Muzeum Farmacji działające we Wrocławiu podlega pod Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego. Jest to wyjątkowa placówka, w której możemy zobaczyć, jak przed wiekami wyglądała apteka i jak na przestrzeni tych lat rozwijała się wiedza dotycząca zdrowia człowieka i jego leczenia.
Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zostało utworzone w 2011 roku. Znajduje się przy Kurzym Targu w XIII-wiecznej kamienicy, kora obecnie znana jest pod nazwą Dom Śląskiego Aptekarza. Kamienica ta od XIII wieku, gdy powstała, aż do lat pięćdziesiątych XX wieku była używana przez aptekarzy – znajdowała się tu zarówno apteka, jak i mieszkanie dla aptekarza.
Co zobaczymy w Muzeum Farmacji?
Muzeum zostało poświęcone historii nauki oraz rozwojowi wiedzy dotyczącej farmacji i zdrowia człowieka. Wystawa prezentuje tę wiedzę w sposób chronologiczny. Zwiedzanie rozpoczynamy od zobaczenia wnętrza renesansowej apteki, gdzie możemy zapoznać się z lekami naturalnymi oraz narzędziami wykorzystywanymi do produkcji leków. Ekspozycja na drugim piętrze prezentuje już bardziej nowoczesną aparaturę oraz leki półsyntetyczne i syntetyczne, które stosowane są obecnie.
Ciekawym miejscem w muzeum jest też pracownia alchemika, której rekonstrukcja znajduje się w piwnicy obiektu. Możemy zobaczyć tutaj wyjątkowe eksponaty, które przybliżą współczesnym to, czym w przeszłości zajmowali się alchemicy.
Wstęp do Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego jest wolny.
Godziny otwarcia muzeum:
- wtorek: 10:00 – 15:00
- środa: 10:00 – 15:00
- czwartek: 12:00 – 17:00
- piątek: 10:00 – 15:00
Zwiedzanie zaczyna się o pełnych godzinach zegarowych. Ostatni zwiedzający proszeni są o zgłoszenie się do muzeum o godzinie 14:00 we wtorki, środy i piątki, a w czwartki o godzinie 16:00. Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup powyżej 5 osób dostępne jest po dokonaniu rezerwacji co najmniej dzień przed planowaną wizytą. Muzeum nie posiada przewodnika anglojęzycznego.