Parki we Wrocławiu cieszą się ogromną popularnością, z nadejściem pierwszych promieni wiosennego słońca, wszystkie są tłumnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Wrocławia, jak i turystów. Jest ich około 30, jednak cztery z nich zasługują na szczególne wspomnienie.
Park Szczytnicki
Park Szczytnicki jest największym i najciekawszym wrocławskim parkiem. Znajduje się w nim ponad 400 gatunków drzew i krzewów. Jednak nie to przyciąga mieszkańców Wrocławia i turystów do tego miejsca, a Ogród Japoński założony w 1909 roku. Ogród jest odtworzeniem japońskiej sztuki ogrodowej i jest jednym z nielicznych, jaki można spotkać w Europie. Ponadto w Parku Szczytnickim znajduje się drewniany Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z przełomu XVI i XVII wieku.
Park Grabiszyński
Park Grabiszyński jest jednym z największych parków we Wrocławiu, jego powierzchnię szacuje się na 48ha. Wcześniej na terenie parku był Cmentarz Grabiszyński, obecnie pozostało kilka elementów nawiązujących do dawnych nekropolii – miejsca pochówków żołnierzy włoskich z okresu I wojny światowej, Cmentarz Żołnierzy Polskich oraz Pomnik Wspólnej Pamięci, który powstał ku czci zlikwidowanych wrocławskich i pobliskich cmentarzy. Jednak ten park pomimo cmentarnej historii jest miejscem aktywnego wypoczynku. Można w nim spotkać place zabaw dla dzieci, siłownię na powietrzu, mini pole golfowe, wiele ścieżek rowerowych, a także wyznaczoną trasę do uprawiania joggingu. Dzięki ogromnej powierzchni każdy znajdzie dla siebie kącik do grillowania czy do spędzania czasu z dziećmi.
Park Południowy
Park Południowy od 1995 roku wpisany jest do rejestru zabytków i oceniany jako jeden z najładniejszych wrocławskich parków. Zadbane ścieżki, wiele ławek, a przede wszystkim jeziorko usytuowane w środkowej części parku są zachętą dla mieszkańców całego miasta. W tym miejscu przeplatają się wszelkie grupy społeczne, matki z dziećmi można spotkać w okolicy jeziorka, starsze osoby chętnie spędzają czas na ławkach, młodzież grilluje w środku parku, a psiarze spędzają czas na tzw. psiej łączce. W parku znajduje się czterometrowy pomnik Fryderyka Chopina, który został wykonany z brązu. W tym miejscu odbywają się nieoficjalne koncerty, które cieszą się dużą publicznością.
Park Wschodni
Park Wschodni wydaje się być najbardziej naturalnym wrocławskim parkiem. Cały park mieści się na dwóch wyspach, a jego tereny pocięte są przez odnogi rzeki Oławy oraz inne mniejsze rzeczki. W parku najczęściej można spotkać przesiadującą i grillującą młodzież, natomiast są to rewelacyjne tereny do aktywnego wypoczynku. Utworzone ścieżki zachęcają do joggingu czy jazdy na rowerze.
W dużych miastach parki są jedyną możliwością, dla osób, które chcą spędzić czas w kontakcie z naturą. Zazwyczaj lekko oddalone od głównych ulic, bogate w możliwości spędzania czasu, przyciągają wszystkich stęsknionych za zielenią i zapachem pieczonej kiełbaski. Parki we Wrocławiu należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce, dlatego też wiosną i latem warto z nich korzystać, a nawet kiedy spadnie pierwszy śnieg, niektóre z nich mają do zaoferowania trasy dla narciarzy biegowych.