Teatry Lalek są w wielu miastach. Jest to doskonałe miejsce dla najmłodszych widzów, którzy dopiero poznają urok przedstawienia teatralnego. Wrocławski Teatr po raz pierwszy przygotował przedstawienie dla najmłodszych widzów w roku 1946!

Początkowo Teatr mieścił się przy ul. Rzeźniczej, dokładnie tam, gdzie dzisiaj swoją siedzibę ma Teatr Współczesny. Założycielami Teatru Lalek we Wrocławiu byli Elżbieta i Zenon Kalinowiczowie. Pierwszy spektakl, “Przygody Gęgorka”, wystawiony został 19 października 1946 r. Przez lata Teatr zmieniał się, rozwijał i co najważniejsze, zyskiwał nowe lalki! Ciekawostką może być fakt, iż realizowane projekty często wykraczają poza ramy klasycznego teatru lalek, łącząc w sobie nie tylko teatr, ale również sztukę wizualną oraz muzykę. Spektakle dla widzów w każdym wieku wystawiane są obecnie głównie w weekendy, na trzech scenach. Poza tym Teatr Lalek dysponuje jeszcze Sceną Letnią, która znajduje się w przylegającym do Teatru Ogrodzie Staromiejskim. Niewątpliwą atrakcją jest mobilna scena plenerowa, czyli tzw. Bajkobus!

Spektakle dla najmłodszych

Ciekawą ofertą są przygotowywane przez wrocławski Teatr Lalek są tzw. spektakle dla najnajów. Są to przedstawienia dedykowane dla dzieci od pół roku do lat pięciu. W procesie tworzenia spektaklu biorą udział nie tylko aktorzy, reżyserowie czy scenografowie, ale także psychologowie i pedagodzy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają teatralny zespół tak, by przedstawienia dostosowane były do potrzeb i możliwości najmłodszych widzów. Dzięki temu każde z realizowanych we Wrocławiu przedstawień wpływa korzystnie i stymulująco na zmysły najmłodszych widzów, jednocześnie pobudzają kreatywność maluchów. Spektakle charakteryzują się otwartą strukturą przedstawienia, dzięki czemu możliwe jest aktywne uczestnictwo. Przejście z pozycji widza w uczestnika spektaklu uczy dzieci odbierać sztukę w sposób aktywny, dzięki czemu odwiedziny w teatrze stają się dla dziecka źródłem radości i doskonałej zabawy.

Child-free, czyli Teatr Lalek dla dorosłych

Teatr Lalek kojarzy się zazwyczaj z dziećmi. Ale we Wrocławiu jest specjalna scena child-free. Spektakle są tu realizowane wieczorami, a repertuar jest przeznaczony dla widzów dorosłych. Jest to swego rodzaju kontynuacja inicjatywy Wiesława Hejny, który przez wiele lat był dyrektorem Teatru.