Jednym z najbardziej niezwykłych pomników Wrocławia jest Pomnik Anonimowego Przechodnia, który nazywany jest również Przejściem. Możemy zobaczyć go po obu stronach ulicy Świdnickiej w miejscu, w którym krzyżuje się ona z ulicą Piłsudskiego.

Pomnik Anonimowego Przechodnia składać się z 14 odlanych w brązie postaci ludzkich o naturalnej wielkości. Pierwowzorem do jego stworzenia była gipsowa instalacja nazywająca się Przejście, która została stworzona w 1977 roku przez Jerzego Kalinę. Została ustawiona w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej i Mazowieckiej, ale niedługo potem ją zdemontowano i trafiła ona do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Figury te stały się wzorem dla Pomnika Anonimowego Przechodnia.

Nietypowa inicjatywa Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu został odsłonięty w 2005 roku. Autor instalacji nie zmienił jednak swojego pierwotnego projektu, czyli Przejścia. W związku z tym postaci pozostały w ubraniach charakterystycznych dla lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 2011 roku Pomnik Anonimowego Przechodnia trafił na listę 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce magazynu Newsweek. Jako jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie określił je amerykański magazyn Budget Travel. Został też wspomniany na portalu www.boredpanda.com w rankingu najbardziej kreatywnych rzeźb w przestrzeni miejskiej.