Dzielnica Czterech Świątyń usytuowana jest zaraz przy Rynku Starego Miasta. Jest to niezwykłe miejsce, nie tylko w Polsce, lecz również w Europie. W niewielkiej przestrzeni miasta schodzą się ścieżki kulturowe i religijne różnych wyznań, poglądów i sposobów życia. Ta tętniąca życiem dzielnica zachowuje pamięć o wyjątkowych wydarzeniach historycznych. Dlaczego Dzielnica Czterech Świątyń jest tak niezwykła? Dowiesz się z tego artykułu.
Jak powstała nazwa dzielnicy
Nazwa dzielnica Czterech Świątyń lub też Czterech Wyznań pojawiła się koło 1995 roku. W tym samym czasie odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo w murach zrujnowanej synagogi i powstawały pierwsze plany jej odnowienia. 10 lat później powstała specjalna ścieżka kulturalna i edukacyjna na planie miasta, łącząca wszystkie cztery świątynie. Dzielnica, po licznych remontach i rewitalizacjach zaczęła tętnić życiem i stała się doskonałym uzupełnieniem dla Wrocławskiego Rynku. Jest tu wiele klimatycznych restauracji, klubów i kawiarni, gdzie można się spotkać i w miłej atmosferze spędzić czas.
Obiekty sakralne w obrębie Dzielnicy Czterech Wyznań
Na niedużym obszarze w centrum miasta znajdują się cztery świątynie, w których prowadzone są obrządki różnych wyznań i religii. To właśnie od nich dzielnica wzięła swą nazwę. Tak bliskie sąsiedztwo różnych obiektów sakralnych, współpracujących przy wspólnych projektach kulturalnych, to zjawisko jedyne na skalę Europejską, które tworzą:
- Kościół ewangelicko-augsburski imienia Opatrzności Bożej – usytuowany jest przy ulicy Kazimierza Wielkiego;
- Katedra Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – mieści się w dawnym kościele katolickim, przy ulicy św. Mikołaja;
- Kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy – przy ulicy św. Antoniego, obecnie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, prowadzonego przez Ojców Paulinów;
- Synagoga pod Białym Bocianem – jedyna ocalała z pożogi wojennej świątynia żydowska, usytuowana na dziedzińcu, pomiędzy ulicami św. Antoniego a Pawła Włodkowica.
Dzielnica Czterech Świątyń – przestrzeń dla kultury
Jest to również przestrzeń dla wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Organizowane są tu liczne koncerty muzyki żydowskiej i festiwale, między innymi jeden z największych Festiwali Kultury Żydowskiej „Simcha”, festiwale filmowe – Festiwal Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, oraz spotkania, warsztaty i panele organizowane przez Fundacje Benthe Kahan oraz Fundacje Wzajemnego Szacunku Dzielnicy Czterech Wyznań, których celem jest szerzenie idei wzajemnego zrozumienia i tolerancji.
Pomiędzy starymi zabudowaniami mieści się również niezwykła galeria sztuki – galeria dawnych wrocławskich neonów. Inicjatorem jej powstania był Tomasz Kosmalski, twórca fundacji neon side Wrocław. Dzięki jego staraniom na podwórku ulicy Ruskiej 46 (pomiędzy ulicami Ruską a św. Antoniego) na ścianach budynków zainstalowano kilkanaście neonów, pochodzących z przestrzeni miasta. Te doskonałe przykłady sztuki użytkowej z dawnych lat, są nadal bliskie wielu Wrocławianom, można tu zobaczyć między innymi duży neon, który przez lata widniał nad głównym wejściem Dworca Głównego.
To tylko niektóre niezwykłe miejsca tej Dzielnicy, w których można poznać niesamowite historie i opowieści, miło spędzić z przyjaciółmi i dobrze się bawić. Więcej na temat historii dzielnicy oraz jej świątyń opowiemy w kolejnych częściach artykułu. Serdecznie zapraszamy!