Wrocław ma wiele wspaniałych zabytków, ale znajdziemy je również w okolicy tego pięknego miasta. Tutaj chcemy poświęcić nieco miejsca Ślęży, najwyższym szczycie Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, który znajduje się niedaleko Wrocławia.

 

Ślęża, inaczej określana także Górą Sobótka, ma wysokość 717,5 metra nad poziomem morza. Zaliczana jest do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Miejscowość Sobótka, która znajduje się u podnóża góry, znajduje się około 35 kilometrów od Wrocławia – dojazd zajmuje około 40 minut.

 

Pogański ośrodek kultu solarnego

Góra Ślęża, która zbudowana jest z granitów i gabra, w przeszłości stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion. Początki kultu sięgają okresu epoki brązu, natomiast początek jego upadku to wiek X i XI, co związane było z początkami chrystianizacji na tym terenie.

 

Do dzisiaj na szczycie góry znajduje się świadectwa dawnego kultu, w tym kamienne rzeźby panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika oraz niedźwiedzia. Podczas prac odkopano także kamienne wały i zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża, który prawdopodobnie związany był z kultem solarnym.

 

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży

Na szczycie znajduje się też kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Został on wzniesiony na ruinach zamku „Hus”, który wybudowany był w czasach Bolka II Małego, ostatniego księcia piastowskiego na Śląsku. Przetrwał do XV wieku, a obecnie fragmenty jego murów możemy oglądać w podziemiach kościoła.

 

Obok kościoła położony jest Dom Turysty PTTK z 1908 roku, również wpisany do rejestru zabytków.

 

Wieża widokowa na Ślęży

Zamknięta w 2014 roku wieża widokowa znajdująca się na Ślęży została odnowiona i można korzystać z niej ponownie od 2016 roku. Została ona zamknięta ze względów bezpieczeństwa, ponieważ zniszczona konstrukcja nie nadawała się do użytkowania.

 

Korzystanie z wieży widokowej jest bezpłatne. Można zobaczyć z niej piękną panoramę miasta Wrocław, a także Karkonoszy i Gór Sowich. Przy sprzyjającej aurze można zobaczyć Góry Opawskie i masyw Śnieżnika.