Uniwersytet Wrocławski powinien znaleźć się na liście każdego turysty odwiedzającego stolicę Dolnego Śląska. Na szczególną uwagę zasługuje wówczas Aula Leopoldina – perła barokowej architektury.
Aula Leopoldina, inaczej Aula Leopoldyńska jest najbardziej reprezentacyjną częścią zaliczaną do głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to wyjątkowy zabytek świecki z epoki późnego baroku. Została ona wzniesiona w latach 1728-1732 wspólnie z innymi budynkami uniwersyteckimi. Swoją nazwę wzięła od cesarza Leopolda I, który był fundatorem Uniwersytetu.
Wnętrze Auli Leopoldyńskiej
Aula została zaprojektowana przez znanego włoskiego architekta – Christophorusa Tauscha, który był uczniem znanego włoskiego architekta, malarza i filozofa Andrei Pozza. Jen wnętrze możemy rozdzielić na trzy części, a mianowicie na podium, audytorium i wspartą na filarach emporę muzyczną. We wnętrzu oglądać możemy zabytkowe popiersia, obrazy oraz bogate freski na ścianach i suficie, które przyciągają uwagę swoim misternym wykończeniem w barokowym stylu. Wnętrze nasycone jest rozmaitością form oraz kolorów, ale jednocześnie zachowuje równowagę form architektonicznych, malarstwa oraz rzeźby.
Aula Leopoldina jest również miejscem znanym z wyjątkowej akustyki. Aktualnie organizuje się w niej przede wszystkim ważne wydarzenia akademickie, w tym inaugurację roku, uroczystości nadania stopnia doktora honoris causa, ale również jest ona miejscem koncertów czy spotkań z szanowanymi osobistościami.
Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego – zwiedzanie
Aula dostępna jest dla zwiedzających w okresie od października do kwietnia w godzinach od 10:00 do 16:00 przez cały tydzień za wyjątkiem środy, z kolei w okresie od maja do września w godzinach od 10:00 do 17:00 przez cały tydzień za wyjątkiem środy. Oprócz śród muzeum nie działa we wszystkie święta państwowe ustawowo wolne od pracy oraz w Wielką Sobotę i Wigilię. Ceny wynoszą od 12 do 14 złotych dla biletów normalnych oraz od 8 do 10 złotych dla biletów ulgowych w zależności od liczby odwiedzanych sal.