Wyspa Piasek jest jedną z wrocławskich wysp położonych na Odrze. Jednym z najbardziej znanych budynków tej wyspy jest Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku.
Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku to klasztorny kościół pokanonicki – aktualnie jest kościołem parafialnym. W łacinie wezwanie kościoła to Sancta Maria in Arena i pochodzi od kościoła św. Marii wzniesionego na miejscu dawnego cyrku („arena”) w Padwie – jednak przyjęło się tłumaczyć „arena” na piasek, którym wysypywano cyrki. Tak powstał kościół na Piasku oraz nazwa Wyspa Piaskowa.
Historia kościoła na Piasku
Pierwotnie na miejscu kościoła na Piasku znajdował się kościół romański z klasztorem. Budowla została wzniesiona w pierwszej połowie XII wieku. Prawdopodobnie po 1150 roku przybyli tam kanonicy regularni. Kościół romański położny był wtedy w miejscu, w którym znajduje się środkowa część nawy głównej i nawy południowej obecnej świątyni. Świątynia dotrwała do XIV wieku.
W XIV wieku na miejscu romańskiej świątyni wzniesiono gotycki kościół. W kolejnych latach był on odbudowywany, także po pożarach, które trawiły go w XVIII wieku. Podczas oblężenia Wrocławia w trakcie II wojny światowej zarówno kościół, jak i klasztor zostały mocno zniszczone. Rozważano zostawienie budynków w formie trwałej ruiny, ale ostatecznie zostały one odbudowane.
Architektura i wyposażenie
Architektura Kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku zaliczana jest do gotyku redukcyjnego. To kościół ceglany, z efektownymi sklepieniami gwiaździstymi.
Większość wyposażenia świątyni uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Możemy zobaczyć w nim między innymi bogato zdobioną kamienną chrzcielnicę z XV wieku, rzeźbione konsole, liczne drewniane ołtarze pochodzące ze zniszczonych kościołów śląskich.
W kaplicy budynku poklasztornego, do której można przejść z południowej nawy kościoła, wystawiona jest ruchoma szopka z wieloma zabawkami, która dostępna jest przez cały rok. Przyciąga ona wielu turystów, a także bardzo podoba się dzieciom, dlatego warto zobaczyć ja podczas swojej wizyty.