Film „Twój Vincent” to pierwsza w historii malarska animacja, która została poświęcona jednemu z najbardziej popularnych malarzy w historii – Vincentowi van Goghowi. Premierę we Wrocławiu zaplanowano na 30 września. Do kin w Polsce „Twój Vincent” trafi 6 października 2017 roku.

 

Światowa premiera animacji miała miejsce już w czerwcu na Festiwalu w Annecy, gdzie film uzyskał nagrodę publiczności. Niedługo potem został on wyświetlony na Międzynarodowym Festiwalu w Szanghaju, gdzie wygrał konkurs filmów animowanych. Amerykańska premiera miała miejsce 22 września w Nowym Jorku. Eksperci wskazują, że film może dostać Oscara!

 

Pierwszy film animowany, który został namalowany

To, co wyróżnia „Twojego Vincenta” na tle innych filmów animowanych, to jego proces produkcji. Jest to pierwszy w historii światowej kinematografii film animowany, który został namalowany odręcznie. Łącznie na film składa się 65 tysięcy klatek i każda z nich została wykonana jak obraz – na płótnie, techniką malarstwa olejnego.

 

Przy tworzeniu filmu brało udział aż 125 malarzy, w tym absolwenci Akademii Sztuk Pięknych oraz wielu wrocławskich artystów. Zastosowano nowoczesną technologię PAWS (Painting Animation Work Station), która potrafi połączyć animację wraz z tradycyjnym malarstwem.

 

W produkcji zagrali też prawdziwi aktorzy, w tym nominowana do Oscara Saoirse Ronan („The Grand Budapest Hotel”, „Pokuta”), czy Jerome Flynn znany z seriali „Gra o tron” i „Ripper Street”. W Vincenta wcielił się Robert Gulaczyk – aktor legnickich i wrocławskich scen.

 

Film powstał w różnych wersjach językowych. W polskiej możemy usłyszeć między innymi Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego.

 

Obrazy z filmu można zobaczyć podczas premiery

20 obrazów, jakie zostały namalowane w trakcie przygotowywania filmu „Twój Vincent”, zaprezentowano podczas wrocławskiej premiery obrazu w sobotę 30 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Powstał również specjalny mural związany z filmem na ścianie kamienicy przy ul. Dąbrowskiego.