Już wkrótce we wrocławskim zoo prawdziwa gratka dla miłośników podwodnego świata. Powstaje tam bowiem Odrarium, które ukazywać ma bogactwo fauny rzeki Odra.

Przez przeszklone ściany basenów będzie można podziwiać około 30 gatunków ryb oraz podobną liczbę typowych dla Odry roślin. Podglądać będziemy mogli takie gatunki ryb, jak pstrągi, lipienie, ukleje, płotki, karasie, szczupaki czy leszczy. Nie zabraknie oczywiście popularnego szczególnie na Dolnym Śląsku karpia. W Odrarium swoje miejsce znajdzie też jesiotr, który niegdyś żył w Odrze, ale z powodu zmian środowiskowych, obecnie w niej nie występuje. Kompleks podzielony został tak, aby zilustrować obraz fauny rzeki na kolejnych jej odcinkach – od źródła aż do ujścia do Bałtyku. Basenów ma być cztery: górski, środkowy, starorzecze oraz Dolna Odra. Wzdłuż kolejnych odcinków wytyczona będzie ścieżka edukacyjna opisująca historię Odry, obecne i niegdysiejsze sposoby jej zagospodarowywania przez ludzi, a także przybliżająca problematykę ochrony i oczyszczania środowiska naturalnego rzeki.

 Odrarium ma być otwarte jeszcze w sierpniu. Choć trwają prace wykończeniowe, testy urządzeń wytwarzających falę czy wodnych filtrów i pomp, większość ryb już pływa w basenach i przystosowuje się do nowego lokum. Koszt całej inwestycji to ponad 3 miliony złotych, kwota ta niemal w całości pokryta została z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach inwestycji zostanie rozbudowana także plaża dla ptaków i żółwi, a także utworzona zostanie grota dla zwiedzających wrocławskie zoo. Odrarium we wrocławskim zoo znajdziemy nieopodal akwarium.

Warto wspomnieć przy okazji o innym wielkim projekcie wrocławskiego zoo – Afrykarium, który również ma się ku końcowi, choć jego otwarcie przewiduje się dopiero na jesień. W jego ramach zaprezentowane zostaną zwiedzającym takie konkretne środowiska, jak: Morze Czerwone wraz z plażą, Kanał Mozambicki, Wschodnia Afryka, Wybrzeże Namibii czy Dżungla nad rzeką Kongo. Jak widać, nowości we wrocławskim zoo zapowiadają się niezwykle ekscytująco.