witwicki chciał przewieźć ją do kraju, do czego potrzebna była zgoda władz sowieckich. Na trzy dni przed ustalonym terminem Witwicki został brutalnie zamordowany w niewyjaśnionych do dnia dzisiejszego okolicznościach. Grób twórcy wspaniałej panoramy znajdującej się aktualnie we Wrocławiu znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Nie ma jednak pewności co do tego, czy w grobie znajdują się szczątki Witwickiego.

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa – zwiedzanie

Panorama eksponowana jest w Hali Stulecia. Ceny biletów wynoszą 8-10 złotych. Możemy również zakupić bilety łączone, które pozwalają na zobaczenie Centrum Poznawczego Hali Stulecia, zwiedzanie Hali Stulecia oraz uczestnictwo w pokazie videomappingu.

Godziny otwarcia:
• sezon letni od kwietnia do października: poniedziałek – piątek: 9:00 – 17:00, sobota – niedziela: 9:00 – 18:00
• sezon zimowy od listopada do marca: poniedziałek – piątek: 9:00 – 17:00, sobota – niedziela: 9:00 – 17:00