Odrzańskie wysypy we Wrocławiu mają wiele interesujących zabudowań. Jedną z popularnych wysp w stolicy Dolnego Śląska jest Wyspa Piasek. Znajduje się ona w obrębie starego miasta oraz Śródmiejskiego Węzła Wodnego – Górnego.

 

Wyspy odrzańskie we Wrocławiu to między innymi Wyspa Bielarska, Wyspa Słodowa, Wyspa Daliowa czy Tamka. Zaliczamy do nich również Wyspę Piasek. Z lewym brzegiem Odry i Starym Miastem wyspa jest połączona Mostem Piaskowym, z Ostrowem Tumskim – Mostem Tumskim, a z prawym brzegiem i z Wyspą Młyńską – Mostami Młyńskimi. Oprócz tego na Wyspę Piasek możemy dostać się Kładką Piaskową, która przebiega z Wyspy Piasek na Wyspę Słodową.

 

Nazwa Wyspy Piaskowej

Wyspa Piaskowa, w języku niemieckim Sandinsel i łacinie Insula Arena, swoją nazwę bierze od znajdującego się na niej kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Wezwanie kościoła po łacinie to „Sancta Maria in Arena” i pochodzi od włoskiego kościoła św. Marii zbudowanego w miejscu dawnego cyrku. W okresie starożytnego Rzymu cyrki wysypywano piaskiem, który w języku łacińskim określany jest jako (h)arena.

 

Zatem tłumaczenie arena jako piasek było bardziej popularne i w końcu wyspa została Wyspą Piaskową.

 

Dzieje Wyspy Piaskowej

Już we wczesnym średniowieczu wyspa była przebiegiem szlaku północ-południe. W przeszłości Wyspa Piaskowa znana była głównie z kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Możemy zwiedzać tę zabytkową świątynię także obecnie. Przed kasatą zakonów w 1810 była ona własnością kościelną i dopiero po tym roku weszła pod miejską jurysdykcję.

 

Do czasów wyburzenia wrocławskich fortyfikacji w XIX wieku na rozkaz Napoleona Bonaparte Wyspa Piasek położona była przy Bramie Piaskowej i stanowiła północny wjazd do miasta.

 

Wyspa Piaskowa obecnie

Aktualnie przez Wyspę Piaskową przebiega jedna ulica – św. Jadwigi. Oprócz niego w stronę Ostrowa Tumskiego odchodzi uliczka Najświętszej Marii Panny.

 

Oprócz gmachu wspomnianego kościoła znajdują się tu też jeden z gmachów Biblioteki Uniwersyteckiej, dawny gotycki kościół św. Anny, który był potem przebudowany na szpital, a obecnie jest budynkiem mieszkalnym, barokowa cerkiew prawosławna Świętych Cyryla i Metodego, młyn wodny Maria. Możemy zobaczyć też pomnik kardynała Kominka z cytatem z „Orędzia do biskupów niemieckich”.